Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Jak badać bezpieczeństwo aplikacji webowych

Nikto Web Vulnerability Scanner to bezpłatne narzędzie przeznaczone do sprawdzania bezpieczeństwa stron internetowych. Popularność skanera wśród profesjonalistów jest duża – sięga po niego bardzo wielu analityków i pentesterów.

Maj 2019, Kamil Folga

Najlepsze sztuczki i kruczki dla Windows 10

Ciągły cykl rozwoju Windows 10 gwarantuje dostęp do najnowszych funkcji systemu, choć wiele z nich nie od razu zostaje zauważonych przez użytkowników. Oto kilka sprytnych sposobów, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnego komputera.

Maj 2019, Artur Pęczak

Wirtualna biblioteka

Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa, uruchomiona przez Politechnikę Wrocławską, integruje cenne zbiory 22 instytucji kultury, bibliotek i uczelni z regionu. Chociaż jest jedną z najstarszych bibliotek cyfrowych w kraju, wciąż intensywnie się rozwija.

Maj 2019, Katarzyna Bielińska

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Kwiecień 2019, Marcin Lisiecki

Zarządzanie zasobami IT w urzędzie

Snipe-IT to narzędzie do zarządzania zasobami IT w organizacji. Rejestr sprzętu, oprogramowania, akcesoriów czy licencji przypisanych do użytkownika znacznie ułatwia zarządzanie aktywami, znajdującymi się pod opieką informatyków.

Kwiecień 2019, Kamil Folga

Spada liczba analizowanych i naprawianych alertów

Największy niepokój respondentów, którzy wzięli udział w piątej edycji badania CISO Benchmark Study 2019, budzi spadek analizowanych i naprawianych alertów – do poziomu 42,7%. Odpowiedzią na rosnące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ma być konsolidacja dostawców, współpraca między zespołami zajmującymi się sieciami i bezpieczeństwem, a także zintensyfikowanie ćwiczeń praktycznych.

Kwiecień 2019, Eryk Chilmon

Dwa panele do zarządzania danymi

Na rynku bezpłatnych menedżerów plików bez trudu znajdziemy kilka godnych polecenia aplikacji. Rzadko jednak w tym segmencie pojawia się multiplatformowy program do zarządzania zbiorami, który wprowadza nowe, ciekawe rozwiązania.

Kwiecień 2019, Marcin Lisiecki

Jak informować użytkowników o awariach systemów

Budowanie zaufania do organizacji wymaga przejrzystości w kontaktach z pracownikami, petentami oraz użytkownikami. Pomoże ją zapewnić narzędzie Cachet do prowadzenia strony statusu z bieżącymi informacjami o awariach i niedostępności usług.

Kwiecień 2019, Artur Pęczak

Darmowy skaner bezpieczeństwa w sieci

W 2005 r. programiści tworzący projekt Nessus zdecydowali się odejść od modelu licencyjnego open source. Efektem było pojawienie się kilku nowych narzędzi na bazie Nessusa – jedynym wciąż rozwijanym jest OpenVAS.

Kwiecień 2019, Kamil Folga

Kultura w cyfrowej formie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku wdrożył projekt Podlaskie Zbiory Cyfrowe. Dzięki temu udało się utrwalić w cyfrowej postaci kilkaset godzin audiowizualnych nagrań oraz cenne druki dokumentujące ludową kulturę regionu.

Kwiecień 2019, Katarzyna Bielińska