Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Ochrona danych osobowych w dziale IT

 Ochrona danych osobowych w dziale IT
Zamów Cena: 148,00zł Koszt wysyłki: 0 zł

Jak przygotować system informatyczny do ochrony danych osobowych w kontekście uodo i rodo? W jakich przypadkach pracownik działu IT może zostać administratorem bezpieczeństwa informacji? Czy dane osobowe należy usuwać również z kopii zapasowych? Jakie elementy powinna zawierać umowa powierzenia danych do przetwarzania?

Wraz z rozporządzeniem ogólnym w zakresie ochrony danych osobowych ulega zmianie rola działów IT i zatrudnionych w nich osób – często odpowiedzialnych za przetwarzanie danych. Publikacja w praktyczny sposób pokazuje, jak skutecznie przygotować systemy informatyczne do zapisów rodo i jak wypełniać nowe obowiązki po wejściu przepisów w życie. 

W książce autorzy omówili stosowanie mechanizmów kontroli dostępu do danych osobowych, także w przypadku outsourcingu usług IT. Poruszyli kwestię nowych obowiązków w zakresie przechowywania danych, jak np. ich przenoszalność czy usuwanie ze względu na prawo do bycia zapomnianym. Szczegółowo przedstawili również etapy kontroli GIODO, wskazując, w jaki sposób można uniknąć ryzyka kar finansowych za naruszenie przepisów.

W opracowaniu zostały omówione. takie zagadnienia, jak:

  • rola działu IT w rejestracji zbioru danych osobowych u GIODO,
  • ochrona danych osobowych w chmurze oraz na urządzeniach przenośnych,
  • projektowanie mechanizmów realizujących obowiązki informacyjne administratora, 
  • poziomy bezpieczeństwa systemów informatycznych,
  • privacy by design w systemach IT,
  • przekazywanie danych do podmiotów zagranicznych.

Do książki zostały dodane wzory dokumentów (także w edytowalnej postaci na płycie CD). Są wśród nich m.in.: umowa o zachowaniu poufności, umowa powierzenia danych osobowych do przetwarzania, instrukcja zarządzania systemem informatycznym służącym do przetwarzania danych osobowych, polityka bezpieczeństwa oraz wzór upoważnienia do przetwarzania danych osobowych.

Liczba stron: 242

Autorzy:

Andrzej Boboli – aplikant radcowski w Olesiński & Wspólnicy sp.k., brał udział w audytach danych osobowych prowadzonych dla liderów branży TMT, projektował systemy transgranicznych transferów danych oraz uczestniczył w zespołach wprowadzających na polski rynek pierwsze rozwiązania typu cloud. Regularnie publikuje w dziennikach ogólnopolskich i prasie branżowej. 

Mateusz Borkiewicz – adwokat, starszy konsultant w Olesiński & Wspólnicy sp.k., członek zespołu obsługującego liderów rynku e-commerce. Doradza w obszarach związanych z ochroną danych osobowych, zwłaszcza w kontekście sprzedaży konsumenckiej i świadczenia usług drogą elektroniczną, w tym cloud computingu, z uwzględnieniem kontekstu transgranicznego. Prelegent oraz autor publikacji branżowych. 

Kamila Koszewicz – ukończyła aplikację adwokacką, od 2010 r. doradza liderom rynku IT. Projektowała i wdrażała systemy przetwarzania danych osobowych w grupach kapitałowych, a także realizowała kompleksowe audyty i badania due diligence przedsiębiorstw świadczących usługi na podstawie dużych baz danych osobowych. 

Grzegorz Leśniewski – adwokat, manager w Olesiński & Wspólnicy sp.k. zarządzający warszawskim biurem spółki i kierujący pracami zespołu TMT. Odpowiada m.in. za strategiczne doradztwo dla przedsięwzięć opartych na takich technologiach jak blockchain oraz cloud computing, w szczególności z uwzględnieniem zasad transgranicznego przepływu danych osobowych.

Wydawnictwo PRESSCOM

ul. Krakowska 29
50-424 Wrocław
71 797 28 46
71 797 28 16