Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Produkt Roku 2018 - urządzenia zabezpieczajace

1. miejsce - Fortinet FortiGate 300E

2. miejsce - Barracuda Backup Appliance 690

3. miejsce - Palo Alto Networks PA-3220

Fortinet FortiGate 300E

To drugie urządzenie firmy Fortinet, które zostało wyróżnione w tej edycji nagrody Produkt Roku IT w Administracji – pierwszym jest punkt dostępowy Fortinet FAP 421E. Co więcej, w ubiegłorocznym zestawieniu na czele stawki wśród urządzeń zabezpieczających znalazł się model FortiGate 200E, a to oznacza, że jesteście wierni nie tylko marce, ale także konkretnej serii urządzeń. Zwycięski model FortiGate 300E to wydajne i rozbudowane urządzenie klasy Next Generation Firewall w kompaktowej obudowie 1U, przeznaczone do ochrony środowisk średniej wielkości. Obsługuje do 16 miedzianych portów 1 GbE oraz kolejne 16 slotów SFP, w których można dodatkowo zainstalować porty miedziane lub optyczne 1 GbE. Dodatkowe dwa porty GbE wykorzystywane są do zarządzania out-of-band. Za wydajność zapory odpowiada połączenie zaprojektowanych przez Fortinet najnowszej generacji procesorów sieciowych SPU NP6 i procesorów treści SPU CP9 oraz najnowszej generacji oprogramowania systemowego FortiOS. Dzięki temu firewall jest w stanie obsłużyć do 4 mln równoległych sesji TCP, 300 tys. nowych sesji na sekundę lub 2 tys. tuneli S2S IPSec. Kluczowym elementem w urządzeniach z rodziny FortiGate są usługi FortiGuard. Obejmują one: kontrolę dostępu – minimalizuje ona ryzyko ataku poprzez podłączanie użytkowników do sieci za pośrednictwem tylko autoryzowanych portów; zapobieganie zagrożeniom – blokowanie wiele ataków, analiza kodu i ruchu sieciowego oraz otwieranych strony WWW i używanych aplikacji; wykrywanie nieznanych zagrożeń – dzięki wyszukiwaniu tzw. wskaźników identyfikacji, gdy atakujący próbuje obejść tradycyjne mechanizmy obronne.

Barracuda Backup Appliance 690

W przypadku rozwiązania back­upowego Barracuda Networks mamy w zasadzie do czynienia z trzema komponentami: serwerem sprzętowym, autorskim oprogramowaniem oraz usługą udostępniania przestrzeni na dane w chmurze. Backup Appliance 690 to sprzęt w obudowie o wysokości 1U przeznaczony do montażu w szafie rack. Wśród portów znajdziemy jeden port Gigabit Ethernet, służący zarówno do komunikacji ze środowiskiem lokalnym, jak i do replikacji danych do chmury. Pojemność wewnętrzna urządzenia to 8 TB. Zakup systemu Barracuda Backup wiąże się z nabyciem wybranego modelu serwera oraz usług serwisowych. W skład kompletnego rozwiązania wchodzi zatem zakup serwera, obowiązkowej usługi serwisowej Energize Updates, serwisu rozszerzonego Instant Replacement oraz opcji Unlimited Cloud Storage. Wdrożenie systemu i konfiguracja ustawień sieciowych są bardzo proste.

Palo Alto Networks PA-3220

Najmniej wydajne urządzenie z serii PA-3200, czyli model PA-3220, pracuje na systemie operacyjnym PAN-OS, który odpowiada za skuteczną pracę firewalla, w tym umożliwia wirtualizację zapory. Jak podaje producent, w trybie firewalla PA-3220 działa z przepustowością 5 Gb/s, natomiast w trybie maksymalnej ochrony wydajność spada do 2,2 Gb/s. Maksymalna liczba obsługiwanych sesji to 1 mln, a liczba nowych sesji na sekundę kształtuje się na poziomie 58 tys. Dostępnych jest 12 portów miedzianych 1 GbE, 8 slotów SFP/SFP+ 1/10 GbE oraz 4 porty QSFP 40 GbE. Dodatkowo zapewniono dedykowany port zarządzania 1 GbE, dwa porty na potrzeby komunikacji HA 1 GbE oraz jeden 10 GbE SFP+. Seria zapór sieciowych PA-3200 dostępna jest z rozszerzoną gwarancją oraz serwisami ThreatPrevention, URL-Filtering, Wildfire i GlobalProtect. Redundantne zasilanie pozwala firewallom pracować nawet podczas awarii.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej