Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Kamil Folga

Czym zastąpić sprzętowy KVM

Przełączniki KVM umożliwiają kontrolę wielu komputerów za pomocą jednego zestawu klawiatura-mysz-monitor. Wirtualny KVM oznacza użycie oprogramowania do przesyłania danych z klawiatury i myszy oraz obrazu przez sieć IP.

Sprzętowy KVM (keyboard-mouse-video) są dostępne na rynku od dawna. Zazwyczaj stanowią fizyczne urządzenie, do którego przyłączamy zestaw klawiatura-mysz-monitor, a następnie kablami łączymy to urządzenie do wejść klawiatura-mysz-monitor w serwerach. Używając fizycznych przycisków na przełączniku KVM lub programowych skrótów na klawiaturze podłączonej do KVM, wybieramy maszynę, która ma korzystać ze współdzielonych urządzeń peryferyjnych. Ewolucja takich zestawów umożliwiła zdalny dostęp do przełącznika KVM z wykorzystaniem protokołu IP i zdalną pracę na wybranej maszynie, podłączonej fizycznie do KVM. Aktualnie tego rodzaju rozwiązania coraz częściej migrują do stosu mechanizmów, na które składa się wirtualny KM/KVM, mechanizm wirtualnego pulpitu oraz technologia IPMI.

Wirtualny, ale tylko lokalny

Najprostsza wersja wirtualnych systemów KVM to KM (keyboard-mouse), w których klawiatura i mysz są współdzielone pomiędzy wieloma komputerami. Oznacza to, że możemy pracować z wykorzystaniem jednej myszy i jednej klawiatury na wielu komputerach z własnymi, niezależnymi monitorami. To rozwiązania bardzo potrzebne na stanowiskach monitorowania, nadzoru, bezpieczeństwa czy programistycznych. Aby kontrolować komputer A z poziomu komputera B posiadającego mysz i klawiaturę, wystarczy przesunąć wskaźnik myszy na komputerze B w skrajną pozycję ekranu i zostaniemy natychmiast przełączeni do pracy na komputerze A. Wirtualny KM transmituje jedynie aktualną pozycję myszy i klawiatury z komputera B do komputera A, co stanowi niewielką ilość danych i nie obciąża sieci.

Zarówno komputer A, jak i B potrzebują własnego ekranu, co właściwie ogranicza zastosowania KM do obsługi komputerów będących w zasięgu wzroku. Jedynie klawiatura i mysz są wspólne. Nie jest przesyłany obraz pulpitu. Ograniczeniem programowego KM jest brak możliwości użycia tego mechanizmu przez internet, ponieważ monitory komputerów muszą być widoczne dla operatora. Wśród aplikacji realizujących zadania KM są: Microsoft Garage Mouse with­out Borders, Sharemouse, Input Director, KaVoom!, Multiplicity, Synergy, Barrier. Niektóre z wymienionych rozwiązań dostępne są też w wersji wirtualnego KVM, w którym przesyłany jest dodatkowo obraz komputera A do komputera B, więc wystarczy jeden monitor do pełnego działania. W przypadku KVM możliwa jest transmisja klawiatury-myszy-obrazu z dowolnego komputera na komputer sterujący. Rozwiązania te charakteryzują się bardzo dobrą jakością obrazu, ale mają również duże wymagania względem jakości sieci. Aktualnie coraz częściej tego typu rozwiązania są zastępowane metodami wirtualnego pulpitu.

Wdrażanie darmowego KM

Bardzo często pojawia się sytuacja, w której dysponujemy więcej niż jednym komputerem na biurku, a utrzymywanie wielu myszek i klawiatur może spowodować niemałe zamieszanie. Każdy z komputerów ma podłączony monitor, ale tylko jeden ma podłączoną mysz i klawiaturę. Dla programisty lub administratora sytuacja, w której dysponuje więcej niż jednym komputerem na biurku, jest oczywista. Jeżeli wykorzystamy bezpłatne narzędzie o nazwie Barrier, wystarczy jedna klawiatura i mysz do kontroli wielu komputerów z ekranami. Co więcej, wystarczy przesunąć mysz na skraj ekranu, aby rozpocząć pracę na drugim komputerze i ekranie.
Barrier to oprogramowanie KVM, które zostało zbudowane na bazie kodu Synergy 1.9. Jest bardzo łatwe w konfiguracji, a także dostępne dla systemów operacyjnych Windows, macOS, Linux, FreeBSD. Instalację Barrier przeprowadzimy z wykorzystaniem dystrybucji Linux Ubuntu. Pierwszą czynnością jest aktualizacja systemu oraz zainstalowanie wymaganych pakietów:

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką ze specjalizacją w zakresie bezpieczeństwa sieci. Publikuje w magazynach komputerowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej