Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Produkt Roku 2018 - komputery i tablety

1. miejsce - Dell XPS 13 9370

2. miejsce - Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Gen)

3. miejsce - Acer TravelMate P259-G2-M

Dell XPS 13 9370

W tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się biznesowy laptop Dell XPS 13 9370, który trafił do sprzedaży na początku bieżącego roku. 13,3-calowy ekran InfinityEdge ma ramki o grubości zaledwie 4 mm, a jego rozdzielczość to – w zależności od konfiguracji – Full HD (1920 × 1080) lub 4K (3840 × 2160). Producent chwali się maksymalnym wykorzystaniem widma kolorów, ze 100-procentowym pokryciem palety barw sRGB i współczynnikiem kontrastu 1500:1. Urządzenie waży zaledwie 1,21 kg. Dostępne konfiguracje obejmują procesor Intel Core i5-8250U lub i7-8550U. Oprócz tego przewidziano 8 lub 16 GB pamięci RAM oraz nośnik SSD o pojemności do 1 TB. Do wyboru są dwa sposoby bezpiecznego, spersonalizowanego logowania: rozpoznawanie twarzy przy użyciu kamery na podczerwień z funkcją Windows Hello oraz opcjonalny czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisku zasilania. Laptop został wyposażony w baterię o mocy 52 Wh, która w przeprowadzonych przez producenta testach pozwoliła na 19 godzin i 46 minut działania urządzenia. Zestaw złączy obejmuje dwa porty Thunderbolt 3 40 Gb/s (USB typ C), jeden port USB 3.1 typ C, a także złącze audio i czytnik kart pamięci microSD (można go rozszerzyć za pomocą stacji dokującej). Za bezprzewodową łączność odpowiada Wi-Fi w standardzie 802.11ac i Bluetooth 4.1.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Gen)

Trzy lata temu wśród wyróżnionych w naszym rankingu urządzeń znalazł się laptop Lenovo ThinkPad X1 Carbon trzeciej generacji. Teraz na tym samym stopniu podium melduje się najnowsze urządzenie z tej serii, które dobrze sprawdza się w pracy administratora IT. Stacja dokująca ThinkPad Pro Dock USB-C działa z szeroką ofertą urządzeń ThinkPad z 2018 r., dzięki czemu stanowi ekonomiczne rozwiązanie do dokowania. Uproszczone dokowanie mechaniczne oszczędza cenny czas osób, które często pracują z dala od biurka. Według zapewnień producenta X1 Carbon działa na baterii do 15 godzin. 14-calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD jest też dostępny w opcji dotykowej. Urządzenie wyposażono w nowe procesory Intel Core i7 ósmej generacji (z funkcją vPro). Za bezprzewodową łączność odpowiada Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2 i opcjonalny modem LTE Advanced.

Acer TravelMate P259-G2-M

Ten biznesowy laptop firmy Acer bardzo dobrze wypadł w naszych testach („IT w Administracji” 2018, nr 8), a miejsce na podium tylko potwierdza jego klasę. Duży wybór konfiguracji sprzętowych, możliwość prostej rozbudowy, zastosowanie przez producenta trwałej obudowy, a także wydajnych i nowoczesnych podzespołów pozwala wykorzystywać komputer do zadań bardziej wymagających niż obsługa pakietu Office. Wyposażenie komputera w dodatkowy dysk twardy SSD M.2 z obsługą magistrali PCIe (protokół NVMe) otwiera przed nim wiele możliwości i zastosowań. Nie można też zapomnieć o wbudowanym porcie USB-C. TravelMate P259-G2-M to bezpieczny komputer. Szczególnie ciekawa jest funkcja Disk Sanitizer, która ułatwia bezpieczne usuwanie danych z dysku twardego przy użyciu algorytmu udostępnionego przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej