Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Marzec 2018, Marcin Lisiecki

Docker dla Windows

System Windows oferuje obsługę dwóch typów kontenerów. Kontenery Windows Server współdzielą jądro systemu, podczas gdy kontenery Hyper-V gwarantują pełną izolację zasobów przez uruchamianie każdego z kontenerów w wysoce zoptymalizowanej maszynie wirtualnej.

Marzec 2018, Artur Pęczak

Menedżery pakietów w systemach linuksowych

System zarządzania pakietami, albo inaczej menedżer pakietów, automatyzuje procesy instalacji, konfiguracji, aktualizacji oraz usuwania oprogramowania w systemach Linux/UNIX. Podstawowe formaty pakietów w Linuksie to deb, RPM oraz tar/txz.

Marzec 2018, Artur Pęczak

9 wyzwań dla bezpieczeństwa cyfrowego

Instytut Kościuszki opublikował raport podsumowujący dwudniowe debaty ponad 150 ekspertów biorących udział w III Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa, które odbyło się pod hasłem „Dealing with Cyber Disruption”. Opracowanie zawiera dziewięć najważniejszych zaleceń dla rządów, organizacji międzynarodowych i sektora prywatnego.

Marzec 2018, Eryk Chilmon

Monitorowanie środowiska sieciowego

Jedną z najważniejszych czynności administratora jest monitorowanie środowiska sieci i usług. Trudno wyobrazić sobie przeprowadzanie tego procesu na dużą skalę bez odpowiedniego oprogramowania. Pokazujemy, jak w tej roli sprawdza się OpenNMS.

Marzec 2018, Kamil Folga

Bezpieczeństwo na morzu

System Wymiany Informacji Bezpieczeństwa Żeglugi, wdrożony przez Urząd Morski w Gdyni, umożliwia współpracę i wymianę danych między służbami operacyjnymi oraz instytucjami dbającymi o bezpieczeństwo morskie.

Marzec 2018, Katarzyna Bielińska

Podstawy pracy z jQuery

Biblioteka jQuery to narzędzie, które sprawi, że praca z JavaScript stanie się dużo łatwiejsza. Ten rozwijany od 10 lat zestaw funkcji jest szeroko wykorzystywany w pracy administratorów stron, a nawet potrafi zastąpić niektóre frameworki.

Luty 2018, Paweł Ziółkowski

Sieć bezprzewodowa pod nadzorem

WPA/WPA2 to standard w zakresie bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej. Pokazujemy, jakie korzyści przynosi zastosowanie mechanizmu WPA/WPA2-Enterprise i jak przeprowadzić jego wdrożenie z wykorzystaniem darmowego oprogramowania.

Luty 2018, Kamil Folga

Podsumowania i prognozy

Cyberbezpieczeństwo | W ubiegłym roku wielokrotnie przekonaliśmy się, jak skuteczni w swoich działaniach mogą być cyberprzestępcy. Przede wszystkim spore szkody wyrządziły ataki ransomware, które szyfrowały dane, oczekując wpłaty haraczu. Sporo też było sytuacji, w których brakiem rozwagi wykazali się ludzie, co prowadziło do wycieku danych. W 2018 r. zagrożeń z pewnością nie będzie mniej.

Luty 2018, Eryk Chilmon

DHCP failover systemu Windows Server

Tryb DHCP failover, który dostępny jest w systemie Windows Server, zapewnia ciągłość działania usług DHCP i jest prosty we wdrażaniu. Co istotne, nie ma ograniczeń charakterystycznych dla wcześniej stosowanych mechanizmów niezawodnościowych.

Luty 2018, Artur Pęczak