Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Ulotna pamięć operacyjna

Moduły pamięci RAM to element składowy każdego komputera czy serwera. Choć mogą różnić się od siebie wyglądem, funkcjami i wielkością, w zależności od typu sprzętu korzystają z tych samych generacji technologii DDR SDRAM, czyli np. DDR3 lub DDR4.

Kupując pamięć do komputera biurowego, często zwracamy uwagę jedynie na jej pojemność, cenę i typ. Ten ostatni musi się zgadać ze specyfikacją naszego urządzenia, ponieważ modułu należącego do innej generacji fizycznie nie uda nam się nawet umieścić w gnieździe. Warto jednak wiedzieć, jaką pamięć i o jakich parametrach zastosować, aby z danej maszyny wycisnąć maksimum możliwości. Przed zakupem należy też zastanowić się, ile pamięci tak naprawdę potrzebujemy do konkretnych zastosowań oraz czy warto wykorzystać szybsze moduły, jeśli tylko jest to technicznie możliwe.

Rynek pamięci RAM przeznaczonych dla komputerów osobistych powoli, ale sukcesywnie cały czas się rozwija. Nowe generacje pojawiają się co kilka lat i stają się coraz wydajniejsze, szybsze i niezawodne, co cieszy ich użytkowników. W tej chwili najpopularniejszym standardem jest DDR4, ale już w przyszłym roku pojawią się pierwsze płyty główne i moduły DDR5. Nie należy jednak oczekiwać szybkiego upowszechnienia się tego standardu na rynku konsumenckim. Na to pewnie potrzeba będzie co najmniej roku lub nawet 2 lat. Jednym z powodów mogą być np. zaporowe ceny tej nowinki oraz posiadanie przez użytkowników dużych ilości sprzętu z modułami DDR4. Nowy typ pamięci ma zaoferować lepszą przepustowość (wzrost o ok. 100%), większe pojemności, a także mniejszy pobór energii dzięki zastosowaniu napięcia 1.1 V w przeciwieństwie do 1.2 V spotykanego w układach DDR4.

Warto mieć na uwadze to, że wiele używanych obecnie stacji roboczych w biurach różnych instytucji nadal wykorzystuje starszy typ pamięci, czyli DDR3, jednak wszystkie aktualnie sprzedawane, nowoczesne płyty główne obsługują już tylko moduły DDR4. Jeszcze jakiś czas temu można było nabyć rozwiązania hybrydowe – sloty DDR3 i DDR4 na jednej płycie. Użytkownik w okresie przejściowym mógł wybrać sobie standard, który chciał wykorzystać. Ich mieszanie oczywiście nie było możliwe. Po wymianie płyty głównej mogliśmy stosować starsze moduły, co obniżało koszt modernizacji sprzętu.

DDR3, DDR4… DDR5

Obecnie praktycznie wszystkie dostępne w sprzedaży płyty główne przygotowane są do obsługi modułów DDR4. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiej podstawki pod procesor korzystają (AM4/TR4 w przypadku AMD czy LGA 1151/2066 Intela). Moduły pamięci mogą znacząco różnić się od siebie parametrami pracy nawet w obrębie jednej generacji. Ogólne parametry (tzw. referencyjne) określane i zatwierdzane są przez organizację JEDEC (Joint Electron Devices Engineering Council), w skład której wchodzi kilkaset firm z całego świata. JEDEC zajmuje się ustalaniem jednolitych standardów dla pamięci RAM, określających parametry wszystkich stosowanych modułów pamięci operacyjnej przeznaczonej na rynek PC. Przykładem są normy określające częstotliwość pracy kości DDR4, które wynoszą 2133/2400 MHz. Nie oznacza to jednak, że producenci, podobnie jak w przypadku kart graficznych, nie mogą produkować i sprzedawać układów pamięci wybiegających poza normy JEDEC (tzw. niereferencyjnych). Co ciekawe, nawet wbudowany w procesor (CPU) kontroler takiej pamięci może pracować szybciej, zapewniając lepszą wydajność.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej