Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Produkt Roku 2017 - serwery

1. miejsce - Dell EMC PowerEdge R430

2. miejsce - HPE ProLiant DL380 Gen10 Server

3. miejsce - Fujitsu SPARC M12-2

Dell EMC PowerEdge R430

W kategorii Serwery pierwsze miejsce obroniła firma Dell. W ubiegłym roku za najlepsze urządzenie uznaliście PowerEdge R630, natomiast tym razem zwyciężył dwuprocesorowy PowerEdge R430 – serwer zamknięty w 24-calowej obudowie 1U do montażu w szafie rackowej. Wysoką wydajność w wielu zastosowaniach pozwalają mu uzyskać procesory Intel Xeon E5-2600 v4 (maks. 22 rdzeni na procesor). Ten serwer klasy podstawowej sprawdzi się jako system obliczeniowy o wysokiej wydajności (HPC), serwer WWW lub urządzenie wspierające nadzór i bezpieczeństwo obiektów. Ponadto może z powodzeniem pełnić funkcję oddzielnego serwera kopii zapasowych. PowerEdge R430 oferuje 12 gniazd DIMM, które umożliwiają rozbudowę pamięci zgodnie z naszymi potrzebami (maksymalna ilość pamięci RAM to 384 GB). Pamięć DDR4 pobiera o 30 proc. mniej energii w porównaniu z modułami RAM DDR3 poprzedniej generacji, a w dodatku zapewnia przepustowość większą o 15 proc. Urządzenie oferuje obsługę nawet 10 wydajnych dysków twardych (2,5 cala) i dwóch gniazd PCIe Gen3. Platforma ułatwia dostosowywanie się do różnych warunków i obsługuje wirtualizację oraz klastry wysokiej dostępności. Funkcja monitora maszyn wirtualnych z przełączaniem awaryjnym zapewnia wysoki poziom ochrony środowiska wirtualizacji. Obsługiwane są monitory maszyn wirtualnych Citrix XenServer, Microsoft Windows Server 2008 z funkcją Hyper-V oraz VMware vSphere. Wygodnym rozwiązaniem jest aplikacja OpenManage Mobile, która umożliwia stałe monitorowanie stanu i dostępności serwerów PowerEdge w centrum danych oraz zarządzanie nimi z poziomu urządzenia mobilnego.

HPE ProLiant DL380 Gen10 Server

Rodzina serwerów HPE ProLiant to flagowe urządzenia amerykańskiego producenta, które są wyróżniane podczas każdej edycji nagrody Produkt Roku 2017 IT w Administracji. W ubiegłym roku na podium znalazł się ProLiant DL380 Gen 9, a teraz jego sukces powtarza kolejna generacja tego urządzenia, czyli wersja Gen 10. Ten serwer o wysokości 2U do montażu w szafie rack jest ceniony przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. W nowej generacji został wyposażony w elastycznie zaprojektowaną obudowę z dobrej jakości materiałów mieszczącą do 30 napędów SSF, do 19 napędów LFF oraz maksymalnie 20 pamięci masowych NVMe. Serwer wspiera najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym m.in. procesory Intel Xeon Scalable czy pamięci DDR4.

Fujitsu SPARC M12-2

Serwery Fujitsu SPARC M12 są wyposażone w nowe procesory Fujitsu SPARC64 XII. Zapewniają nawet 2,5 razy wyższą wydajność na rdzeń niż poprzednie modele – Fujitsu M10. Wspólnie z systemami Oracle SPARC nowe serwery korzystają z zabezpieczeń i możliwości skalowania dostępnych w systemie operacyjnym Oracle Solaris, jak również z wszechstronności oprogramowania do wirtualizacji Oracle VM Server for SPARC. Dostępne są dwa modele rozwiązania: dwuprocesorowy serwer Fujitsu SPARC M12-2 oraz serwer Fujitsu SPARC M12-2S, który może być stopniowo rozbudowywany do maksymalnej liczby 32 procesorów. Za wydajność chłodzenia odpowiada innowacyjna technologia Vapor and Liquid Loop Cooling (VLLC).

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej