Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Linuksowy NAS z Btrfs

Rockstor to pierwszy kompletny system NAS rozwijany na zasadach open source, który bazuje na Linuksie i garściami czerpie z zalet systemu plikowego Btrfs. Zwolennicy Linuksa doczekali się solidnej alternatywy dla FreeNAS i systemu ZFS.

Lipiec 2018, Artur Pęczak

Kaspersky ma zniknąć z europejskich instytucji

Parlament Europejski przyjął rezolucję A8-0189/2018 zobowiązującą państwa członkowskie do przeprowadzenia audytu infrastruktury informatycznej, który ma wykryć „potencjalnie niebezpieczne oprogramowanie i urządzenia” w jednostkach administracji, oraz do ich wycofania. Jako przykład takiego oprogramowania zostały wskazane produkty firmy Kaspersky Lab.

Lipiec 2018, Eryk Chilmon

Napisz aplikację webową

W naszym cyklu poznaliśmy już podstawy języka JavaScript oraz oparte na nim technologie programowania. Teraz wykorzystamy tę wiedzę i stworzymy aplikację webową z zastosowaniem frameworka AngularJS i bazy MongoDB.

Lipiec 2018, Paweł Ziółkowski

Dlaczego i jak filtrować WWW

Wzrastająca liczba zagrożeń w sieci Internet nasila konieczność stosowania mechanizmów ochronnych. Filtrowanie ogranicza dostępność określonych stron internetowych, blokuje reklamy i chroni przed takimi niepożądanymi zjawiskami, jak phishing, malware, botnet.

Lipiec 2018, Kamil Folga

Plan na BIP

Poznański magistrat znalazł sposób na atrakcyjne i przyjazne prezentowanie treści Biuletynu Informacji Publicznej. Służy temu specjalny panel mapowy, w którym najważniejsze informacje i dokumenty urzędowe zostały powiązane z cyfrowym planem miasta.

Lipiec 2018, Katarzyna Bielińska

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Czerwiec 2018, Marcin Lisiecki

Ochrona połączeń głosowych w sieciach IP

Wdrożeń telefonii opartej na IP przybywa. O ile stosunkowo łatwo zabezpieczyć telefonię IP w strukturach sieci wewnętrznej, o tyle jest to dużo trudniejsze, gdy głos „wychodzi” do internetu.

Czerwiec 2018, Kamil Folga

Incydenty i medycyna

Bezprzewodowe urządzenia medyczne z czujnikami są uważane za jedną z najważniejszych innowacji w opiece nad pacjentem. Umożliwiają one płynną współpracę z chorym, skuteczną komunikację, terminową diagnozę i wczesną interwencję. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenia mogą być potencjalnie dużym zagrożeniem.

Czerwiec 2018, Eryk Chilmon

WLAN nowej generacji

Na rynku konsumenckim jeszcze dobrze nie zadomowił się standard transmisji bezprzewodowej ac”, a już zbliża się nowa odsłona technologii Wi-Fi – IEEE 802.11ax. Ma ona zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na szybki i wydajny dostęp do internetu.

Czerwiec 2018, Marcin Lisiecki

Serwer WWW stworzony do szybkiej pracy

Darmowy lighttpd jest serwerem Web dla środowiska, które musi charakteryzować się wysoką wydajnością. Oryginalnie lighttpd został stworzony w celu udowodnienia koncepcji, że możliwa jest obsługa 10 000 jednoczesnych połączeń przez jeden serwer Web.

Czerwiec 2018, Kamil Folga