Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Bezpieczna i szybka przeglądarka

Opera od lat konsekwentnie buduje swoją tożsamość poprzez dołączanie kolejnych wartościowych funkcji niespotykanych w przeglądarkach głównego nurtu. Omawiamy narzędzia Opery, które wydatnie usprawniają korzystanie z zasobów internetu.

Listopad 2018, Artur Pęczak

Zarządzanie projektami w systemie Linux

Każda organizacja powinna dysponować narzędziem do nadzoru projektów. MyCollab to jedno z ciekawszych darmowych rozwiązań umożliwiających zarządzanie projektami, które może zostać zainstalowane na maszynach z systemem operacyjnym Linux.

Listopad 2018, Kamil Folga

Serce cyfrowego szpitala

Innowacyjna platforma fuzji badań obrazowych serca w chmurze obliczeniowej, wdrożona przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, daje całkiem nowe możliwości diagnostyczne. Dzięki narzędziom telemedycyny mogą z nich korzystać także inne ośrodki medyczne.

Listopad 2018, Katarzyna Bielińska

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Październik 2018, Marcin Lisiecki

Kompilacja jądra Linuksa

Spośród powodów, dla których warto samodzielnie skompilować jądro Linuksa, ten o większej wydajności systemu dość łatwo zanegować. Znamy jednak co najmniej kilka lepszych argumentów przemawiających za tym, że warto to robić.

Październik 2018, Artur Pęczak

Licencjonowanie oprogramowania a bezpieczeństwo instytucji

Jak wynika z raportu Business Software Alliance (BSA), cyberbezpieczeństwo to główny powód unikania nielicencjonowanego oprogramowania przez osoby odpowiedzialne w organizacji za stan, rozwój i wdrażanie technologii informacyjnych. Skala korzystania z nielegalnych programów w polskich podmiotach ujętych w badaniu wynosi obecnie 46%.

Październik 2018, Eryk Chilmon

NTP i synchronizacja czasu

Network Time Protocol jest internetowym protokołem synchronizacji czasu. Został zaprojektowany w 1985 r. przez Davida Millsa z Uniwersytetu w Delaware i do dziś zapewnia wysoką precyzję zegarów komputerów oraz innych urządzeń podłączonych do Sieci.

Październik 2018, Artur Pęczak

Analiza dzienników zdarzeń

Linux wykonuje wiele procesów, które wykorzystują systemowe zasoby. Procesy generowane są przez system i serwery usług. Informacje o ich działaniu, przekazywane przez komunikaty, zapisują się w dziennikach zdarzeń, które administrator powinien analizować.

Październik 2018, Kamil Folga

Praca nad Zieloną Linią

Zielona Linia, wdrożona w Białymstoku, to wielokanałowe centrum kontaktowe dla klientów publicznych służb zatrudnienia z całej Polski. W ramach projektu uruchomione zostały m.in. ogólnopolska infolinia oraz portal internetowy.

Październik 2018, Katarzyna Bielińska

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Wrzesień 2018, Marcin Lisiecki