Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Przydatne programy

Nagra z każdego źródła

Program ten jest całkowicie darmowy również do zastosowań komercyjnych. W czasie instalacji należy zwrócić uwagę, że aplikacja w trybie „Quick installation” zmienia standardową wyszukiwarkę na Bing, ustawia także tożsamą stronę startową oraz instaluje dodatek FileBuldog Toolbar. Aby tego uniknąć, należy przełączyć się w tryb instalacji zaawansowanej.

Dane w bezpiecznym miejscu

To niewielkie narzędzie do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych zostało stworzone przez rumuńską firmę Softland. Instalacja programu przebiega szybko i sprawnie, a wszystkie komunikaty są wyświetlana po polsku. Niestety, jak się okazuje po uruchomieniu aplikacji, nie wszystkie elementy interfejsu zostały przetłumaczone.

Przyjaciel webmastera

RJ TextEd to edytor przeznaczony do pisania prostych tekstów, a zarazem świetne narzędzie dla programistów i webmasterów. Ma on niewielkie wymagania i bez trudu pracuje na starszych systemach, takich jak Windows 98/Me.

Nie do złamania

KeePass to darmowe narzędzie do przechowywania haseł, które chroni te newralgiczne dane przed niepowołanym dostępem. Programiści postawili na najlepszy istniejący algorytm (AES) wykorzystujący symetryczny szyfr blokowy Rijndael o długości 256 bitów. Nasza lista haseł, kodów, pinów itp. przechowywana jest w jednym miejscu, do którego mamy dostęp po podaniu hasła głównego.

PDF na dopalaczach

Czytnik plików PDF to program niezbędny w biurze. Jednym z bardziej popularnych zamienników Adobe Readera jest Nitro PDF Reader (dostępny w wersji dla 32- i 64-bitowych systemów Windows).

Dane z odzysku

W urzędzie ważne dane powinny być pod jak najlepszym nadzorem. Jednak zawsze może zdarzyć się sytuacja, kiedy przez przypadek czy nieuwagę skasujemy ważne pliki.

Prosty do bólu

Ten niewielki program z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym prostotę obsługi. Zawiera wszystko, co potrzebne do obsługi wszelakich nośników optycznych. Mimo że jego nazwa tego nie sugeruje, potrafi on nagrywać także płyty Blu-ray.

Szybka piątka

Nowa odsłona najpopularniejszej przeglądarki na świecie niesie sporo innowacji, choć nie wszystkie widać na pierwszy rzut oka.

Porządki na talerzu

Często powodem powolnego działania komputera i systemu operacyjnego jest fragmentacja danych. Szczególnie odnosi się to do partycji systemowej.

Gołąb e-pocztowy

Thunderbird to całkowicie darmowa i bardzo dobra alternatywa dla takich klientów poczty, jak Outlook, Outlook Express czy poczta z usługi Live Microsoftu.

 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej  

Admin wITek

Admin wITek - Wrzesień 2012

Galeria wITka