Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Produkt Roku 2019 - monitory i wyświetlacze

1. miejsce Samsung LS24H850

2. miejsce iyama ProLite XU2294HSU

3. miejsce BenQ ST5501K

Samsung LS24H850

W majowym teście na łamach „IT w Administracji” zarekomendowaliśmy Wam monitor Samsung LS24H850, uznając go za bardzo dobry produkt praktycznie pozbawiony istotnych wad. Najwyraźniej wzięliście sobie do serca pochlebną opinię o tym urządzeniu, bo zdecydowanie wygrało ono w kategorii monitorów i wyświetlaczy. Samsung promuje swoją technologię wykorzystywaną w matrycach LCD, czyli Quantum Dot (ekrany QLED). Pomysł polega na tym, aby do podświetlania ekranu używać światła niebieskiego zamiast białego. Właśnie takie rozwiązanie zastosowano w modelu LS24H850. Wykorzystano w nim matrycę typu PLS. Według Samsunga ekrany PLS w porównaniu z IPS charakteryzują się jasnością większą o 10%, a także lepszym odwzorowaniem i poprawnością wyświetlania kolorów, gdy na ekran patrzymy pod dużym kątem. Funkcja Daisy Chain pozwala zestawiać ze sobą wiele monitorów podłączonych do jednego komputera przy użyciu pojedynczego kabla. Funkcjonalność urządzenia podnosi też wbudowany koncentrator USB oraz takie interfejsy, jak DisplayPort czy USB-C z funkcją Power Delivery w wersji 2.0. Funkcjami panelu sterujemy za pomocą przycisku wielokierunkowego (JOG). Do zakupu zachęcają także funkcje specjalne, takie jak PIP/PBP oraz FreeSync. Ekran możemy ustawić w trybie pivot. Użyteczne też będzie oprogramowanie Easy Setting Box pozwalające na wirtualne podzielenie zawartości ekranu na osobne części (okna).

iiyama ProLite XU2294HSU

Model ProLite XU2294HSU jest przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. W wielu instytucjach publicznych taki sprzęt też bywa potrzebny. Urządzenie zostało wyposażone w matrycę VA w formacie 16:9 i oferuje trzy wejścia sygnału: analogowe VGA oraz cyfrowe HDMI i DisplayPort, a także hub USB. Panel oferuje rozdzielczość Full HD, a czas reakcji wynosi 4 ms. Uwagę zwraca bardzo wysoki kontrast statyczny na poziomie 3000:1. Częstotliwość odświeżania ekranu to 75 Hz, a jasność jest na poziomie 250 cd/m².

W monitorze zastosowano technologie redukcji niebieskiego światła oraz Flicker-free (likwiduje problem migotania za sprawą zastosowania kontroli jasności ekranu, regulując natężenie prądu). Dostępna jest też funkcja Advanced Contrast Ratio, która automatycznie dostosowuje kontrast i jasność obrazu do oświetlenia w pomieszczeniu. Do dyspozycji są dwa wbudowane głośniki o mocy 1 W.

BenQ ST5501K

W tej kategorii oprócz monitorów mają prawo pojawić się również projektory. W ubiegłorocznym zestawieniu znalazły się aż dwa rzutniki, jednak tym razem ani jedno urządzenie tego typu nie zyskało przychylności głosujących. Całe podium okupują monitory. Produkt, któremu przypadło trzecie miejsce, to wyświetlacz cyfrowy przeznaczony dla małych i średnich organizacji. Model ST5501K ma 55” (format 16:9) i oferuje rozdzielczość 4K (3840 × 2160). Wyświetlacz umożliwia pokazywanie treści zarówno w widoku pionowym, jak i poziomym, pełniąc funkcję informacyjną, organizacyjną (np. system kolejkowania) lub wizerunkową. W tego typu urządzeniach istotna jest żywotność – w przypadku ST5501K wynosi ona do 30 000 h. Efektywny system chłodzenia pozwala na pracę nawet przez 18 h. Dzięki zintegrowanemu systemowi operacyjnemu Android urządzenie jest gotowe do użycia natychmiast po włączeniu. Wbudowane głośniki (2 × 5 W) mają zapewnić dobrą jakość dźwięku. Oprogramowanie X-Sign ułatwia tworzenie nowych treści inter­aktywnych, natomiast Multiple Display Administrator (MDA) zapewnia nieskomplikowaną kontrolę nad wyświetlaczem.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej