Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

HiBit System Information 1.5.30

To niewielkie i bardzo przydatne narzędzie wyświetla szczegółowe informacje o podzespołach komputera, zainstalowanym systemie operacyjnym oraz innym oprogramowaniu. To jednak nie wszystkie jego możliwości... Po uruchomieniu aplikacji gromadzone i wyświetlane są podstawowe i najistotniejsze dane o naszej maszynie. Są to m.in.: wersja Windows, architektura 32/64 bit), ilość pamięci RAM, model procesora, płyty głównej, karty graficznej itd. To wszystko znajdziemy w pierwszej zakładce o nazwie Summary. Dostępne są jeszcze dwie inne: Hardware i Software.

Na nich prezentowane są najbardziej szczegółowe informacje. Bardzo pomocny jest tu podział na kategorie sprzętowe (CPU, RAM, Motherboard, BIOS, Display, Storage, Printer, Network i Other) oraz programowe (Operating System, Security, Processes, Services, System Drivers, Start­up, Installed Programs i Event Log). Dzięki temu szybko odnajdziemy potrzebne nam dane. Dużym zaskoczeniem podczas pracy z programem jest ilość podawanych informacji. Przykładowo w zakładce BIOS zobaczymy nie tylko datę i wersję tego środowiska, ale również wspierane przez niego funkcje i obsługiwany sprzęt. Mimo prezentowania tak wielu danych aplikacja działa bardzo szybko, choć np. na wyświetlenie listy sterowników czy dziennika zdarzeń trzeba zaczekać kilka sekund. Aplikacja komunikuje się z użytkownikiem tylko w języku angielskim, co w tym przypadku jest zrozumiałe (terminy techniczne). Dużą zaletą jest prosty i intuicyjny interfejs i, co ważne – dostępna jest wersja przenośna tego narzędzia, która nie wymaga instalacji. To bardzo wygodne rozwiązanie dla administratora.

Systemy: Windows XP+
hibitsoft.ir
Portable/64 bit: tak/nie


TinyTask 1.72

Za pomocą tej małej i prostej aplikacji łatwo zautomatyzujemy często powtarzane zadania wykonywane z wykorzystaniem komputera. Pozwoli to zwiększyć naszą wydajność i zaoszczędzić sporo czasu. Do wyboru mamy wersję instalacyjną, plik EXE i archiwum ZIP programu. Po uruchomieniu narzędzia naszym oczom ukaże się niewielkie okno z sześcioma ikonami: Open, Save, Rec, Play, .exe oraz Pref. Zanim zaczniemy nagrywanie naszych czynności, warto skonfigurować podstawowe opcje (ikona Pref). Znajdziemy tam takie funkcje, jak „okno zawsze na wierzchu”, zmiana skrótów klawiaturowych, ustalenie liczby pętli odtwarzania lub aktywacja odtwarzania ciągłego, a także określenie prędkości wykonywania zadań (np. 10 razy szybciej niż nagranie). W następnym kroku możemy już przejść do rejestracji ciągu czynności. Służy do tego niebieski przycisk Rec. Zapamiętane zostaną kliknięcia i poruszanie myszką, uruchamianie aplikacji, otwieranie stron WWW i wszystkie inne czynności wykonywane na komputerze. Po zakończeniu zadania klikamy jeszcze raz Rec i mamy gotowe makro, które możemy utrwalić na dysku w postaci pliku *.rec, a nawet stworzyć zbiór wykonywalny *.exe. Prostym zastosowaniem tej aplikacji jest np. otwarcie przeglądarki, zalogowanie się do wybranego serwisu (nie musimy podawać loginu i hasła) i sprawdzenie w nim wybranych informacji. Zastosowań tego narzędzia jest nieskończenie wiele. Wszystko zależy od tego, do jakich zadań wykorzystujemy komputer. Na przykład codzienne przygotowywanie i drukowanie raportów nastąpi przez uruchomienie pliku EXE lub za pomocą kliknięcia myszką.

Systemy: Windows XP+
tinytask.net
Portable/64 bit: tak/nie

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej