Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Samodzielnie i pod kontrolą

Zapewnienie jak najlepszego dostępu do sieci Wi-Fi to zadanie dla administratora. Dzięki uniwersalnym punktom dostępowym TP-Link CAP1200 z serii Auranet stworzenie szybkiej i łatwej w zarządzaniu sieci bezprzewodowej jest wyjątkowo proste.

Nowe, biznesowe access pointy (AP) TP-Link CAP1200 to dwuzakresowe (2,4 i 5 GHz) urządzenia, których zaletą jest nie tylko szybki transfer danych, ale także możliwość pracy jako autonomiczne urządzenia lub jako nadajniki zarządzane w scentralizowany sposób z wykorzystaniem kontrolera sieci. Mogą one pracować jako wolnostojące punkty dostępowe (co nie jest oczywiście zalecane w miejscach publicznie dostępnych), jednak najlepsze rezultaty uzyskamy, instalując je na ścianie lub na suficie. Możliwy jest też ich montaż na często spotykanych w biurach płytach podsufitowych. Producent zadbał o dostarczenie wszystkich elementów montażowych. Należy pamiętać, że nie jest to produkt przeznaczony do montażu na zewnątrz budynków.

Urządzenia można zasilać za pomocą technologii PoE, dzięki której nie jest wymagane tworzenie dodatkowej infrastruktury (okablowania). Jest to duża zaleta. Oczywiście, możliwe jest również zasilanie nadajników z sieci elektrycznej przy użyciu dołączonego prostownika.

Nowe punkty dostępowe firmy TP-Link są wręcz stworzone do obsługi dużych sieci, z których korzysta wiele osób jednocześnie. Wysokie transfery i brak opóźnień zapewnia najnowsza odsłona technologii MU-MIMO (Multi-User MIMO) 802.11ac Wave 2, pozwalająca wysyłać dane z pełną prędkością do wielu użytkowników jednocześnie w przeciwieństwie do SU-MIMO. Poruszając się po dużym obiekcie, będziemy też sprawnie i szybko przełączani między kolejnymi punktami dostępowymi dzięki funkcji Fast Roaming. Zapobiega ona chwilowej utracie połączenia. Urządzenia pracują tu w standardzie 802.11k, który pozwala przyspieszyć wyszukiwanie pobliskich punktów dostępu.

Przydatnym udogodnieniem dla urzędów jest możliwość stworzenia tzw. strony powitalnej, przez którą goście (np. petenci) mogą uzyskać dodatkowe informacje oraz dostęp do internetu po uprzednim zalogowaniu się za pomocą różnych metod uwierzytelniania (np. SMS-a) lub po zaakceptowaniu ogólnych warunków użytkowania. Taka sieć dla gości (Guest Network) jest odizolowana od innych sieci danej placówki (Office Network), co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Punkty dostępowe CAP1200 pozwalają na utworzenie do ośmiu odrębnych sieci (SSID) zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz, co daje naprawdę duże możliwości i zapewnia elastyczność w dostosowywaniu ich do konkretnych potrzeb.

Możliwości techniczne

Punkty dostępowe CAP1200 firmy TP-Link oferują dwuzakresową łączność bezprzewodową o maksymalnej przepustowości 1200 Mb/s (Dual Band). Dla częstotliwości 2,4 GHz dostępne jest pasmo oferujące szybkość do 300 Mb/s, natomiast dla połączenia 5 GHz – do 867 Mb/s z wykorzystaniem standardu IEEE 802.11ac. Wbudowany gigabitowy port Ethernet (RJ45) umożliwia zasilanie urządzenia przy użyciu standardu PoE

(IEEE802.3at) za pomocą injektora lub switcha PoE (niestety, zabrakło dodatkowego portu do obsługi PoE PassThrough). Urządzenie wyposażono w cztery wewnętrzne anteny nadawczo-odbiorcze (po dwie dla każdego z pasm) o mocy 4 i 5 dBi.

CAP1200 zapewnia pełną kompatybilność ze wszystkimi standardami sieci Wi-Fi (IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b oraz IEEE 802.11a) z możliwością ograniczania do wybranych typów transmisji, np. tylko n i ac. Nie zabrakło też takich rozwiązań jak automatyczny dobór kanału czy możliwość ograniczenia mocy transmisji, co jest przydatną funkcją w przypadku, gdy ze względów bezpieczeństwa nie chcemy, aby sygnał naszej sieci „wychodził” daleko poza budynek (jeśli np. AP obsługuje niewielkie pomieszczenie).

Kolejne przydatne udogodnienia to możliwość ograniczenia maksymalnej liczby podłączonych klientów, co zapobiega zapychaniu się sieci, a także technologia Airtime Fairness. Jej działanie polega na promowaniu wydajniejszych klientów bezprzewodowych, które są w stanie przesłać większą ilość danych w określonym przedziale czasu. Poprawia to wydajność w tzw. środowisku mieszanym, gdzie działają zarówno standardy 802.11b/g, jak i 802.11n/ac. W tym trybie AP daje priorytet urządzeniom nowszego typu, dzięki czemu mogą one odebrać lub wysłać więcej pakietów.

Oprócz wymienionych funkcji dostępne są także inne, dostępne jedynie podczas pracy z kontrolerem sieci. Są to np.: ograniczanie przepustowości (QoS), harmonogram ponownego uruchamiania (resetu), statystyki pracy sieci WLAN, sterowanie pasmem oraz automatyczne równoważenie obciążenia pasma. Dzięki funkcji Multi SSID mamy dodatkowo możliwość utworzenia aż 16 różnych sieci Wi-Fi, nawet gdy punkt dostępowy pracuje samodzielnie, bez kontrolera (tryb FAT).

Proste wdrażanie i konfiguracja

W mniejszych lub co najwyżej średnich jednostkach możemy korzystać z CAP1200 bez potrzeby stosowania kontrolera sieci. Dostęp do konfiguracji każdego punktu dostępowego jest wtedy możliwy za pomocą prostego interfejsu webowego. Został on tak zaprojektowany, aby uruchomienie sieci było jak najszybsze i bezproblemowe, choć na obsługę języka polskiego nie mamy co liczyć, przynajmniej w aktualnej (pierwszej) wersji firmware’u.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej