Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

GIMP 2.8.22 (PL)

To wieloplatformowe narzędzie służy do tworzenia i edycji grafiki rastrowej. Świetnie sprawdzi się podczas obróbki cyfrowych zdjęć czy przy tworzeniu oprawy graficznej na stronę WWW. Program z powodzeniem może zastąpić wiele komercyjnych aplikacji, np. PaintShop Pro, a nawet konkurować z samym Photoshopem. GIMP dysponuje bogatym zestawem narzędzi podstawowych jak pędzle, gumka, różdżka, lasso itd., a o jego sile stanowi bogaty i stale się powiększający zbiór wtyczek i skryptów. Nieograniczone wręcz możliwości daje funkcja tworzenia własnych pędzli lub wykorzystywanie tych opracowanych przez innych użytkowników, w tym profesjonalistów. Zawodowych grafików ucieszy obsługa tabliczek graficznych (program automatycznie je wykrywa) oraz różne udogodnienia, m.in. próbkowanie subpikselowe i możliwość stosowania antyaliasingu przy korzystaniu z dowolnego narzędzia malarskiego. Pracę z programem ułatwia polska lokalizacja. Ciekawsze, bardziej zaawansowane funkcje programu to obsługa biblioteki GEGL i kanału Alfa oraz krzywych Béziera. Imponująca jest liczba obsługiwanych formatów plików graficznych, wśród których nie zabrakło tych profesjonalnych (np. PSD). Praca w edytorze opiera się na wykorzystaniu warstw i kanałów, co jest niezwykle wygodne i ułatwia tworzenie projektu. Co ciekawe, GIMP pozwala także na tworzenie animacji. Pakiet GIMP Animation Package (GAP) jest bezpłatnym dodatkiem do edytora, a po jego instalacji możemy tworzyć i edytować animacje w formacie GIF znacznie łatwiej i wygodniej niż przy użyciu wbudowanych funkcji.

Systemy: Windows XP+, OS X, Linux
Portable/64 bit: nie/tak
gimp.org

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej