Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

2018-11-13

Zespół Slavic zwycięzcą hackathonu Nowa Strona Danych

27–28 października br. jedenaście zespołów – specjalistów branży IT i data science – pracowało nad pomysłami na nowe funkcje portalu dane.gov.pl, walcząc o nagrodę główną hackathonu Ministerstwa Cyfryzacji – Nowa Strona Danych.

Zespół Slavic: Michał Skorko, Michał Jadczuk, Piotr Tynecki, Adrian Toczydłowski, Marta Zajkowska.
Zespół Slavic: Michał Skorko, Michał Jadczuk, Piotr Tynecki, Adrian Toczydłowski, Marta Zajkowska.Fot. Agnieszka Wanat

Jury pod przewodnictwem Agaty Miazgi, pełnomocniczki Ministra Cyfryzacji ds. otwartości danych, podjęło jednogłośnie decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca. Zwyciężył zespół Slavic, który przedstawił prototyp silnika wizualizacji danych geolokacyjnych w kontekście czasu, wartości i kategorii na przykładzie umów zawieranych przez urzędy. Prezentację projektu można zobaczyć na stronie: itwa.pl/dn. Innowacyjny pomysł docenili również pozostali uczestnicy oraz goście wydarzenia, którzy przyznali mu własne nagrody. Slavic dodatkowo zdobył darmowe warsztaty, szkolenia oraz wejściówki na HackYeah, ufundowane przez partnerów wspierających wydarzenie.

Drugie miejsce zajął zespół Bill Gates Kids, który wymyślił intuicyjną wyszukiwarkę, uwzględniającą podpowiedzi i synonimy, a także ułatwienie poruszania się po serwisie użytkowników zgodnie z celem ich korzystania z portalu i umożliwienie zgłoszenia prośby o dane oraz wprowadzenie ścieżki działania w przypadku braku wyników wyszukiwania. Trzecie miejsce zajął Zespół Appsilon, który zaproponował proces angażujący społeczność w pisanie walidacji danych portalu, w podobny sposób jak rozwija się open source na platformie Github. W ramach hackathonu powstał pakiet R wspierający pisanie kodu walidacyjnego. Prezentacja projektu jest dostępna pod adresem: itwa.pl/do.

Nagrody o łącznej wartości ponad 33 000 zł oraz Micro:bit dla każdego ze zwycięzców wręczyli minister Marek Zagórski i dyrektor Agata Miazga. – Zaproponowane rozwiązania mają duży potencjał wdrożenia. Jestem przekonany, że ułatwią obywatelom swobodne korzystanie z danych, które gromadzimy w portalu dane.gov. pl – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Nasz kontakt ze zwycięskimi zespołami na pewno nie skończy się na hackathonie. Będziemy chcieli się wkrótce spotkać, żeby dyskutować o najlepszych pomysłach i możliwości wdrożenia ich w naszym portalu – dodała Agata Miazga, dyrektor Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji w Ministerstwie Cyfryzacji.