Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Temat numeru

NGFW na brzegu sieci

W najbliższych latach na brzegu sieci dominować będą zapory sieciowe nowej generacji (NGFW). O portfele klientów walczą Palo Alto Networks, Cisco, Fortinet, Juniper, Barracuda Networks i wielu innych producentów.

Wrzesień 2017, Artur Pęczak

UTM kontra firewall nowej generacji

Nowoczesne bramy sieciowe doskonale filtrują różnego rodzaju zagrożenia styku sieci. Ich zasadniczy podział na systemy UTM i NGFW bardziej stanowi przekaz marketingowy, aniżeli wskazuje rzeczywiste różnice między nimi.

Wrzesień 2017, Artur Pęczak

Raport o cyberzagrożeniach

Ransomware, ataki ukierunkowane oraz wykorzystanie urządzeń Internetu rzeczy do tworzenia botnetów to najaktualniejsze zagrożenia światowej cyberprzestrzeni. Do łask wracają klasyczne metody ataku związane z rozpowszechnianiem adware i spamu.

Wrzesień 2017, Artur Pęczak

Kodeks nowych technologii

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje jedna z największych nowelizacji ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Choć głównym jej celem nie były zmiany w zakresie nowych technologii, to nowe przepisy dotyczą również i tego obszaru.

Sierpień 2017, Grzegorz Sibiga

Płatności elektroniczne w urzędach online

Za realizację niektórych usług administracji publicznej trzeba płacić. Zasady wnoszenia opłat online zostały uregulowane w wielu odmiennych przepisach. Wypracowany standard płatności elektronicznych doprowadzi do obniżenia opłat i uproszczenia sprawozdawczości.

Lipiec 2017, oprac. Sylwester Szczepaniak

Standaryzacja procesów w administracji samorządowej

Przygoda z informatyką w jst to starcie kilku na pozór niedających się pogodzić elementów: technologii, przepisów oraz utrwalonej przez lata mentalności urzędniczej. Mieszanka ta nie wróży niczego dobrego, zawsze jednak warto szukać kompromisów.

Lipiec 2017, Grzegorz Hunicz

Wirtualny krwiobieg cyfrowego państwa

System EZD RP jest jednym z filarów Planu Działań Ministra Cyfryzacji (PDMC), który został przyjęty przez rząd w postaci Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP). Od połowy czerwca br. znamy założenia tego niezwykle ważnego dla cyfryzacji kraju projektu.

Lipiec 2017, Jacek Orłowski

Specjalizowane dystrybucje Linuksa

Linux jest wszędzie – od serwerów, przez stacje robocze i laptopy, routery i urządzenia sieciowe, telefony komórkowe, aż po wybrane modele telewizorów Smart TV. Linux ma też wiele odmian, z których część przeznaczona jest do ściśle określonych zastosowań.

Czerwiec 2017, Artur Pęczak

Sieć pod kontrolą Linuksa

Na nic zdadzą się nawet najbardziej wyrafinowane zabezpieczenia, jeśli gość na sali konferencyjnej będzie mógł wpiąć swój laptop w wolne gniazdo i uzyskać pełny dostęp do sieci komputerowej urzędu. Problem ten rozwiązuje wdrożenie systemu NAC.

Czerwiec 2017, Artur Pęczak

Nie tylko Debian

Linux Debian zyskał wśród administratorów serwerów miano dystrybucji numer jeden. Wysoka stabilność, spójny cykl wydawniczy oraz znakomite wsparcie społeczności to tylko niektóre spośród jego zalet. Czy jest zatem miejsce dla innych systemów?

Czerwiec 2017, Artur Pęczak