Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Dostęp do informacji publicznej a ochrona danych osobowych

Dostęp do informacji publicznej a ochrona danych osobowych
Zamów Cena: 119,00zł Koszt wysyłki: 0 zł

Jak zapewnić klientowi dostęp do informacji publicznej, nie naruszając przy tym przepisów ustawy o ochronie danych osobowych? Na to i wiele podobnych pytań odpowiada pierwsza książka na temat relacji zachodzących między prawem do informacji a prawem do prywatności.

Opracowanie pomaga rozwiązać konkretne problemy dotyczące przetwarzania i ujawniania danych osobowych, z którymi najczęściej borykają się osoby odpowiedzialne za udostępnianie informacji publicznej. Na podstawie praktycznych przykładów i bogatego orzecznictwa autorka wyjaśnia, jak równolegle stosować przepisy uodo i uodip, odpowiadając między innymi na pytania:

  • jak udostępniać informacje zawierające dane osobowe,
  • jakie dane o osobie pełniącej funkcję publiczną mogą być udostępnione w BIP lub na wniosek,
  • jak przygotować sesje rady lub sejmiku oraz posiedzenia ich komisji z uwzględnieniem ochrony prywatności,
  • czy wyłączenie dostępu do danych osobowych jest równoznaczne z koniecznością wydania decyzji,
  • na czym polega anonimizacja danych osobowych,
  • co należy do obowiązków administratora danych.

Książka jest skierowana do wszystkich osób zaangażowanych w udostępnianie informacji publicznej, zwłaszcza do: urzędników państwowych i samorządowych, administratorów danych, administratorów bezpieczeństwa informacji oraz radców prawnych i adwokatów obsługujących jednostki publiczne.

Liczba stron: 424

Autor:

Dr Marlena Sakowska-Baryła – radca prawny w Urzędzie Miasta Łodzi, członek Rady Programowej Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją na Uniwersytecie Łódzkim. Jako administrator bezpieczeństwa informacji organizowała i nadzorowała system ochrony danych w urzędzie miejskim. Doświadczony wykładowca i szkoleniowiec, autorka licznych publikacji z zakresu ochrony danych osobowych oraz dostępu do informacji publicznej.

Wydawnictwo PRESSCOM

ul. Krakowska 29
50-424 Wrocław
71 797 28 46
71 797 28 16