Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Paweł Ziółkowski

Budowa aplikacji webowych za pomocą JavaScript

JavaScript w ostatnich latach zyskał duże znaczenie nie tylko w świecie przeglądarek, ale także po stronie serwerowej. Powodem są m.in. rosnące możliwości tego języka oraz stale zwiększająca się liczba frameworków i bibliotek wykorzystujących go.

Ankieta przeprowadzona wśród użytkowników na stronie stack­overflow.com potwierdza, że czwarty rok z rzędu najpopularniejszą technologią jest JavaScript (JS), a #javascript stał się najczęściej używanym tagiem. Popularność języka przekłada się na dużą ilość materiałów do nauki i pomocy początkującym programistom.

Wykorzystanie JS

Przez ostatnie lata strony internetowe zmieniły się nie tylko pod względem estetycznym, ale są również szybsze, lżejsze i przede wszystkim interaktywne, czyli dostosowane do potrzeb użytkownika. Ogromne zainteresowanie Siecią wywołało wojnę przeglądarek, która zaowocowała m.in. lepszą obsługą interakcji z użytkownikiem. Oprócz serwowania treści przeglądarki udostępniają też narzędzia w postaci dodatków. Ich obsługa jest zazwyczaj realizowana w języku JavaScript.

Od czasu pojawienia się w 2009 r. środowiska Node.js JavaScript umacnia swoją pozycję. Node.js działa podobnie jak serwer Apache. Jest to opensour­ce’owe środowisko uruchomieniowe, które daje nam możliwość wykorzystania tego samego języka po stronie klienta i serwera. Do tego rozwiązania przekonało się wiele znanych firm. LinkedIn obsługę żądań z urządzeń mobilnych przeniósł na nową platformę w 2011 r. Serwis PayPal na swojej stronie podaje, że zmiana technologii z Javy na JavaScript w 2013 r. zmniejszyła średni czas odpowiedzi na żądanie o 35%, a sam kod zajmuje 1/3 linijek mniej w porównaniu z tym stworzonym w Javie. Node.js pojawił się również w serwisie Netflix, Uberze oraz wspomaga NASA.

Język JavaScript (początkowo nazywany Mocha, potem LivaScript, a ostatecznie nawiązujący do nazwy Java ze względu na jej popularność) został stworzony w 1995 r. przez ówczesnego pracownika firmy Netscape, która utworzyła przeglądarkę internetową Netscape Navigator. JavaScript miał być prostym i łatwym językiem, nieobciążającym zbytnio zasobów komputera. Niedługo po tym powstała pierwsza specyfikacja ECMAScript, która pozwoliła wszystkim producentom przeglądarek skorzystać z dobrodziejstw nowego języka. ECMAScript stał się standardem, na podstawie którego powstały autorskie implementacje: JScript używany w Internet Explorerze firmy Microsoft, ActionScript w produktach Adobe oraz JavaScript wspierany w Firefoksie od wersji 1. Obecnie najnowsza wersja standardu to wersja 6 (ES2015), wprowadzająca najwięcej nowości ze wszystkich aktualizacji. Dodaje takie elementy jak klasy, skrócony zapis funkcji, stałe, nowe sposoby na pisanie asynchronicznego kodu i inne funkcje, które, dzięki upodobnieniu go do innych języków, czynią JavaScript przyjaźniejszym i łatwiejszym do nauki.

Dzisiaj najpopularniejsze przeglądarki wprowadzają obsługę ES2015. Nie wszystkie jednak implementują nowinki języka jednocześnie i nie w całym zakresie. Aby sprawdzić, czy dane narzędzie udostępnia funkcję języka z konkretnej implementacji standardu, możemy posłużyć się stroną itwa.pl/81, na której sprawdzimy, jakie elementy wybranej ECMAScript dostępne są już w używanym przez nas środowisku.

[...]

Autor jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, pracuje jako informatyk w Urzędzie Gminy w Miękini.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej