Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Temat numeru

Serwer poczty e-mail a ochrona danych osobowych

W pogoni za zgodnością urzędów z rodo serwery poczty e-mail są często pomijane w ocenach bezpieczeństwa i analizach ryzyka. Jednak ze względu na złożoność zabezpieczeń w tego rodzaju serwerach trzeba im poświęcić należytą uwagę.

Wrzesień 2018, Tomasz Perlik

Ochrona poczty e-mail na serwerze Postfix

Niedoskonałości w mechanizmach realizacji usługi poczty elektronicznej są wykorzystywane w celu wyłudzenia danych, a także dystrybucji niechcianych reklam i szkodliwego oprogramowania. Podpowiadamy, jak zapobiegać tym zagrożeniom.

Wrzesień 2018, Tomasz Perlik

Platforma e-fakturowania w pytaniach i odpowiedziach

Faktury w postaci elektronicznej bez wątpienia usprawnią realizowanie zamówień publicznych, jednak sposób, w jaki będą funkcjonowały, wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Odpowiadamy na pytania dotyczące Platformy Elektronicznego Fakturowania.

Sierpień 2018, oprac. Katarzyna Wiszniewska

Przyjmowanie faktur elektronicznych przez urzędy

Od 18 kwietnia 2019 r. zamawiających zacznie obowiązywać wymóg przyjmowania od wykonawców strukturalnych faktur elektronicznych za pośrednictwem dedykowanej platformy. Nowe przepisy będą stosowane równolegle do obowiązujących dotychczas.

Sierpień 2018, Artur Prasal

Do czego nam elektroniczna faktura

Obowiązek odbioru elektronicznych faktur w zamówieniach publicznych w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Od 18 kwietnia 2019 r. zamawiający będzie musiał odebrać e-fakturę, jeśli wystawca ją do niego prześle. Jak należy się do tego przygotować?

Sierpień 2018, Ewa Dobrzeniecka

Bezpieczeństwo i ochrona danych

Systemy informatyczne instytucji gromadzą i przechowują wiele informacji, takich jak dane personalne klientów, numery kont bankowych, poufne dokumenty i faktury. Ich utrata lub przedostanie się w niepowołane ręce oznacza problemy.

Lipiec 2018, Marcin Lisiecki

Korzystanie z internetu i komunikacja

Przeglądarki internetowe to jedne z najczęściej używanych aplikacji. Choć potrafią one wiele, np. umożliwiają dostęp do sieciowej skrzynki e-mail, to często niezbędny jest też zewnętrzny, lokalny klient poczty i inne oprogramowanie.

Lipiec 2018, Marcin Lisiecki

Optymalizacja systemu i zarządzanie plikami

Porządek, bezpieczeństwo i stabilne działanie komputera to podstawa wydajnego środowiska pracy. Warto więc regularnie dbać o dobrą kondycję systemu operacyjnego poprzez jego konserwację. W Sieci znajdziemy wiele narzędzi ułatwiających to zadanie.

Lipiec 2018, Marcin Lisiecki

Oprogramowanie antywirusowe i firewalle

Ochrona zasobów urzędu i poufnych informacji to jedno z głównych zadań działu IT. Jej podstawą powinien być program antywirusowy i zapora sieciowa lub pakiet typu Internet Security, który kompleksowo zabezpieczy sieć i komputery instytucji przed atakiem.

Lipiec 2018, Marcin Lisiecki

Aplikacje i narzędzia biurowe

Edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy program do obsługi dokumentów w formacie PDF to niezbędne oprogramowanie w większości instytucji. Komercyjne aplikacje tego typu są stosunkowo kosztowne, warto więc zainteresować się ich bezpłatnymi odpowiednikami.

Lipiec 2018, Marcin Lisiecki