Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Jak narysować to, co pomyśli głowa

Kiedyś na papierze, dziś częściej w wersji elektronicznej – notatki są naszym najlepszym sprzymierzeńcem w utrwalaniu ciekawych pomysłów czy rozwiązań problemów. Omawiamy sprawdzone aplikacje do tworzenia map myśli.

Marzec 2020, Marcin Lisiecki

Podatności w routerach, modemach i access pointach

Luki w urządzeniach sieciowych powstają z powodu wadliwego oprogramowania producenta lub wynikają z zaniedbań administratorów, którzy nie aktualizują firmware’u. Ostatnio w modemach kablowych wykorzystujących układy Broadcom pojawiła się wada nazwana Cable Haunt, która może być obecna w ponad 200 mln urządzeń w Europie.

Marzec 2020, Eryk Chilmon

Graficzne zarządzanie systemami Linux

SYSTEMY OPERACYJNE Cockpit to interfejs zarządzania systemem Linux bazujący na stronie Web, który realizuje zadania graficznego dostępu administracyjnego do systemu operacyjnego. Narzędzie przyspiesza i ułatwia zarządzanie systemem operacyjnym.

Marzec 2020, Kamil Folga

Dostarczanie obrazów dysków z serwera FOG

ZARZĄDZANIE KOMPUTERAMI Wdrożenie mechanizmów zdalnego dostarczania obrazów systemu operacyjnego pozwala zautomatyzować jedno z najbardziej pracochłonnych działań związanych z przygotowaniem komputerów do pracy. Poszukiwania gotowych rozwiązań warto zacząć od projektu FOG.

Marzec 2020, Artur Pęczak

Dane przestrzenne na Dolnym Śląsku

Geoportal Dolny Śląsk, wdrożony przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, znacznie usprawnia pracę urzędu. Ponadto daje mieszkańcom regionu oraz przedsiębiorcom dostęp do danych przestrzennych na niespotykanym dotąd poziomie.

Marzec 2020, Katarzyna Bielińska

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, rzadko można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Luty 2020, Marcin Lisiecki

Automatyczny audyt systemów klasy Unix

Lynis jest narzędziem do testowania bezpieczeństwa, przeznaczonym dla systemów operacyjnych, utworzonych na podbudowie Unix. Narzędzie przeprowadza skanowanie systemów pod kątem bezpieczeństwa, a także spełnienia określonych norm.

Luty 2020, Kamil Folga

Przestępcy żądają okupu od polskich urzędów

Decydując się na ukierunkowane ataki ransomware na urzędy czy szpitale, przestępcy spodziewają się łatwych zysków, ponieważ wiedzą, że wiele podmiotów z tego sektora nie panuje nad polityką bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych. Potwierdza to większa liczba tego typu ataków w ostatnim czasie i towarzyszące im okoliczności.

Luty 2020, Eryk Chilmon

Graficzne zarządzanie regułami iptables

Linux oferuje funkcję zaawansowanej zapory ogniowej, ale jej konfiguracja za pomocą komend jest żmudna. Warto zatem skorzystać z graficznych konfiguratorów, które skomplikowane instrukcje zamieniają w łatwe do zrozumienia schematy.

Luty 2020, Kamil Folga

Zamienniki systemowego harmonogramu zadań

Vixie Cron jest najczęściej używaną implementacją usługi cron w systemach klasy Unix. Nie zmienia tego brak nowych wydań oraz dostępność solidnych zamienników, którymi można zastąpić standardowy program do uruchamiania zadań w określonym czasie.

Luty 2020, Artur Pęczak