Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Testy

Welliot City

Projekt Welliot, powołany do życia przez firmę Ediko, zainteresuje spółki odpowiedzialne za transport publiczny. Pierwszym efektem prac projektowych jest urządzenie Welliot City, które wykorzystuje technologię e-ink, aby wyświetlać pasażerom komunikacji miejskiej na przystankach tramwajowych i autobusowych takie informacje, jak rozkład jazdy, trasy pojazdów, przewidywany czas ich przyjazdu czy mapę miasta.

Marzec 2020,

Mocne pudełko

Czasy, w których miniaturowe komputery nadawały się tylko do podstawowych zadań, dawno minęły. Dziś w bardzo małej obudowie producentom udaje się zmieścić maszynę o naprawdę dużych możliwościach. Taka stacja robocza zajmuje niewiele miejsca, a często można ją też rozbudowywać.

Marzec 2020, Marcin Lisiecki

Zyxel GS1350

Switche z obsługą PoE (Power over Ethernet) odgrywają coraz istotniejszą rolę przy wdrożeniach wizyjnych systemów zabezpieczeń. Dzięki zróżnicowanej liczbie portów i wysokiemu budżetowi mocy przełączniki z serii GS1350 mogą z łatwością obsługiwać sieci z wieloma kamerami – nawet przy podłączeniu wszystkich portów PoE.

Luty 2020,

Szybki, trwały i wydajny

Seria serwerów NAS z rodziny TS-x83XU stworzona została dla organizacji, które potrzebują wysokiej wydajności oraz bezpieczeństwa przy przechowywaniu i przetwarzaniu krytycznych dla nich danych. Sprawdziliśmy, co oferuje jedno z tych zaawansowanych urządzeń zamknięte w małej obudowie rack 1U.

Luty 2020, Marcin Lisiecki

Fortinet FortiGate 60F

Jest to kolejny model z popularnej serii FortiGate 60, w ramach której sprzedano ponad 1,5 mln urządzeń. Firewall następnej generacji FortiGate 60F zapewnia wszystkie korzyści płynące z ochrony typu Secure SD-WAN. Gwarantowane są one m.in. dzięki opatentowanemu przez producenta procesorowi SOC4.

Styczeń 2020,

Szybki "maluch"

Skaner jest jednym z podstawowych sprzętów biurowych. Ze względu na dużą wydajność i wygodę obsługi najczęściej wybierane są automatyczne skanery dokumentowe, choć najmniejsze grupy robocze mogą zadowolić się np. urządzeniem wielofunkcyjnym.

Styczeń 2020, Marcin Lisiecki

TOYA LTE CAM

Dzięki mobilnej kamerze TOYA LTE CAM i oferowanemu wraz z tym urządzeniem systemowi monitoringu możliwa jest obserwacja obszarów, w których brakuje stałego źródła zasilania i dostępu do sieci internetowej. Kamera wykorzystuje dedykowaną kartę SIM firmy TOYA Systemy Komputerowe, która ma przypisany na stałe numer IP i zapewnia nielimitowany dostęp do internetu.

Grudzień 2019, Grzegorz Frątczak

W bezpiecznym tunelu

Konfiguracja VPN nie jest prosta i często wymaga zatrudnienia specjalistów IT. Dzięki niedrogiemu routerowi VPN małe i średnie jednostki mogą jednak wdrożyć takie zabezpieczenie bez wykorzystania specjalistycznej wiedzy.

Grudzień 2019, Marcin Lisiecki

Brama na świat

Każdy urząd potrzebuje infrastruktury do komunikacji głosowej – zarówno wewnątrz jednostki, jak i poza nią. Oprócz zwykłych telefonów analogowych coraz częściej stosuje się cyfrowe centrale PBX (Private Branch Exchange), czyli urządzenia pozwalające na łączność z wykorzystaniem technologii VoIP.

Listopad 2019, Marcin Lisiecki

Optoma ZH406

Kompaktowy projektor ZH406 o rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli) należy do rodziny laserowych urządzeń DuraCore firmy Optoma. Wyświetla obraz o jasności 4500 ANSI lumenów i przekątnej do 300 cali (z odległości 9,3 m). Jak zapewnia producent, projektor sprawdzi się w miejscach, gdzie wymagana jest bezobsługowa, ciągła praca w dowolnej orientacji.

Listopad 2019,