Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, rzadko można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Kwiecień 2020, Marcin Lisiecki

Utrata zaufania w domenie Windows

„The trust relationship between this workstation and the primary domain failed” – taki komunikat przy próbie zalogowania się do stacji roboczej lub serwera może przerazić każdego administratora. Chyba że ten wie, z czego wynika problem i jak go rozwiązać.

Kwiecień 2020, Artur Pęczak

Narzędzia zdalnego dostępu dla administratorów IT

OPROGRAMOWANIE Na przestrzeni lat TeamViewer stał się synonimem programu do pomocy zdalnej i wsparcia technicznego. Konkurencja nadrobiła jednak zaległości, dzięki czemu możemy teraz przebierać w rozwiązaniach oferujących zdalny dostęp do wszelkiego typu urządzeń IT.

Kwiecień 2020, Artur Pęczak

Więcej integracji, chmury i automatyzacji

Cyberbezpieczeństwo | W dużych organizacjach osoby odpowiedzialne za całość bezpieczeństwa informatycznego określane są mianem CISO (Chief Information Security Officer). Właśnie ta grupa specjalistów co roku dzieli się z analitykami firmy Cisco swoimi opiniami nt. wyzwań i trendów w zakresie cyberbezpieczeństwa. W najnowszej edycji „CISO Benchmark Study” wzięło udział 2800 szefów bezpieczeństwa IT z 13 krajów.

Kwiecień 2020, Eryk Chilmon

Rozwiązywanie problemów w sieciach głosowych

VOICE OVER IP W porównaniu z tradycyjną telefonią komunikowanie się przez sieć IP jest znacznie tańsze. Jest to jednak technologia bardzo wrażliwa na jakość połączeń, dlatego dla administratora ruch głosowy stanowi prawdziwe wyzwanie.

Kwiecień 2020, Kamil Folga

Budowanie aplikacji z frameworkiem Laravel

PROGRAMOWANIE Nie ma potrzeby, aby samodzielnie pisać cały kod aplikacji. Możemy skorzystać z pomocy w postaci frameworka, który dostarczy nam najważniejsze komponenty, a także zapewni, że kod będzie zgodny ze standardami.

Kwiecień 2020, Paweł Ziółkowski

Jak narysować to, co pomyśli głowa

Kiedyś na papierze, dziś częściej w wersji elektronicznej – notatki są naszym najlepszym sprzymierzeńcem w utrwalaniu ciekawych pomysłów czy rozwiązań problemów. Omawiamy sprawdzone aplikacje do tworzenia map myśli.

Marzec 2020, Marcin Lisiecki

Podatności w routerach, modemach i access pointach

Luki w urządzeniach sieciowych powstają z powodu wadliwego oprogramowania producenta lub wynikają z zaniedbań administratorów, którzy nie aktualizują firmware’u. Ostatnio w modemach kablowych wykorzystujących układy Broadcom pojawiła się wada nazwana Cable Haunt, która może być obecna w ponad 200 mln urządzeń w Europie.

Marzec 2020, Eryk Chilmon

Graficzne zarządzanie systemami Linux

SYSTEMY OPERACYJNE Cockpit to interfejs zarządzania systemem Linux bazujący na stronie Web, który realizuje zadania graficznego dostępu administracyjnego do systemu operacyjnego. Narzędzie przyspiesza i ułatwia zarządzanie systemem operacyjnym.

Marzec 2020, Kamil Folga

Dostarczanie obrazów dysków z serwera FOG

ZARZĄDZANIE KOMPUTERAMI Wdrożenie mechanizmów zdalnego dostarczania obrazów systemu operacyjnego pozwala zautomatyzować jedno z najbardziej pracochłonnych działań związanych z przygotowaniem komputerów do pracy. Poszukiwania gotowych rozwiązań warto zacząć od projektu FOG.

Marzec 2020, Artur Pęczak