Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Formowanie polskiej cyberarmii

Podczas konferencji „Cyber.mil.pl – Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej” minister Mariusz Błaszczak ogłosił powołanie pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. To początek drogi, której celem jest stworzenie cyberarmii w Polsce.

Marzec 2019, Eryk Chilmon

Framework Angular w nowej wersji

Od 2016 r. Google udostępnia framework Angular2 z nowymi funkcjami i architekturą. Do końca ubiegłego roku pojawiły się następne cztery wersje rozwiązania. W artykule opisujemy najnowszą, siódmą odsłonę tej platformy programistycznej.

Marzec 2019, Paweł Ziółkowski

Kielce w kwestii śmieci

System monitoringu i kontroli odbioru odpadów komunalnych w Kielcach został oparty na technologiach identyfikacji pojemników RFID, lokalizacji GPS, systemie dynamicznego ważenia odpadów i rejestracji wizyjnej. To rozwiązanie unikalne w skali kraju.

Marzec 2019, Katarzyna Bielińska

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Luty 2019, Marcin Lisiecki

Nowe funkcje w Microsoft Office 2019

Wprowadzony w ubiegłym roku do sprzedaży Microsoft Office 2019 stanowi duże, kolejne po wersji Office 2016, wydanie tego pakietu. Zostało ono uzupełnione o funkcje, które na przestrzeni ostatnich trzech lat trafiły do Office 365.

Luty 2019, Artur Pęczak

Przestępcy szturmują instytucje publiczne

Ostatnie miesiące obfitowały w doniesienia z całego świata nt. incydentów bezpieczeństwa, które dotykały jednostek użyteczności publicznej. Ze wzmożoną aktywnością przestępców musieli się mierzyć urzędnicy Unii Europejskiej, posłowie Bundestagu, wojskowi z Pentagonu czy pracownicy ONZ. Incydentów nie uniknęliśmy również na krajowym podwórku.

Luty 2019, Eryk Chilmon

Raz a dobrze, czyli skuteczna deinstalacja programów

Nieużywane aplikacje, pliki aktualizacji oraz zbędne programy dołączane do systemu operacyjnego zajmują miejsce na dysku i niepotrzebnie obciążają zasoby komputera. Warto się ich pozbyć, ale trzeba to zrobić dokładnie i skutecznie.

Luty 2019, Marcin Lisiecki

Raport o stanie miasta

System ZgłoszeniaBB, wdrożony przez bielski magistrat, pozwala mieszkańcom na zgłaszanie awarii i nieprawidłowości w funkcjonowaniu miejskiej infrastruktury. Zgłoszenia te są automatycznie przekazywane odpowiednim służbom, które mogą natychmiast reagować.

Luty 2019, Katarzyna Bielińska

Kopie zapasowe MySQL

Mysqldump to znakomite narzędzie backupu MySQL z zaawansowanymi funkcjami. W środowiskach wymagających zapewnienia ciągłości działania stosuje się jednak bardziej wyrafinowane rozwiązania, np. MySQL Enterprise Backup czy Percona XtraBackup.

Styczeń 2019, Artur Pęczak

Szybszy i odporniejszy protokół

Standard Transport Layer Security (TLS) 1.3 zatwierdzono w sierpniu 2018 r. W porównaniu z poprzednimi wersjami nowe wydanie protokołu stanowi istotny krok naprzód ku zapewnieniu bezpieczeństwa, prywatności i wydajności współczesnego internetu.

Styczeń 2019, Artur Pęczak