Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Wielopunktowy VPN z użyciem VyOS

VyOS to dystrybucja realizująca zadania routera, której funkcjonalność nie ustępuje rozwiązaniom komercyjnym. Pozwala na konfigurację w pełni dynamicznej, wielopunktowej infrastruktury VPN, stanowiącej dobrą alternatywę dla technologii Cisco DMVPN.

Czerwiec 2019, Kamil Folga

Pingwin w Okienkach

Windows Subsystem for Linux umożliwia programistom i administratorom używanie ulubionych aplikacji i usług linuksowych bezpośrednio na komputerze z Windows 10. Nie ma przy tym potrzeby konfigurowania i uruchamiania dedykowanej maszyny wirtualnej.

Czerwiec 2019, Artur Pęczak

Zagrożenia i podatności w administracji publicznej

Dokładnie 6236 przypadków faktycznego naruszenia bezpieczeństwa teleinformatycznego w instytucjach państwowych odnotowano w 2018 r. – wynika z raportu Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV, który działa w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zgłoszeń o potencjalnym wystąpieniu incydentów komputerowych odnotowano aż 31 865, podczas gdy rok wcześniej było ich 28 281.

Czerwiec 2019, Eryk Chilmon

Serwisy i zależności w Angularze

W Angularze znajdziemy pomocne rozwiązanie, które ułatwia współdzielenie kodu w aplikacji. Wprowadza ono jednak wiele nowych pojęć i technologii. Omawiamy je, wyjaśniając świat zależności we frameworku.

Czerwiec 2019, Paweł Ziółkowski

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Czerwiec 2019, Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Maj 2019, Marcin Lisiecki

Jak sprawnie zarządzać hasłami

Według firmy Keeper 81% naruszeń danych wynika z niskiego poziomu bezpieczeństwa haseł. Warto więc skorzystać z dobrego menedżera haseł, który zwiększy prywatność użytkowników i ograniczy ryzyko wycieku informacji z systemów IT organizacji.

Maj 2019, Artur Pęczak

Sieci bezprzewodowe bez odpowiedniego nadzoru

Rozwiązania bezprzewodowe są coraz chętniej wykorzystywane przez administrację publiczną. Od dawna są też obecne w sektorach bankowym, energetycznym i transporcie. Niestety, jedynie 48% organizacji prowadzi monitoring przestrzeni radiowej – wynika z badania przeprowadzonego przez IDC na zlecenie firm Cisco i Exatel.

Maj 2019, Eryk Chilmon

Jak badać bezpieczeństwo aplikacji webowych

Nikto Web Vulnerability Scanner to bezpłatne narzędzie przeznaczone do sprawdzania bezpieczeństwa stron internetowych. Popularność skanera wśród profesjonalistów jest duża – sięga po niego bardzo wielu analityków i pentesterów.

Maj 2019, Kamil Folga

Najlepsze sztuczki i kruczki dla Windows 10

Ciągły cykl rozwoju Windows 10 gwarantuje dostęp do najnowszych funkcji systemu, choć wiele z nich nie od razu zostaje zauważonych przez użytkowników. Oto kilka sprytnych sposobów, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnego komputera.

Maj 2019, Artur Pęczak