Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Eryk Chilmon

2020: dalszy ciąg problemów z bezpieczeństwem

W prognozowaniu procesów lub zdarzeń wykorzystywane są nauki matematyczne i statystyczne. Wiadomo jednak, że predykcje wybiegające w daleką przyszłość należy traktować z dystansem, bo tylko te krótkoterminowe są wiarygodne. Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że w obszarze cyberbezpieczeństwa analitycy mają uproszczone zadanie, bo liczba zagrożeń i ataków będzie rosnąć na pewno – zarówno w bliskiej, jak i dalszej przyszłości.

Wiele wskazuje na to, że nadchodzący rok może przynieść wzrost napięć politycznych na arenie międzynarodowej. Jak przewidują eksperci firmy Check Point, w wyniku tych napięć ma nastąpić eskalacja sponsorowanych przez państwa cyberataków, które wycelowane będą przeciwko wybranym rządom lub wielkim korporacjom. W prognozie Check Point na nowy rok można przeczytać, że znajdujemy się w przededniu kolejnej „zimnej wojny”, która jednak tym razem dotyczyć będzie świata cyfrowego.

IK, konflikty i wybory

Już dziś wyraźnie widać, że mocarstwa zachodnie i wschodnie w coraz większym stopniu starają się oddzielać swoje technologie i wywiad. Trwająca wojna handlowa między USA i Chinami oraz oddzielenie dwóch wielkich gospodarek jest tego wyraźnym wskaźnikiem. Analitycy Check Point spodziewają się, że cyberataki będą coraz częściej wykorzystywane jako konflikty zastępcze między mniejszymi krajami. Takie kampanie finansowane i wspierane będą przez duże państwa, chcące skonsolidować i rozszerzyć swoje strefy wpływów. Było to już widoczne w niedawnych operacjach cybernetycznych przeciwko Iranowi, po atakach na obiekty naftowe Arabii Saudyjskiej.
Nadchodzące amerykańskie wybory również przyniosą eskalację napięć. Wybory w USA w 2016 r. zapoczątkowały rozpowszechnianie fałszywych wiadomości wykorzystujących sztuczną inteligencję. Politycy tworzyli specjalne zespoły, które rozpowszechniały fałszywe historie, aby osłabić wsparcie wyborców dla swoich przeciwników. Kandydaci z USA mogą oczekiwać, że zagraniczne grupy już zaplanowały i wdrażają plany, które będą miały wpływ na wybory w 2020 r.
Zdaniem ekspertów Check Point nadal mają się rozwijać cyberataki na zakłady użyteczności publicznej i infrastrukturę krytyczną. W wielu przypadkach krytyczna infrastruktura dystrybucji energii i wody wykorzystuje starszą technologię, która jest podatna na zdalną eksploatację, jednak jej modernizacja grozi przerwami w świadczeniu usług (więcej na ten temat w artykule „Ochrona teleinformatycznych systemów IK”, „IT w Administracji” 2019, nr 1). W najbliższym czasie państwa będą musiały przyjrzeć się radykalnym sposobom na wzmocnienie cyberobrony swojej infrastruktury krytycznej.

Nowa, większa skala

Z kolei według Jeffa Pollarda, głównego analityka firmy doradczej Forrester Research, w przyszłym roku możemy spodziewać się dalszego wzrostu liczby ataków typu ransomware na podmioty operujące dużymi bazami danych o użytkownikach. Ekspert zauważa, że władze państw autorytarnych i ponadnarodowe korporacje zaczęły traktować masowo pozyskiwane dane o obywatelach jako broń. W 2020 r. możemy spodziewać się większej liczby przypadków wpływania tymi narzędziami na geopolitykę i prób zwiększania wpływów.

Jak szacuje firma Forrester Research, oszustwa i wymuszenia dokonywane za pomocą treści (zdjęcia, wideo, teksty) tworzonych przy udziale złożonych algorytmów, potocznie nazywanych deepfakes, kosztować będą amerykańską gospodarkę 250 mln dolarów. Rozwój sieci 5G oraz internetu rzeczy (IoT) zmieni perspektywę, w której należy rozpatrywać cyberbezpieczeństwo, bo za sprawą ich możliwości w globalnej Sieci znajdą się miliardy nowych urządzeń.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej