Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

E-urząd i prawo

Ewolucja składu chronologicznego

Opublikowana w 2011 r. instrukcja kancelaryjna stanowi podstawę elektronicznego zarządzania dokumentacją w urzędzie. Po blisko siedmiu latach można jednak stwierdzić, że przepisy te nie są doskonałe i wymagają nowelizacji.

Listopad 2017, Magdalena Sawicka, Dorota Szymańska

Opis środków bezpieczeństwa

Po wejściu w życie rodo administrator danych nie będzie miał obowiązku przyjmowania polityki bezpieczeństwa i instrukcji zarządzania systemem informatycznym. Nowe przepisy nie zwalniają go jednak z opracowania dokumentacji przetwarzania danych osobowych.

Listopad 2017, Jakub Rzymowski

Po pierwsze organizacja

Przekształcenie działów IT w centra usług wspólnych to proces złożony. O tym, jak się do niego przygotować, opowiadają specjaliści CUW z różnych miast Polski – w tym numerze z wrocławskiego Centrum Usług Informatycznych. Centrum Usług Informatycznych.

Październik 2017, Igor Popławski

Czas na praktyczne zmiany w instrukcji kancelaryjnej

Opublikowana w 2011 r. instrukcja kancelaryjna stanowi podstawę elektronicznego zarządzania dokumentacją w urzędzie. Po blisko siedmiu latach można jednak stwierdzić, że przepisy te nie są doskonałe i wymagają nowelizacji.

Październik 2017, Magdalena Sawicka, Dorota Szymańska

Prawu na pomoc

Aplikacje do obsługi systemu nieodpłatnych porad prawnych, wdrożone we Wrocławiu i Lublinie, umożliwiają mieszkańcom rezerwację terminu wizyty bez wychodzenia z domu. Pozwalają urzędnikom i radcom prawnym na obsługę procesu w postaci elektronicznej.

Październik 2017, Igor Popławski

Halo, tu mobilny dowód osobisty

Od maja w Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśniczu trwa pilotaż usługi mobilnych dowodów osobistych. Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt mDokumenty ma w przyszłości umożliwić dostęp do dokumentów za pomocą telefonów komórkowych.

Wrzesień 2017, Igor Popławski

Europejska licencja otwartego oprogramowania

Decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej zaktualizowano licencję otwartego oprogramowania. Krok ten powinien ułatwić wymianę i ponowne wykorzystywanie oprogramowania opracowanego przez administracje publiczne.

Wrzesień 2017, Rafał Malujda

Zadania archiwisty w systemie EZD

Zaletą elektronicznego zarządzania dokumentacją jest szybsza i prostsza archiwizacja spraw. Elektronicznym dokumentem sprawniej się też zarządza i efektywniej wykorzystuje zawarte w nim informacje, nawet jeśli przechowywany jest w archiwum.

Wrzesień 2017, Paweł Wlezień

Cele przetwarzania danych

Rozporządzenie ogólne o ochronie danych wywołało w krajach członkowskich rewolucję w obszarze ochrony danych osobowych. W Polsce jego stosowanie będzie wymagało m.in. zmiany przepisów w zakresie zabezpieczenia danych przetwarzanych w konkretnych celach.

Wrzesień 2017, Tomasz Cygan

Koncepcja sądu elektronicznego

Światowym trendem jest konsekwentne, choć powolne wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w postępowaniu sądowym. Ponieważ Polska już kilka lat temu rozpoczęła ten proces, warto przyjrzeć się naszym pierwszym sukcesom i porażkom.

Wrzesień 2017, Anna Zalesińska