Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Produkt Roku 2018 - oprogramowanie zabezpieczające

1. miejsce - Axence nVision 10

2. miejsce - Arcabit mks_vir 2018

3. miejsce - MagikINFO 15.5

Axence nVision 10

Oprogramowanie Axence nVision to kolejny produkt w zestawieniu, który może się już pochwalić kilkoma statuetkami wręczanymi przez „IT w Administracji”. Jednak po raz pierwszy uznaliście, że zasługuje na tę najważniejszą. Axence nVision 10 to oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT. W jednym narzędziu producent zebrał wszystkie funkcje niezbędne do kompleksowego zarządzania bezpieczeństwem sieci i systemów oraz pracowników. Pakiet nVision tworzy pięć modułów funkcjonalnych: Network do zarządzania siecią, Inventory do inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania oraz prowadzenia audytów legalności, Users do monitorowania aktywności użytkowników internetu, HelpDesk do obsługi zgłoszeń pracowników i pomocy zdalnej oraz DataGuard do ochrony przed wyciekiem danych z wykorzystaniem nośników wymiennych (np. pendrive’ów) oraz urządzeń mobilnych. Razem kilkaset funkcjonalności pozwalających kompleksowo zarządzać środowiskiem IT w organizacji. W wersji 10 wprowadzono nowe funkcje, wśród których część dotyczyła modyfikacji w kontekście rodo. Od teraz dostęp do danych realizowany jest w oparciu o obiekt użytkownika, w miejsce dostępu wykorzystującego urządzenia sieciowe. Kolejne nowości to domyślne polityki monitorowania i bezpieczeństwa nadawane automatycznie każdemu nowemu użytkownikowi lokalnemu lub zsynchronizowanemu z poziomu Active Directory. Dziesiąte wydanie nVision to także nowy interfejs administratora oparty na wstążkach oraz przemodelowanym menu bocznym z listą urządzeń lub użytkowników. Nowością jest też wyszukiwarka użytkowników oraz możliwość zarządzania grupami w głównym oknie programu.

Arcabit mks_vir 2018

Powrót na rynek tego najstarszego w Polsce programu antywirusowego odbił się szerokim echem w środowisku IT. Jak widać, oprogramowanie przypadło Wam do gustu, bo drugie miejsce w zestawieniu to duże wyróżnienie. Pakiet mks_vir pracuje na wszystkich systemach Windows – od XP po najnowsze wersje serwerowe. Dostępna jest także wersja pakietu dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android, którymi również można zarządzać z poziomu konsoli administracyjnej mks_vir. Oferowane są pakiety przygotowane specjalnie dla sektora publicznego, w tym dedykowane pakiety dla edukacji. Program ma budowę modułową i zapewnia wiele przydatnych funkcji, m.in.: ochronę danych przed zaszyfrowaniem (Safe Storage), bezpieczne przechowywanie ważnych danych (Szyfrowane Dyski) czy bezpieczną bankowość elektroniczną (Safe Browser). Nowe wydanie mks_vir wykorzystuje małe ilości zasobów systemowych, dzięki czemu nie zakłóca codziennej pracy z komputerem.

MagikINFO 15.5

Czeskie oprogramowanie MagikINFO ma wśród naszych Czytelników wielu zwolenników. Najczęściej wymieniane zalety tego rozwiązania to rzeczywiste ułatwienie zarządzania infrastrukturą, wbudowany moduł helpdesku i mnogość funkcji. Nagrodzona wersja 15.5 przyniosła sporo nowości. Wśród nich znalazła się usprawniona synchronizacja z Active Directory. Między innymi zunifikowano ustawienia połączenia z AD dla komputerów oraz osób oraz dodano wsparcie wielu domen – dla komputerów oraz osób można ustawić dowolną liczbę domen lub kontenerów, które będą synchronizowane. Ponadto pojawiły się raporty w postaci list majątku, kart, specyfikacji, protokołów przeniesienia, które można uruchamiać bezpośrednio z ekranu modułu Majątek. Wspomniany już helpdesk zyskał nowe opcje zatwierdzania zgłoszeń. Pojawiły się również nowości związane z wprowadzeniem rodo – do systemu zostały dodane funkcje monitorowania modyfikacji w katalogu osób oraz anonimizacja danych użytkowników.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej