Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Grudzień 2017, Marcin Lisiecki

Archiwizacja danych z narzędziem SquashFS

SquashFS to wysoce kompresowalny system plikowy tylko do odczytu wykorzystywany w celach archiwizacji. Znajduje również zastosowanie w urządzeniach, gdzie wymagana jest oszczędność miejsca na pamięci masowej, zasadniczo w systemach wbudowanych.

Grudzień 2017, Artur Pęczak

Jak zawładnąć zdalnie komputerem pracownika

Programy do zdalnego zarządzania komputerami pozwalają wykonywać działania na innych maszynach podłączonych do sieci lokalnej lub do internetu. Są szczególnie przydatne w pracy administratora, który opiekuje się rozproszoną siecią komputerową.

Grudzień 2017, Damian Żabicki

Zarządzanie bazą danych przy użyciu MongoDB

MongoDB to jeden z wielu nowych systemów do zarządzania bazami danych. W odróżnieniu od baz relacyjnych tzw. systemy NoSQL wykazują się większą elastycznością i skalowalnością, ale mają też swoje ograniczenia.

Grudzień 2017, Paweł Ziółkowski

Bezpieczny Olsztyn

Wdrożenie Systemu Wspomagania Służb w Olsztynie w znacznym stopniu usprawniło komunikację między służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście, dzięki czemu mogą one skuteczniej reagować na zagrożenia oraz lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców.

Grudzień 2017, Igor Popławski

VLAN: praktyczne wprowadzenie

Wirtualne sieci lokalne (Virtual Local Area Networks, VLANs) umożliwiają podział większej fizycznej sieci komputerowej na logiczne, odizolowane segmenty. Kształtowanie przepływu ruchu między sieciami VLAN odbywa się w warstwie 3. modelu OSI.

Listopad 2017, Artur Pęczak

Aktualne pliki zawsze pod ręką

Rozproszenie danych na różnych urządzeniach, nośnikach czy w serwisach chmurowych może być dużym problemem, jeśli nie dbamy o ich porządkowanie i aktualizowanie. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie regularnej synchronizacji.

Listopad 2017, Marcin Lisiecki

Nowe zagrożenie dla sieci Wi-Fi

Mathy Vanhoef, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego, odkrył poważną lukę w zabezpieczeniach routerów Wi-Fi. Zagrożone są wszystkie urządzenia wykorzystujące szyfrowanie WPA2. Luka pozwala odszyfrować część informacji przesyłanych w sieci Wi-Fi, a w najgorszym przypadku – manipulować przesyłanymi danymi. Nowa metoda ataku z wykorzystaniem odkrytej podatności otrzymała nazwę KRACK (Key Reinstallation Attacks).

Listopad 2017, Eryk Chilmon

Unikanie utraty danych z narzędziem Veeam Agent

Wraz z wprowadzeniem na rynek aplikacji Veeam Agent dla systemów Windows i Linux firma Veeam kontynuuje rozwój narzędzi backupu dla ochrony punktów końcowych, fizycznych serwerów oraz instancji w chmurze. Pokazujemy, jak działa to przydatne narzędzie.

Listopad 2017, Artur Pęczak

Odzyskiwanie zapomnianych haseł

Dostępnych jest wiele bezpłatnych programów, dzięki którym możemy odzyskać utracone loginy i hasła. Pokazujemy, jak dzięki nim w prosty sposób uniknąć konieczności resetowania haseł w klientach poczty, przeglądarkach czy sieciach Wi-Fi.

Listopad 2017, Damian Żabicki