Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

NTP i synchronizacja czasu

Network Time Protocol jest internetowym protokołem synchronizacji czasu. Został zaprojektowany w 1985 r. przez Davida Millsa z Uniwersytetu w Delaware i do dziś zapewnia wysoką precyzję zegarów komputerów oraz innych urządzeń podłączonych do Sieci.

Październik 2018, Artur Pęczak

Analiza dzienników zdarzeń

Linux wykonuje wiele procesów, które wykorzystują systemowe zasoby. Procesy generowane są przez system i serwery usług. Informacje o ich działaniu, przekazywane przez komunikaty, zapisują się w dziennikach zdarzeń, które administrator powinien analizować.

Październik 2018, Kamil Folga

Praca nad Zieloną Linią

Zielona Linia, wdrożona w Białymstoku, to wielokanałowe centrum kontaktowe dla klientów publicznych służb zatrudnienia z całej Polski. W ramach projektu uruchomione zostały m.in. ogólnopolska infolinia oraz portal internetowy.

Październik 2018, Katarzyna Bielińska

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Wrzesień 2018, Marcin Lisiecki

Ulepszamy aplikację webową

W poprzednim artykule stworzyliśmy aplikację wyświetlającą komunikaty. Rozbudujmy ją o kilka rozwiązań, które ułatwią korzystanie ze strony i ulepszą nasz serwis.

Wrzesień 2018, Paweł Ziółkowski

Policja chce przełamywać zabezpieczenia kryptograficzne

Komenda Główna Policji zgłosiła do realizacji projekt pn. cybercrypt@gov, którego celem jest pozyskanie i rozwój technologii niezbędnej do stworzenia rozproszonego, skalowalnego, wysokowydajnego systemu służącego do przełamywania zabezpieczeń kryptograficznych.

Wrzesień 2018, Eryk Chilmon

Do laptopa i stacjonarnego

Dysk twardy jest jednym z podstawowych podzespołów każdego komputera. Nie tylko przechowuje system i dane użytkownika, ale także ma wpływ na wydajność i komfort pracy. Przyglądamy się bliżej nośnikom przeznaczonym do różnych zastosowań.

Wrzesień 2018, Marcin Lisiecki

Bezpieczny serwer nazw

DNS złej jakości może znacząco spowolnić dostęp do usług internetowych. Dobrym pomysłem jest uruchomienie własnego serwera DNS, który będzie obsługiwał użytkowników naszej sieci lokalnej.

Wrzesień 2018, Kamil Folga

5G: czy to jeszcze będą telefony

Przemysł telekomunikacyjny przeszedł metamorfozę zaledwie w ciągu kilku dekad. Przeskoczyliśmy bardzo szybko cztery generacje. Teraz na rynek wchodzi rozwiązanie, które obiecuje tysiące razy szybszą komunikację niż najwyższy dziś standard 4G LTE.

Wrzesień 2018, Wojciech Nowakowski

Cyfrowa edukacja z platformą Edupolis

Edupolis to nowoczesna platforma internetowa, która umożliwia nauczycielom, uczniom, rodzicom i dyrektorom ponad 600 szkół województwa kujawsko-pomorskiego korzystanie z cyfrowych narzędzi edukacyjnych.

Wrzesień 2018, Katarzyna Bielińska