Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Cichy profesjonalista

W instytucjach, które przetwarzają cyfrowo wiele dokumentów, niezbędny jest szybki skaner z automatycznym podajnikiem (ADF), zwiększający wydajność prac biurowych. Powinien on także wspierać wiele typów nośników, obsługiwać różne metody łączności i ułatwiać zarządzanie dokumentami.

Urządzeniem, które tym razem otrzymaliśmy do testów, jest skaner HP ScanJet Pro 4500 fn1, wyposażony nie tylko w automatyczny podajnik, ale również moduł skanera płaskiego. Urządzenie może digitalizować jednorazowo różnego typu dokumenty, m.in. cienkie i grube arkusze, wizytówki, koperty, zdjęcia, a nawet materiały o długości do 3,1 metra. Oprócz tego umożliwia on obróbkę dokumentów, które nie mogą zostać przepuszczone przez szczelinę z podajnika ADF. Takie materiały jak książki, paszporty, czasopisma, delikatne i uszkodzone arkusze czy fotografie wymagają oddzielnego skanowania.

Urządzenie przeznaczone jest dla jednostek, gdzie dziennie skanowanych jest do 4000 arkuszy. Szybkość skanera to 60 str./min podczas pracy w trybie dwustronnym (duplex), czyli do 30 kartek. Dużą zaletą urządzenia jest to, że oferuje kilka sposobów komunikacji. Do wyboru mamy tradycyjny przewód USB (3.0), sieć przewodową Gigabit Ethernet oraz łączność WLAN (b/g/n – 2,4 GHz). Dodatkowo obsługiwana jest technologia Wi-Fi Direct do bezpośredniego łączenia się z urządzeniami mobilnymi.

Przesyłanie zeskanowanych dokumentów do urządzeń przenośnych możliwe jest dzięki specjalnej, bezpłatnej aplikacji HP JetAdvantage Capture. Jako że jest to urządzenie do zastosowań profesjonalnych nie mogło również zabraknąć funkcji rozpoznawania tekstu (OCR) w celu dalszej edycji cyfrowych dokumentów z wykorzystaniem np. edytorów tekstu. Dodatkowo praca grup roboczych jest wspierana przez inteligentne oprogramowanie Kofax VRS Pro automatycznie poprawiające jakość i czytelność dokumentów (usuwanie otworów po dziurkaczu, obracanie dokumentów, przycinanie, prostowanie, oczyszczanie tła itd.). Takie zabiegi poprawiają też skuteczność podczas rozpoznawania tekstu, co sprawia, że mamy mniej poprawek do wykonania i oszczędzamy czas. Do kompleksowej obsługi skanera służy aplikacja HP Scan, a samo urządzenie wspiera sterowniki TWAIN, WIA i ISIS oraz systemy operacyjne Windows i macOS. W aplikacji HP Scan jest dostępna funkcja podpisywania skanów podpisem kwalifikowanym.

Budowa urządzenia

Zarówno konstrukcja, jak i obsługa skanera są proste. Pracę biurową możemy rozpocząć natychmiast, bez wertowania instrukcji. Warto jednak dodać, że interfejs panelu sterowania nie oferuje języka polskiego. W tym urządzeniu nie stanowi to żadnego problemu. Skaner jest dość duży (39 × 52 cm) i potrzebuje nieco miejsca na biurku, ale jak na model z modułem skanera płaskiego jest niski. Jego wysokość to zaledwie 14,5 cm. Z przodu urządzenia znajdziemy podświetlany włącznik zasilania oraz dotykowy i kolorowy ekran LCD (2,8”) do sterowania zadaniami i podstawowej konfiguracji funkcji skanera. Dodatkowo dostępne są trzy fizyczne przyciski: Back, Home oraz Help. Ten ostatni wyświetla pomocne instrukcje na temat np. zestawiania połączeń Wi-Fi Direct czy zabezpieczania dostępu do urządzenia przy użyciu hasła. Z tyłu obudowy znajdują się: port Gigabit Ethernet (RJ-45), złącze USB 3.0 typu B oraz gniazdo zasilania. Za dostarczanie energii odpowiada zewnętrzny prostownik. Na górze znajdziemy automatyczny podajnik dokumentów z prowadnicami ograniczającymi szerokość dokumentów oraz klapkę do łatwego uwalniania zaciętego papieru.

Taca odbiorcza ma blokadę zapobiegającą zsuwaniu się arkuszy, a za utrzymywanie w nim papieru na swoim miejscu odpowiada też metalowy dociskacz. To proste, ale i istotne dodatki, ponieważ przy szybkim przesuwaniu się papieru przez mechanizm transportujący nie musimy obawiać się bałaganu i konieczności późniejszego, ręcznego sortowania arkuszy. Ostatnim elementem urządzenia ScanJet 4500 jest skaner płaski. Dostęp do niego otrzymujemy po podniesieniu do góry podajnika ADF.

Panel sterowania

Jak już zostało wspomniane, obsługa skanera jest wyjątkowo prosta. Z poziomu urządzenia służy do tego dotykowy ekran i trzy przyciski. Niestety, wyświetlacz nie obsługuje mechanizmu gestów. Jak się okazuje podczas pracy, nie jest to jednak funkcja niezbędna. W górnej części ekranu znajdziemy informację o stanie urządzenia (np. Ready) oraz stan połączenia z siecią bezprzewodową. W części centralnej mamy do dyspozycji tylko trzy ikony z zadaniami skanowania: do komputera, na adres e-mail oraz do folderu sieciowego. To wszystko. Gest przewijania jest tu zbędny. Na dole umieszczono standardowo wyglądającą ikonę ustawień. Po jej kliknięciu otrzymamy dostęp do informacji o urządzeniu (model, numer seryjny i wersja firmware) oraz do podstawowych ustawień podzielonych na kategorie: Connectivity (łączność), Display (ekran), Energy Savings (oszczędzanie energii), Language (język interfejsu) oraz Reset (przywracanie ustawień fabrycznych). Ponieważ wszystkie opcje nie mieszczą się na ekranie, możemy je zmieniać za pomocą strzałek. Zauważyliśmy, że nieco irytujący jest dość długi czas ładowania menu z ustawieniami. Czasem trzeba zaczekać kilka sekund na pojawienie się listy z opcjami. Podobnie jest w trakcie przemieszczania się między opcjami – niektóre z nich potrzebują kilku chwili na załadowanie.

W menu Connectivity znajdziemy opcję Network Services (aktywacja protokołów IPv4 i IPv6) oraz ustawienia sieci przewodowej i WLAN. Możemy tam też wyłączyć adapter Wi-Fi, wyświetlić dostępne sieci oraz skorzystać z szybkiego przyłączania skanera do sieci przy użyciu technologii WPS. Ręczne wprowadzanie hasła zabezpieczającego możliwe jest za pomocą klawiatury ekranowej. W przypadku sieci LAN zobaczymy jedynie status połączenia oraz przydzielony adres IP niezbędny do obsługi ustawień zaawansowanych za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Ostatnią opcją jest Wi-Fi Direct. Możemy włączać i wyłączać tę funkcję oraz edytować nazwę skanera, pod jaką będzie on widoczny. W ustawieniach ekranu zmienimy czas wygaszania podświetlenia wyświetlacza (10, 20, 30 lub 60 s), wyregulujemy jasność oraz przeprowadzimy kalibrację (precyzja dotyku). Ostatnie parametry, które możemy zmienić, dotyczą oszczędzania energii. Mamy tu do wyboru czas przejścia w stan uśpienia (15, 60 i 240 min) oraz czas do automatycznego wyłączenia się skanera (1, 2, 4 i 8 h). Szybkie poruszanie się po opcjach ułatwiają przyciski Back (cofnij) oraz Home (powrót do ekranu startowego). Jeśli nie będziemy korzystać z panelu LCD, to po ok. 30 s przywrócone zostanie menu główne. Na ekranie startowym znajduje się też duży przycisk Reserved Jobs (rezerwacja zadań), którego działanie omówimy w dalszej części artykułu.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej