Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Grudzień 2018, Marcin Lisiecki

Samorządy nie zabezpieczają odpowiednio danych wrażliwych

Wszelkie informacje o obywatelach, w tym dane wrażliwe, przechowywane w postaci elektronicznej przez jednostki samorządowe, nie są odpowiednio zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem – alarmuje NIK po kontroli na Podlasiu. Dane mogą w każdej chwili zostać przejrzane, przejęte lub zniszczone. Samorządy nie wiedzą nawet, kto ma do nich dostęp.

Grudzień 2018, Eryk Chilmon

Ulotna pamięć operacyjna

Moduły pamięci RAM to element składowy każdego komputera czy serwera. Choć mogą różnić się od siebie wyglądem, funkcjami i wielkością, w zależności od typu sprzętu korzystają z tych samych generacji technologii DDR SDRAM, czyli np. DDR3 lub DDR4.

Grudzień 2018, Marcin Lisiecki

Aplikacje dostarczone w kontenerach

Docker to koncepcja tworzenia lekkich maszyn wirtualnych dla systemu Linux, nazywanych kontenerami. Kontenery nie tylko ułatwiają wdrożenia i testy systemów, ale dzięki nim aplikacje pracują szybciej i znacznie wzrasta ich bezpieczeństwo.

Grudzień 2018, Kamil Folga

Edukacja na wyższym poziomie

Platforma e-learningowa Kampus, wdrożona na Uniwersytecie Warszawskim, pozwala nie tylko na zdalne prowadzenie zajęć ogólnouniwersyteckich, ale też na głosowanie w ramach budżetu partycypacyjnego, wideorekrutację zagranicznych studentów czy automatyzację zapisów na szkolenia.

Grudzień 2018, Katarzyna Bielińska

Bezpowrotne usuwanie danych

Odmienny sposób przechowywania (zapisu) danych na nośnikach magnetycznych oraz półprzewodnikowych determinuje konieczność stosowania różnych technik oczyszczania ich z informacji. Dane trzeba usuwać tak, żeby nie mogły zostać odtworzone w przyszłości.

Grudzień 2018, Artur Pęczak

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Listopad 2018, Marcin Lisiecki

Strategicznie o europejskim cyberbezpieczeństwie

Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes to cztery równoległe ścieżki tematyczne, w ramach których toczyły się dyskusje podczas październikowego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Krakowska konferencja stanowiła doskonałą okazję do poznania opinii ekspertów z całego świata na temat jeszcze dość mglistej koncepcji Cyfrowego Trójmorza.

Listopad 2018, Eryk Chilmon

Nowoczesne kodowanie z JavaScript

Babel, framework, polyfill, webpack to tylko niektóre nowe pojęcia w słownikach programistów JavaScript. Coraz większa popularność tego języka programowania przyczyniła się do powstania i upowszechnienia wielu pomocnych rozwiązań.

Listopad 2018, Paweł Ziółkowski

Kompleksowe zarządzanie środowiskiem IT

Bezpieczeństwo informacji zgodne z rodo oraz koncentracja na użytkowniku to kluczowe nowości w Axence nVision. Polityki zabezpieczeń, uprawnienia dostępu i zasady monitorowania podążają za pracownikiem, niezależnie od tego, na jakich urządzeniach pracuje.

Listopad 2018, Artur Pęczak