Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

WinExt Free 8.0 [PL]

To niewielkie narzędzie (<1 MB) służy do kompleksowego zarządzania danymi zgromadzonymi na dyskach komputera. Aplikacja ma pełną polską lokalizację, a jej funkcje zostały podzielone na kilka kategorii. Są to: Duplikaty, Rozmiary, Ostatnie, Aktywność, Wsadowe i Synchronizacja (Sync). Pierwsza opcja szybko wyszukuje zdublowane pliki z uwzględnieniem ich typu i zawartości. Obsługiwane są nie tylko dyski twarde, ale też wszystkie nośniki podłączone do komputera, takie jak napędy optyczne, pamięci USB, a nawet dyski sieciowe. W prosty sposób możemy zaznaczyć, jakiego typu nośniki mają być brane pod uwagę podczas skanowania, a jakie należy wykluczyć. Do wyboru mamy również filtry: rozmiaru plików (np. większe niż 128 MB lub puste) oraz typu plików (np. dokumenty, aplikacje czy skompresowane). Opcji jest naprawdę sporo. W menu Rozmiary możemy przeskanować nasze zasoby, a WinExt wyświetli je w postaci listy, uwzględniając ilość zajętego miejsca. Dzięki temu szybko znajdziemy zbiory i katalogi zajmujące najwięcej przestrzeni na dysku. Takie pliki i foldery możemy natychmiast usunąć, jeśli nie są nam potrzebne, lub skopiować/przenieść do innej, dowolnej lokalizacji. Z kolei w menu Ostatnie znajdziemy listę poprzednio używanych aplikacji i otwieranych plików. Z jej poziomu ponownie otworzymy dany plik, przejdziemy natychmiast do jego lokalizacji lub skopiujemy ścieżkę dostępu. W tym miejscu można też usuwać wybrane elementy. Ciekawą opcją programu jest Sync: wystarczy wskazać lokalizację źródłową i docelową, aby program ręcznie lub automatycznie przeprowadzał synchronizację zasobów między tymi miejscami. 

Systemy: Windows 7+
Portable/64 bit: nie/nie
trisunsoft.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej