Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Clipboard Master 4.5.6

Za pomocą tego niewielkiego narzędzia w znacznym stopniu rozszerzymy możliwości systemowego schowka. Program pozwala przechowywać w pamięci ogromną liczbę zrzutów ekranowych, skopiowanego tekstu, grafiki, adresów URL i innych elementów. W czasie instalacji mamy do wyboru trzy opcje konfiguracyjne dostosowujące ustawienia aplikacji do wymagań i potrzeb użytkownika. Są one predefiniowane dla zadań mniej zaawansowanych (Simple) lub potrzeb profesjonalnych (Professional, Programmer, Developer). Istnieje możliwość samodzielnej konfiguracji wszystkich parametrów, jak np. zachowywanie formatowania (typ czcionki, jej wielkość, pogrubienie itp.), dodanie obsługi programu do menu kontekstowego oraz aktywacja usługi umożliwiającej wykonywanie obliczeń matematycznych w dowolnym miejscu. Użytkownik może także zdefiniować klawisz lub kombinację do wywoływania przechowywanych w schowku danych. Wielką zaletą opisywanego programu jest tzw. schowek stały, czyli obszar pamięci, który nie jest kasowany po wyłączeniu czy restarcie komputera. Przechowywane tam dane są po prostu zapisywane na dysku i za każdym razem odtwarzane, dzięki czemu zawsze mamy dostęp do najpotrzebniejszych zbiorów. Kolejne udogodnienia to możliwość wklejania wielu elementów jednocześnie oraz rozbudowane narzędzie do wykonywania zrzutów ekranowych. Clipboard Master przechowuje także kopiowane elementy z Eksploratora Windows, więc możemy dodać wiele plików i folderów znajdujących się w różnych lokalizacjach i zapisać je wszystkie w innym, wybranym miejscu. Aplikacja oferuje dodatkowo funkcję bezpiecznego przechowywania haseł i loginów.

Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: nie/nie
clipboardmaster.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej