Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Sys Minion 1.3.0.4.

To niewielkie narzędzie znacząco ułatwia korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji systemu Windows, które zazwyczaj dostępne są jedynie w formie komend tekstowych. Aplikacja jest swego rodzaju nakładką graficzną, pozwalającą wywoływać polecenia i narzędzia za pomocą przycisku. Program rozprowadzany jest w formie archiwum ZIP, w którym znajdziemy dwie wersje narzędzia – 32- i 64-bitową. Sys Minion nie wymaga instalacji w systemie. Ważnym dodatkiem są dokładne opisy każdego z poleceń, choć niestety jedynie w języku angielskim. Korzystanie z tej aplikacji jest proste, ponieważ nie musimy pamiętać składni różnych komend. W oknie programu, po jego lewej stronie, znajdziemy listę aktualnie dostępnych funkcji, które dla ułatwienia zostały podzielone na kategorie, np. User Accounts czy Common OS disk cleanup. Autor programu stworzył go pierwotnie po to, aby zautomatyzować sobie oczyszczanie folderu ze sterownikami, jednak z czasem zaczął dodawać kolejne funkcje. Ich liczba nie jest na razie imponująca, ale cały czas roś­nie, więc w przyszłości może to być potężne narzędzie dla użytkowników nielubiących korzystać z Wiersza poleceń. Aby uruchomić daną funkcję, wystarczy wybrać ją z listy i kliknąć przycisk Let’s Start It!!!. W zależności od wybranego polecenia Sys Minion otworzy dodatkowe okno z podglądem danej komendy wraz z jej parametrami oraz samym Wierszem poleceń, co pozwoli obserwować postęp pracy danego narzędzia. Niestety, przygotowanych przez autora poleceń nie można w żaden sposób dostosować do własnych potrzeb poprzez modyfikację ich parametrów. Sys Minion nie oferuje żadnych ustawień.

Systemy: Windows Vista+
stefanobordoni.cloud
Portable/64 bit: tak/tak

ClipAngel 1.65 [PL]

Za pomocą tego niewielkiego, ale rozbudowanego narzędzia możemy znacząco rozszerzyć możliwości systemowego Schowka. Ta użyteczna aplikacja będzie magazynowała w pamięci wszystko, co użytkownik umieści w Schowku, a nie tylko najnowszy obiekt. W opcjach możemy określić rozmiar takiego rozbudowanego schowka, jaki będzie zajmował w pamięci. Wszystkie przechowywane elementy, niezależnie od tego, czy jest to tekst, grafika lub coś innego, umieszczane są na jednej liście dostępnej w oknie programu. Użytkownik może je sortować, zmieniać kolejność, przeszukiwać i filtrować według różnych kryteriów. Na liście widzimy też, w jakim formacie jest przechowywany dany element (np. GIF, TXT) oraz z jakiej aplikacji został skopiowany do Schowka. ClipAngel cały czas działa w tle i jest dostępny poprzez zasobnik systemowy. Tam mamy również do dyspozycji takie opcje, jak czyszczenie Schowka, ulubione elementy, funkcję porównywania ostatnich rekordów (wymagana aplikacja zewnętrzna) oraz szybki dostęp do ostatnich zapisanych elementów, które możemy edytować, np. zmienić treść przechowywanego tekstu lub przetłumaczyć go na inny język. Te operacje realizowane są jednak przez zewnętrzne programy lub usługi. W tych dwóch przypadkach wykorzystywany jest systemowy Notatnik oraz internetowy Tłumacz Google. ClipAngel wspiera takie formaty, jak zwykły tekst, HTML, RTF, obrazy i wiele innych plików. Ciekawa jest również funkcja pozwalająca w każdej chwili przejść do strony, z której skopiowaliśmy wybrany z listy fragment tekstu. Pomimo obecności wielu funkcji interfejs programu jest prosty i intuicyjny w obsłudze.

Systemy: Windows Vista+
sourceforge.net/projects/clip-angel/
Portable/64 bit: tak/nie

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej