Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Temat numeru

Jak usprawnić zamawianie innowacji w sektorze publicznym

Tradycyjny model zamówień publicznych nie zawsze sprawdza się w obszarze zamówień usług ICT. Odpowiedzią na wynikające z tego problemy jest GovTech Polska, mający na celu wypracowanie nowoczesnych metod pozyskiwania innowacji technologicznych.

Kwiecień 2020, Katarzyna Bielińska

Szybka droga do wdrożenia systemu informatycznego

Zmieniająca się rzeczywistość wymaga technologicznej modernizacji w administracji publicznej. Korzystanie z takich rozwiązań jest o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać, a ich sprawne wprowadzenie możliwe dzięki realizacji programu GovTech Polska.

Kwiecień 2020, Kinga Pasternak

Narzędzia wspierania innowacji w Polsce

Na przedstawicieli miast aspirujących do osiągnięcia poziomu smart city czeka wiele wyzwań. We wprowadzaniu nowatorskich, technologicznych rozwiązań mogą oni uzyskać pomoc – zarówno finansową, jak i merytoryczną.

Kwiecień 2020, Katarzyna Wiszniewska

Jak wykonać kopię folderu domowego

W każdej organizacji występuje rotacja personelu. W codziennej pracy przydatna okaże się automatyzacja działań związanych z porządkowaniem zasobów IT wykorzystywanych przez odchodzącego pracownika.

Marzec 2020, Bartosz Bielawski

Audyt użytkowników w PowerShellu

Zbieranie wiarygodnych informacji o hasłach może stanowić wyzwanie. Dobrze dysponować narzędziem, które daje wgląd w informacje o wygasających kontach lub hasłach użytkowników.

Marzec 2020, Bartosz Bielawski

Zarządzanie serwerami Windows

PowerShell powstał po to, by zarządzanie rozwiązaniami serwerowymi Microsoftu oddzielić od narzędzi stworzonych dla stacji roboczych – myszy i interfejsu graficznego. Dziś można zarządzać Windowsem, korzystając praktycznie tylko z tego środowiska.

Marzec 2020, Bartosz Bielawski

Wprowadzenie do Windows PowerShell

PowerShell to obiektowe środowisko oparte na platformie .NET, które sprawdza się jako interakcyjna powłoka systemu lub interpreter skryptów. Duży zestaw komend oraz modularna budowa czynią z niego doskonałe narzędzie pracy.

Marzec 2020, Grzegorz Gałęzowski

Przepisy o korzystaniu z usług chmury w urzędzie

Wszelkie rozważania prawne dotyczące wykorzystania cloud computingu należy rozpocząć od zdefiniowania samego terminu. Jego rozumienie ma bowiem bezpośrednie przełożenie na obowiązki związane z zabezpieczeniem, lokalizacją czy wreszcie jurysdykcją chmury.

Luty 2020, Tomasz Cygan

Prawie jak własne centrum przetwarzania danych

Chmura obliczeniowa na rynku istnieje od ponad 13 lat, ale dopiero teraz staje się w Polsce tematem debat jako nowy model dostarczania usług IT. Często jest niezrozumiała i postrzegana z rezerwą zarówno przez klientów, jak i dostawców rozwiązań.

Luty 2020, Michał Furmankiewicz

Czym jest publiczna chmura obliczeniowa

Wydawałoby się, że wszyscy już rozumieją, czym jest publiczna chmura obliczeniowa. Kiedy jednak przechodzimy do konkretów na temat jej wdrożenia, pojawiają się wątpliwości, które powodują, że niekiedy trzeba zaczynać od samej definicji.

Luty 2020, Michał Jaworski