Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Produkt Roku 2019 - oprogramownie zabezpieczające

1. miejsce - F-Secure Client Security 14.10

2. miejsce - ESET Endpoint Security 7.1

3. miejsce - Infonet ITManager 6.9

F-Secure Client Security 14.10

W zestawieniu najlepszych producentów F-Secure pojawił się do tej pory tylko jeden raz. W 2016 r. na trzecim miejscu znalazła się usługa Protection Service for Business. W tym roku uznaliście, że fińscy specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zasługują na najwyższe uznanie. Konkretnie doceniliście pakiet Client Security w wersji 14.10, który na razie dostępny jest tylko dla użytkowników systemu Windows. Zawiera 14 komponentów, które łącznie mają zapewnić kompleksową ochronę. Komplet modułów znajdziemy w wersji Premium, natomiast licencja standardowa oferuje ich 9. W obu wersjach dostępna jest funkcja DeepGuard, która monitoruje aplikacje w celu wykrycia potencjalnie szkodliwych zmian w systemie (rejestr systemu Windows). Bezpieczeństwo aplikacji jest weryfikowane na podstawie informacji z zaufanej usługi zewnętrznej. Jeśli nie można zweryfikować bezpieczeństwa aplikacji, funkcja zaczyna monitorować jej działanie. DeepGuard blokuje szkodliwe aplikacje, które próbują wprowadzać zmiany na komputerze, a także uniemożliwia podejrzanym aplikacjom dostęp do internetu. Client Security 14.10 zapewnia też automatyczne skanowanie lokalnych dysków twardych i nośników wymiennych, a także pobieraną zawartość. Z kolei komponent Rapid Detection & Response od wersji 14.10 dostępny jest nie tylko dla użytkowników pakietu Premium, ale również Standard. Jego działanie polega na tym, że lekkie czujniki monitorują zachowanie użytkowników i w czasie rzeczywistym przekazują wszelkie zdarzenia do chmury F-Secure. Analiza zachowań prowadzona w czasie rzeczywistym oraz funkcja Broad Context Detection pozwalają wykryć podejrzane działania. Potwierdzonym incydentem może zająć się nasz zespół IT lub specjaliści z F-Secure.

ESET Endpoint Security 7.1

To jeden z najbardziej utytułowanych producentów w naszym plebiscycie (dwa zwycięstwa), który jednak w ubiegłym roku w ogóle nie pojawił się w zestawieniu. Teraz wraca na podium z przeznaczonym dla klientów biznesowych oprogramowaniem Endpoint Security. Narzędzie chroni komputery nie tylko na poziomie standardowego antywirusa, ale także za pomocą osobistej zapory ogniowej, ochrony antyspamowej, ochrony przed botnetami oraz kontrolując dostęp do stron WWW. Sandboxing pozwala sprawdzić w odseparowanym środowisku potencjalne ryzyko wynikające z uruchomienia niezaufanego pliku, a Exploit Blocker umożliwia monitorowanie aplikacji i blokowanie ataków za pomocą stworzonych do tego celu programów i skryptów. Endpoint Security chroni urządzenia pracujące pod kontrolą systemów Windows i Mac OS. Dostępna jest również wersja na urządzenia mobilne z Androidem (m.in. antywirus, ochrona przed phishingiem i kradzieżą).

Infonet ITManager 6.9

Zastosowanie w najnowszej odsłonie systemu ITManager nowoczesnego interfejsu, a także integracja praktycznych funkcji w połączeniu z ergonomią pracy przełożyły się na dojrzałe rozwiązanie dla organizacji każdej wielkości. Modułowa budowa systemu oraz możliwość skalowania do środowisk 5000+ stanowisk komputerowych to wynik kompleksowych wdrożeń systemu w sektorze publicznym. Codziennym wsparciem użytkowników systemu są moduły: Asset Management zapewniający pełną inwentaryzację sprzętu; License Management, który pozwala zapanować nad procesem zarządzania legalnością oprogramowania; Remote Access umożliwiający zdalne przejęcie pulpitu i automatyzację wykonywanych operacji zdalnych. Duża aktualizacja objęła także moduł ServiceDesk, który został rozbudowany o moduł Access Management, wspierający zalecenia wynikające z rodo. Inne modyfikacje to m.in. podniesienie wymagań bezpieczeństwa oraz monitoringu w zakresie urządzeń zewnętrznych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej