Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

SQL Server 2017 na Linuksa

Najciekawszą nowością w Microsoft SQL Server 2017 jest oficjalne wsparcie dystrybucji Red Hat Enterprise Linux (RHEL), SUSE Linux Enterprise Server (SLES) oraz Ubuntu. Oprogramowanie działa również w kontenerach Dockera i chmurze Microsoft Azure.

Marzec 2019, Artur Pęczak

Darmowe zamienniki aplikacji systemowych

Systemy Windows zawierają sporo dodatkowych programów, jednak niewiele z nich spełnia potrzeby wszystkich użytkowników, a część wręcz zatrzymała się w rozwoju. Na szczęście dostępne są – i to za darmo – ich znacznie lepsze odpowiedniki.

Marzec 2019, Marcin Lisiecki

Nowy szybszy internet

Rozwój internetu wymaga fundamentalnych zmian w warstwie protokołów. HTTP/2, wraz z protokołem TLS 1.3, na nowo definiuje sposób działania sieci World Wide Web. Ma być szybko, niezawodnie i w pełni bezpiecznie.

Marzec 2019, Artur Pęczak

Formowanie polskiej cyberarmii

Podczas konferencji „Cyber.mil.pl – Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej” minister Mariusz Błaszczak ogłosił powołanie pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. To początek drogi, której celem jest stworzenie cyberarmii w Polsce.

Marzec 2019, Eryk Chilmon

Framework Angular w nowej wersji

Od 2016 r. Google udostępnia framework Angular2 z nowymi funkcjami i architekturą. Do końca ubiegłego roku pojawiły się następne cztery wersje rozwiązania. W artykule opisujemy najnowszą, siódmą odsłonę tej platformy programistycznej.

Marzec 2019, Paweł Ziółkowski

Kielce w kwestii śmieci

System monitoringu i kontroli odbioru odpadów komunalnych w Kielcach został oparty na technologiach identyfikacji pojemników RFID, lokalizacji GPS, systemie dynamicznego ważenia odpadów i rejestracji wizyjnej. To rozwiązanie unikalne w skali kraju.

Marzec 2019, Katarzyna Bielińska

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Luty 2019, Marcin Lisiecki

Nowe funkcje w Microsoft Office 2019

Wprowadzony w ubiegłym roku do sprzedaży Microsoft Office 2019 stanowi duże, kolejne po wersji Office 2016, wydanie tego pakietu. Zostało ono uzupełnione o funkcje, które na przestrzeni ostatnich trzech lat trafiły do Office 365.

Luty 2019, Artur Pęczak

Przestępcy szturmują instytucje publiczne

Ostatnie miesiące obfitowały w doniesienia z całego świata nt. incydentów bezpieczeństwa, które dotykały jednostek użyteczności publicznej. Ze wzmożoną aktywnością przestępców musieli się mierzyć urzędnicy Unii Europejskiej, posłowie Bundestagu, wojskowi z Pentagonu czy pracownicy ONZ. Incydentów nie uniknęliśmy również na krajowym podwórku.

Luty 2019, Eryk Chilmon

Raz a dobrze, czyli skuteczna deinstalacja programów

Nieużywane aplikacje, pliki aktualizacji oraz zbędne programy dołączane do systemu operacyjnego zajmują miejsce na dysku i niepotrzebnie obciążają zasoby komputera. Warto się ich pozbyć, ale trzeba to zrobić dokładnie i skutecznie.

Luty 2019, Marcin Lisiecki