Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Produkt Roku 2019 - serwery

1. miejsce Dell EMC PowerEdge R740xd

2. miejsce HPE ProLiant DL160 Gen10

3. miejsce IBM Power System E980

Dell EMC PowerEdge R740xd

Już po raz trzeci najlepszym serwerem zostało urządzenie opatrzone logo firmy Dell. Tym samym amerykański producent staje się niekwestionowanym liderem w historii przyznawania nagrody Produkt Roku IT w Administracji w tej kategorii. Co ciekawe, w ubiegłym roku serwera tej firmy próżno było szukać w zestawieniu, ale teraz Dell wraca w naprawdę wielkim stylu, bo od razu na pierwsze miejsce. PowerEdge R740xd to urządzenie w rozmiarze 2U, które oferuje dwa gniazda na procesory Intel Xeon SP. W konfiguracji z najmocniejszymi jednostkami centralnymi możemy uzyskać aż 56 rdzeni w jednym serwerze i 3 TB pamięci RAM. Obsługiwana jest też pamięć Intel Optane. Dostępne konfiguracje obejmują maksymalnie 24 dyski NVMe albo 32 dyski 2,5” lub 18 dysków 3,5”. Serwer z powodzeniem można wykorzystać jako platformę dla pamięci masowej definiowanej programowo lub w zastosowaniach big data. Wydajność w środowiskach wdrożeniowych można łatwo skalować dzięki wbudowanym inteligentnym funkcjom analiz i automatyzacji kontrolera iDRAC9 oraz oprogramowania OpenManage. Dostępne kontrolery sieciowe wspierają standardy 1, 10 oraz 25 Gb/s. Wśród wbudowanych zabezpieczeń znajduje się m.in. nowa funkcja blokady konfiguracji serwerów i oprogramowania wewnętrznego, która uniemożliwia wprowadzanie zmian mogących zakłócić prawidłowe działanie systemu.

HPE ProLiant DL160 Gen10

Zwycięzcą w kategorii Serwery został w ubiegłym roku HPE ProLiant DL360 Gen10. Teraz na drugim miejscu melduje się DL160 Gen10, czyli mniejszy przedstawiciel najnowszej generacji flagowych urządzeń HPE. Jego charakterystyka spełni oczekiwania małych i średnich jednostek. Wydajny i skalowalny DL160 stanowi rozwinięcie DL60, a wyższą od niego serią jest DL180. Nagrodzony serwer ma obudowę w rozmiarze 1U do montowania w szafach rack. Za wydajność odpowiadają procesory Intel Xeon Scalable drugiej generacji. Maksymalna ilość pamięci operacyjnej to 256 GB. W urządzeniu możemy zamontować do czterech dysków o rozmiarze 3,5” lub do ośmiu dysków 2,5”. Dostęp do chmurowej platformy sztucznej inteligencji HPE InfoSight pozwala przewidywać możliwe do wystąpienia awarie. Po zalogowaniu się do tej platformy użytkownik widzi nie tylko zdarzenia, które oznaczone są alertem, ale również dostaje rekomendacje, co w systemie można jeszcze zoptymalizować, by zachować ciągłość procesów i np. je przyspieszyć.

IBM Power System E980

Dzięki nawet 192 rdzeniom POWER9 i nawet 64 TB pamięci operacyjnej serwer klasy korporacyjnej Power System E980 zapewnia centrom przetwarzania danych, które obsługują wymagające aplikacje AIX, IBM oraz Linux, znakomitą wydajność i dostępność. Procesory POWER9 są o 1,5 raza szybsze niż układy POWER8. Jednostki te oferują podsystem we/wy obejmujący interfejsy NVIDIA NVLink nowej generacji, PCIe Gen4 i OpenCAPI. Power System E980 pozwala na budowę dużej infrastruktury chmurowej, która zapewni szybką skalowalność, a przy tym będzie bezpieczna, prosta w utrzymaniu i zarządzaniu. Serwer oferuje mechanizm wirtualizacji, a także dostępne na żądanie dodatkowe zasoby procesora, pamięci operacyjnej oraz chmury prywatnej. Producent podkreśla, że Power System E980 upraszcza i przyspiesza wdrożenia SAP HANA (rozwiązanie umożliwiające szybką analizę dużych ilości danych) i pozwala na ich optymalne wykorzystanie. Serwer może służyć jako host dla maksymalnie 16 produkcyjnych partycji LPAR środowiska SAP HANA.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej