Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

WLAN nowej generacji

Na rynku konsumenckim jeszcze dobrze nie zadomowił się standard transmisji bezprzewodowej ac”, a już zbliża się nowa odsłona technologii Wi-Fi – IEEE 802.11ax. Ma ona zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na szybki i wydajny dostęp do internetu.

Na akceptację i wdrożenie standardu Wi-Fi ax przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy – data przewidywana przez organizację Wi-Fi Alliance zrzeszającą firmy zajmujące się wdrażaniem rozwiązań z zakresu bezprzewodowej transmisji danych to początek 2019 r. Jednak już teraz warto zainteresować się tą technologią, szczególnie że dostępne są pierwsze urządzenia wspierające nowy standard WLAN. Wszyscy pamiętamy sytuację, gdy do użytku wchodził najbardziej dziś rozpowszechniony standard IEEE 802.11n,  zanim jeszcze oficjalnie zaakceptowano jego ostateczną specyfikację. Producenci sprzętu oznaczali wtedy swoje produkty dopiskiem „Draft-N”, sprzedając nowe routery i karty sieciowe. Podobnie jest teraz. Tacy giganci jak Intel czy Qualcomm już na przełomie 2017 i 2018 r. pokazali pierwsze chipy obsługujące Wi-Fi ax, choć oficjalnie jeszcze bez certyfikatu. 

Standard ax, podobnie jak poprzednicy, czyli n i ac, może pracować z wykorzystaniem pasm 2,4 oraz 5 GHz. Jego najważniejszą zaletą – oprócz zwiększenia prędkości transmisji – jest sprawna obsługa sieci, w których oprócz dużej liczby smartfonów i komputerów pracuje także wiele różnych urządzeń wchodzących w skład tzw. Internetu Rzeczy (IoT), które coraz bardziej obciążają infrastrukturę. Dodatkowo nowy standard sprawdzi się tam, gdzie występuje duże zagęszczenie użytkowników, czyli np. na lotniskach, stadionach sportowych czy w centrach handlowych. Pierwsze pokazane przez Intela chipy do obsługi sieci Wi-Fi ax pozwalają udostępnić pasmo nawet dla 256 urządzeń jednocześnie z zapewnieniem stabilnej pracy – bez opóźnień i bez zapychania się. Nowe chipsety mają też zapewniać utrzymanie dużej przepustowości, nawet przy jednoczesnej obsłudze dużych i małych pakietów danych. Co ważne, cały ruch sieciowy jest teraz obsługiwany bezpośrednio przez chipset Wi-Fi, co znacząco odciąży układ SoC (System-on-a-chip).

Szybko, coraz szybciej

Przyglądając się z bliska parametrom technicznym nowego standardu Wi-Fi, należy stwierdzić, że z pewnością jest to rozwiązanie ewolucyjne względem poprzedników takich jak 802.11n oraz 802.11ac. Jest w pełni kompatybilne wstecz z jeszcze starszymi rozwiązaniami: a, b i g. Dzięki temu, kupując router w najnowszym standardzie, nie trzeba od razu wymieniać wszystkich urządzeń i kart sieciowych w naszej jednostce. To dobra wiadomość, jednak trzeba też mieć na uwadze, że standard 802.11ax tak naprawdę nie oferuje całkowicie nowych czy wręcz przełomowych rozwiązań, a prędkość transmisji jest standardowo (dla jednego kanału) tylko o niespełna 40% większa niż u poprzednika, czyli Wi-Fi ac. Siła nowego standardu tkwi natomiast w optymalizacji i łączeniu własności znanych już rozwiązań, co pozwala na osiągnięcie prędkości transmisji od 4 do 10 razy większej niż u poprzednika.

W bardzo wydajnym standardzie ac przyjmuje się, że podstawowe transfery wynoszą prawie 1300 Mb/s (867 + 433 Mb/s), natomiast ax już teraz osiąga prędkości do 6 Gb/s (4804 + 1148 Mb/s). Firma Asus ma w swoim portfolio router zbliżający się do granicy 10 Gb/s. Skok wydajności urządzeniom pracującym w najnowszym standardzie umożliwia jednoczesna transmisja w obu pasmach (2,4 oraz 5 GHz), co u poprzednika nie było możliwe. Specjaliści szacują, że Wi-Fi ax może osiągnąć teoretyczną, maksymalną prędkość przesyłania danych na poziomie 14 Gb/s, a to jest bardzo dobry wynik. To oczywiście wartość, która nie będzie osiągalna w typowych warunkach pracy, gdzie w grę wchodzą zakłócenia, przeszkody fizyczne czy odległość urządzeń od routera. Jednak nowy standard, oferując realną prędkość przekraczająca 1 Gb/s, stanie się bardziej wydajny niż popularne łącze kablowe Gigabit Ethernet.

Nie tylko transfery

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dziś nie tylko liczy się szybkość transmisji, ale też przepustowość łącza podczas bezprzewodowego przesyłania danych. Dlatego twórcy standardu ax skupili się na zapewnieniu szybkiej obsługi sieci także w sytuacji, gdy korzysta z niej wiele urządzeń na stosunkowo małym obszarze. 

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej