Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Zarządzalny i stakowalny

Niezastąpionym elementem każdej infrastruktury sieciowej są urządzenia przełączające (switche), od których zależy sprawne przekazywanie pakietów między komputerami, serwerami i innymi urządzeniami. Dobry przełącznik powinien zapewnić odpowiednią wydajność i umożliwiać dalszą rozbudowę sieci.

Od firmy D-Link otrzymaliśmy jeden ze switchy z nowej rodziny DGS-3630, w której skład wchodzą trzy urządzenia różniące się głównie liczbą i typem portów. Tego producenta nie trzeba nikomu przedstawiać, jest on bowiem dostawcą rozwiązań sieciowych dystrybuowanych na całym świecie. Urządzenie, które przetestowaliśmy, to model DGS-3630-28TC i, jak wskazuje nazwa, oferuje ono 28 portów sieciowych. Jest to produkt przeznaczony – ze względu na swoją skalowalność – zarówno dla małych i średnich jednostek, jak i dużych podmiotów.

Przełącznik jest w pełni zarządzalny (zdalnie i lokalnie) przy użyciu wielu różnych protokołów i interfejsów oraz oferuje łącza 1- i 10-gigabitowe. Te drugie służą głównie do łączenia z serwerami, pamięciami masowymi oraz szkieletem sieci. Wiele popularnych przełączników pracuje w warstwie L2 modelu OSI, natomiast warstwy L3 i L4 spotykane są w urządzeniach z wyższej półki. Tu mamy do czynienia ze switchem L3, który poradzi sobie przy obsłudze dużych sieci, gdzie może pracować jako urządzenie dystrybucyjne, dostępowe i, jak już wspomnieliśmy, także szkieletowe. Najbardziej rozbudowany model w rodzinie DGS-3630 dysponuje 52 portami i, co ważne, jest on takiej samej wielkości jak reszta urządzeń w serii. Wszystkie wersje można montować w szafach ra­ckowych, a ich wysokość to 1U. Jednolitą budowę wszystkich modeli uzyskano dzięki dużemu zagęszczeniu portów na przednim panelu. Skutkiem ubocznym takiego podejścia jest to, że w 52-portowym modelu DGS-3630-52T interfejsy służące m.in. do konfiguracji lokalnej znalazły się z tyłu obudowy, co może nie być wygodnym rozwiązaniem.

Wszystkie przełączniki z nowej rodziny DGS-3630 wyposażono w funkcje stakowania, gdzie pojedynczy stos może być złożony z maksymalnie dziewięciu urządzeń. Uzyskamy w ten sposób nawet 432 gigabitowe porty Ethernet, a w przypadku testowanego modelu – 216 gniazd RJ45. Dzięki temu łatwo dostosujemy liczbę portów do własnych potrzeb oraz możemy tworzyć węzły odporne na awarię któregoś z urządzeń. Zarządzanie stosem przebiega z wykorzystaniem jednego adresu IP, co znacząco ułatwia pracę administratorowi. Przełączniki z serii DGS-3630 obsługują protokół LACP, możliwe jest więc łączenie ich za pomocą wielu przewodów (agregacja portów) w celu utworzenia jednego, wirtualnego kanału sieciowego o zwielokrotnionej przepustowości (takie rozwiązanie zwiększa także niezawodność połączenia).

Oprogramowanie i ekologia

Cała seria DGS-3630 może pracować pod kontrolą jednego z trzech obrazów oprogramowania różniących się funkcjonalnością. Ich zmiana i aktualizacja jest szybka i prosta, a bardziej zaawansowany software daje nam dostęp do nowych funkcji. Nie zawsze są one nam potrzebne, więc aby ułatwić sobie zarządzanie, najczęściej można pozostać przy domyślnej (fabrycznej) konfiguracji, czyli oprogramowaniu SI (Standard Image). System ten oferuje główną funkcjonalność SMB i SME (przełączanie w warstwie 2), podstawowy routing, zaawansowany QoS (Quality of Service), OAM (Operations, Administration and Management) oraz rozbudowane funkcje zapewniające bezpieczeństwo. Jeśli to dla nas za mało, przełącznik można wyposażyć w oprogramowanie EI (Enhanced Image) lub MI (MPLS Image). W przypadku Enhanced Image mamy dostęp do pełnej funkcjonalności Standard Image, a dodatkowo otrzymujemy routing warstwy L3 z obsługą OSPF (Open Shortest Path First), BGP (Border Gateway Protocol), czyli zewnętrznego protokołu trasowania, VRF-Lite (Virtual Routing and Forwarding) oraz multicast (L3). Ostatni obraz MPLS Image przeznaczony jest głównie dla dostawców usług internetowych i oferuje zawansowane usługi VPN (IS-IS i MPLS L2/L3 VPN).

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej