Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Dostęp dla mas

Firma Ubiquiti, jeszcze do niedawna mało znany w Europie producent rozwiązań sieciowych, wprowadziła do sprzedaży punkt dostępowy, który może się pochwalić największą pojemnością na świecie. Jest to następca cenionych również na naszym rynku modeli UAP-AC-PRO oraz UAP-AC-HD.

Model UAP-XG to najnowsze dziecko Ubiquiti z segmentu punktów dostępowych przeznaczonych dla środowisk o dużym zagęszczeniu użytkowników. Urządzenie jest większe gabarytowo od swoich poprzedników, ale za to charakteryzuje się znacznie lepszą wydajnością. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy produkt z nowej serii oznaczonej symbolem „XG”, w której oprócz standardowego portu 1 Gb/s (RJ45) znajdziemy też łącze 10-gigabitowe. Zapewnia to niezrównaną jak na punkt dostępowy prędkość transmisji oraz – uwaga! – obsługę nawet 1500 użytkowników w tym samym czasie. Mowa tu oczywiście o pojedynczym AP (urządzeniu), a tych w całej infrastrukturze sieciowej możemy umieścić wiele, zapewniając sprawne działanie sieci bezprzewodowej np. na tak dużym obiekcie jak stadion. Należy dodać, że UAP-XG pracuje zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Filozofią firmy Ubiquiti jest rezygnacja ze sprzętowych kontrolerów sieci do obsługi punktów dostępowych. Także w tym przypadku do obsługi całej sieci wykorzystywane jest autorskie oprogramowanie (bezpłatne i niewymagające żadnych licencji) o nazwie UniFi Controller. Za jego pomocą w sposób scentralizowany dodamy nowe urządzenia, skonfigurujemy je i będziemy mogli monitorować pracę całej infrastruktury WLAN. Obsługa UniFi jest wyjątkowo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu konfiguracji kontrolerów sprzętowych. Wiele zadań, takich jak monitoring pasma radiowego, eliminowanie szkodliwej działalności (np. zapobieganie włamaniom) czy wybór najlepszego kanału pracy urządzeń, wykonywanych jest przez to oprogramowanie automatycznie. Model UAP-XG zapewnia wewnętrzną przepustowość na poziomie 5 GB/s i technologię 4x4 MU-MIMO, więc idealnie nadaje się do obsługi dużych skupisk ludzkich w audytoriach czy nawet całych budynkach, np. urzędach, szpitalach i na otwartej przestrzeni.

Inna filozofia

Jak już wspomnieliśmy, główną właściwością punktów dostępowych Ubiquiti jest brak sprzętowego kontrolera sieci. Dzięki temu nie musimy inwestować w drogi sprzęt, który może ulec awarii, oraz w szkolenia pracowników dotyczące konfiguracji i obsługi. Wystarczy niewielka aplikacja oraz dowolny komputer z systemem Windows, macOS lub Linux, a nawet urządzenie mobilne (Android/iOS). Przy tym nie musi to być najnowszy sprzęt. Do sprawnej obsługi z poziomu smartfona wystarczy nawet leciwy już Android 4.1.

UAP-XG to punkt dostępowy, który łączy w sobie nie tylko wydajność na najwyższym poziomie, ale również dostępność najnowszych technologii w dziedzinie sieci bezprzewodowych Wi-Fi, doskonałą jakość wykonania, kompaktowe wymiary (niskoprofilowa obudowa) oraz świetny design. Producent nie idzie tu na żadne kompromisy, a przy tym jest jeszcze w stanie zaoferować swój produkt w przystępnej cenie. To wszystko jest możliwe dzięki innowacyjnemu podejściu do biznesu właściciela i prezesa Ubiquiti Networks (Robert Pera), który zrezygnował z potrzeby zatrudnienia dyrektora finansowego czy nawet działu marketingu. Jego produkty po prostu mają być na tyle dobre, aby sprzedać się same bez potrzeby nakładów na reklamę.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej