Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Wrzesień 2017, Marcin Lisiecki

Komponenty w AngularJS

Od wersji 1.5 w AngularJS są dostępne komponenty – ciekawe rozwiązanie, które ułatwia pracę programisty oraz pozwala na powtórne wykorzystanie kodu. W Angularze 2 i 4 komponenty stanowią podstawowy składnik aplikacji.

Wrzesień 2017, Paweł Ziółkowski

Techniki spoofingu

Ataki, które polegają na podszywaniu się pod wybrany element systemu teleinformatycznego, określane są mianem spoofingu. Przykładowo przestępcy mogą wysłać e-maila udającego wiadomość od zaufanej instytucji, firmy lub osoby, aby w ten sposób wyłudzić dane. Istnieje wiele innych odmian tej metody ataku, m.in. spoofing IP czy spoofing DNS.

Wrzesień 2017, Eryk Chilmon

Bezpieczny dom dla danych

Darmowe narzędzie Nextcloud wspiera przechowywanie i udostępnianie dokumentów, kalendarzy i kontaktów w chmurze prywatnej. Rozwiązanie pozwala przejąć kontrolę nad całością naszych danych, a jednocześnie jest niezwykle intuicyjne i łatwe w obsłudze.

Wrzesień 2017, Kamil Folga

Potęga wtyczek WordPressa

Im dłużej używa się WordPressa, tym łatwiej dojść do wniosku, że dla każdej dodatkowej funkcji oraz każdego nowego zadania można znaleźć odpowiednią wtyczkę. Są one łatwo konfigurowalne, proste w użyciu oraz dostępne na wyciągnięcie ręki.

Wrzesień 2017, Maciej Jabłonecki

Walka o wodę

System informatyczny SmartFlow wdrożony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu wspomaga pracowników w walce z awariami sieci wodociągowej. W ubiegłym roku miasto zaoszczędziło w ten sposób prawie pół miliarda litrów wody.

Wrzesień 2017, Igor Popławski

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Sierpień 2017, Marcin Lisiecki

Active Directory dla administratorów

Umiejętność dodawania kont użytkowników jeszcze nie czyni z nas administratorów Active Directory. Przedstawiamy cztery subiektywnie wybrane zagadnienia, które pomogą w lepszym zrozumieniu usług katalogowych Windows Server i ich integracji z chmurą Azure.

Sierpień 2017, Artur Pęczak

Globalne ataki cybernetyczne

Nazwy WannaCry i Petya w połowie bieżącego roku poznał cały świat. Te dwie wielkie kampanie ransomware dotknęły wiele firm i instytucji, paraliżując ich działanie przez szyfrowanie plików i domaganie się okupu za ich odblokowanie. Ataki miały miejsce również na terenie Polski.

Sierpień 2017, Eryk Chilmon

Migawki i szablony środowiska wirtualnego

Na przestrzeni lat wirtualizacja na nowo zdefiniowała sposób zarządzania infrastrukturą IT. Migawki, klonowanie oraz szablony to podstawowe funkcje, dzięki którym środowiska wirtualne są bardziej elastyczne i łatwiejsze w zarządzaniu niż fizyczne serwery.

Sierpień 2017, Artur Pęczak