Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, rzadko można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Styczeń 2020, Marcin Lisiecki

Prosty sposób na „papiery”

Wiele instytucji korzysta dziś z systemów EZD. Mimo postępującej cyfryzacji nie jest jednak możliwa całkowita rezygnacja z dokumentacji papierowej. Na szczęście oprogramowanie OCR znacząco ułatwia pracę z zeskanowanymi dokumentami.

Styczeń 2020, Marcin Lisiecki

Luki w zarządzaniu dostępem użytkowników zewnętrznych

Większość organizacji musi zapewniać możliwość łączenia się z systemem firmom zewnętrznym, które świadczą usługi IT. Wyniki badania firmy One Identity pokazują, że wiele podmiotów nie potrafi zarządzać dostępem użytkowników zewnętrznych, narażając się na duże ryzyko naruszenia bezpieczeństwa.

Styczeń 2020, Eryk Chilmon

Podstawowe funkcje biblioteki RxJS

RxJS pozwala uporać się z asynchronicznymi zdarzeniami w kodzie przez pisanie kodu synchronicznego bez zagnieżdżeń powstałych np. przez wywołania zwrotne (callback hell). RxJS ułatwia także obsługę błędów lub implementację odpowiedniej logiki.

Styczeń 2020, Paweł Ziółkowski

Windows 10 po jesiennej aktualizacji

November 2019 Update to już ósma duża aktualizacja systemu Windows 10. Listopadowe wydanie nie wnosi jednak wielu nowych funkcji. Ponadto Microsoft zdecydował się dostarczyć nową wersję w formie comiesięcznej aktualizacji dotyczącej jakości.

Styczeń 2020, Artur Pęczak

Miejskie nieruchomości

Na portalu nieruchomości miejskich, uruchomionym przez Urząd Miasta Tychy, prezentowana jest kompleksowa oferta wszystkich nieruchomości będących w zasobach miasta. Publikowane dane są na bieżąco weryfikowane i aktualizowane.

Styczeń 2020, Katarzyna Bielińska

Cyfrowa waluta z Olsztyna

CoperniCoin to wirtualny token służący do promocji turystycznej Warmii i Mazur. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest pierwszą jednostką administracji publicznej w Polsce, która wykorzystała technologię blockchain do tego rodzaju działań.

Grudzień 2019, Katarzyna Bielińska

Monitorowanie wydajności systemu Linux

Nazwa nmon pochodzi od imienia twórcy programu – Nigela Griffithsa i jest skrótem od „Nigel’s Monitor”. Nmon umożliwia monitorowanie parametrów pracy systemu. Został stworzony dla AIX, ale migrował na inne systemy Unix, w tym na Linux.

Grudzień 2019, Kamil Folga

Inspekcja szyfrowanych połączeń do WWW

Szyfrowanie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Jednak zawartość przesyłana protokołem HTTPS często wymaga deszyfracji, np. na potrzeby analizy antywirusowej czy antyspamowej. W celu analizy połączeń szyfrowanych wymagane jest użycie specjalizowanego proxy.

Grudzień 2019, Kamil Folga

Podróże w czasie z Timeshift

Wdrażając w życie ideę migawek, Timeshift zabezpiecza pliki systemowe i ustawienia, aby łatwo przywrócić komputer po awarii. Choć nie jest to typowy program do backupu, Timeshift skutecznie wykonuje powierzone mu zadania.

Grudzień 2019, Artur Pęczak