Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Temat numeru

Kierunek rozwoju rynku dronów

Samorządy coraz częściej sięgają po bezzałogowe statki powietrzne jako wsparcie w wykonywaniu swoich zadań. Uznają je za użyteczne narzędzia, które mogą zastąpić ludzi, dotrzeć tam, gdzie człowiek nie może, czy wykonać czynności bardziej precyzyjnie.

Listopad 2019, Małgorzata Darowska

Wykorzystanie dronów przez administrację samorządową

Na początku 2019 r. Polski Instytut Ekonomiczny oszacował rynek dronów na 3,26 mld zł (na lata 2017–2026), z czego 122,1 mln zł może być wykorzystane przez sektor publiczny. Zamówienia publiczne są zatem znaczącym impulsem rozwoju tego obszaru.

Listopad 2019, Marcin Dziekański

Wady i zalety poszczególnych kategorii dronów

Specyficzne zastosowania bezzałogowych statków powietrznych wymagają urządzeń o odpowiedniej konstrukcji i wyposażeniu. Przedstawiamy typy dronów oraz omawiamy, które ich rodzaje stosować m.in. w transporcie, rolnictwie czy ochronie środowiska.

Listopad 2019, Michał Zawadzak

Strategiczne podejście do cyberbezpieczeństwa w Polsce

Cyberbezpieczeństwo to dziś jeden z kluczowych tematów w agendzie bezpieczeństwa i dyplomacji wielu państw. Polska też bierze udział w pracach na wielu poziomach – międzynarodowym (ONZ), międzypaństwowym (bilateralnie) i europejskim (UE).

Październik 2019, Łukasz Olejnik

Bilans bezpieczeństwa cyfrowego

W podmiotach publicznych statystycznie największe cyberzagrożenie stanowią e-maile zawierające złośliwe załączniki. Analitycy ostrzegają jednak przed nowymi kategoriami ataków, w tym takimi, które wykorzystują sztuczną inteligencję.

Październik 2019, Eryk Chilmon

Cyberbezpieczeństwo urzędów administracji samorządowej

Według raportu o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2018 r. tendencja zgłoszeń o potencjalnym wystąpieniu incydentów jest rosnąca. Związane jest to ze wzrostem zainteresowania atakami na jednostki administracji rządowej i samorządowej.

Październik 2019, Dominika Lisiak-Felicka

Ministerstwo Cyfryzacji ma plan na internet rzeczy

Latarnie rozświetlające się, gdy się do nich zbliżamy, i gasnące, gdy odchodzimy; światła na skrzyżowaniu, które zmieniają się na zielone przed autobusem, aby zminimalizować jego opóźnienie – to nie odległa wizja rodem z opowiadań Lema. To wszystko dzieje się tu i teraz.

Wrzesień 2019, Jakub Płodzich

Kto się boi sztucznej inteligencji

Robert Solow, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, już w 1987 r. zauważył, że era komputerów widoczna jest wszędzie, tylko nie w statystykach wydajności. Fala rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji może nareszcie tę opinię zmienić.

Wrzesień 2019, Michał Jaworski

Algorytmy w procesie podejmowania decyzji urzędowych

Sztuczna inteligencja to już nie tylko temat pojawiający się w powieściach i filmach science fiction. To namacalny element rewolucji technologicznej, który wywiera wpływ nie tylko na sektor prywatny, ale coraz częściej na instytucje publiczne i relacje władza–obywatel.

Wrzesień 2019, Krzysztof Izdebski

Zastosowania systemów informacji przestrzennej

Uwzględnienie kontekstu przestrzennego w procesie decyzyjnym jest niezbędne do podejmowania działań strategicznych. Systemy informacji przestrzennej pozwalają spojrzeć na zjawisko z szerszej perspektywy i umożliwiają efektywną analizę danych.

Lipiec - Sierpień 2019, Piotr Czarnecki, Marek Gołuch, Katarzyna Grabowska, Karolina Hatys