Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Temat numeru

Wdrażanie audiodeskrypcji i napisów w multimediach

Program Dostępność Plus ustanawia obowiązek uczynienia stron i aplikacji administracji publicznej dostępnymi dla osób niepełnosprawnych. Oznacza to m.in. opatrzenie zamieszczanych w internecie materiałów wideo audiodeskrypcją czy napisami.

Październik 2018, Paweł Masarczyk

Stan dostępności cyfrowej administracji publicznej

Fundacja Widzialni po raz piąty przygotowała raport oceniający poziom dostępności stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne. Wyniki wskazują na niski wzrost dostępności – ponad połowa stron WWW jest niedostępna.

Październik 2018, Justyna Anna Błaszczak

Likwidacja barier zgodnie z dyrektywą o dostępności

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje ustawę o dostępności cyfrowej stron internetowych. Wynikają z niej nowe obowiązki dla podmiotów publicznych, a za uporczywe uchylanie się od zasad WCAG przewidywane są kary pieniężne.

Październik 2018, Adam Pietrasiewicz

Serwer poczty e-mail a ochrona danych osobowych

W pogoni za zgodnością urzędów z rodo serwery poczty e-mail są często pomijane w ocenach bezpieczeństwa i analizach ryzyka. Jednak ze względu na złożoność zabezpieczeń w tego rodzaju serwerach trzeba im poświęcić należytą uwagę.

Wrzesień 2018, Tomasz Perlik

Ochrona poczty e-mail na serwerze Postfix

Niedoskonałości w mechanizmach realizacji usługi poczty elektronicznej są wykorzystywane w celu wyłudzenia danych, a także dystrybucji niechcianych reklam i szkodliwego oprogramowania. Podpowiadamy, jak zapobiegać tym zagrożeniom.

Wrzesień 2018, Tomasz Perlik

Platforma e-fakturowania w pytaniach i odpowiedziach

Faktury w postaci elektronicznej bez wątpienia usprawnią realizowanie zamówień publicznych, jednak sposób, w jaki będą funkcjonowały, wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Odpowiadamy na pytania dotyczące Platformy Elektronicznego Fakturowania.

Sierpień 2018, oprac. Katarzyna Wiszniewska

Przyjmowanie faktur elektronicznych przez urzędy

Od 18 kwietnia 2019 r. zamawiających zacznie obowiązywać wymóg przyjmowania od wykonawców strukturalnych faktur elektronicznych za pośrednictwem dedykowanej platformy. Nowe przepisy będą stosowane równolegle do obowiązujących dotychczas.

Sierpień 2018, Artur Prasal

Do czego nam elektroniczna faktura

Obowiązek odbioru elektronicznych faktur w zamówieniach publicznych w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Od 18 kwietnia 2019 r. zamawiający będzie musiał odebrać e-fakturę, jeśli wystawca ją do niego prześle. Jak należy się do tego przygotować?

Sierpień 2018, Ewa Dobrzeniecka

Bezpieczeństwo i ochrona danych

Systemy informatyczne instytucji gromadzą i przechowują wiele informacji, takich jak dane personalne klientów, numery kont bankowych, poufne dokumenty i faktury. Ich utrata lub przedostanie się w niepowołane ręce oznacza problemy.

Lipiec 2018, Marcin Lisiecki

Korzystanie z internetu i komunikacja

Przeglądarki internetowe to jedne z najczęściej używanych aplikacji. Choć potrafią one wiele, np. umożliwiają dostęp do sieciowej skrzynki e-mail, to często niezbędny jest też zewnętrzny, lokalny klient poczty i inne oprogramowanie.

Lipiec 2018, Marcin Lisiecki