Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Produkt Roku 2019 - urządzenia zabezpieczające

1. miejsce - Ever Sinline RT XL 3000

2. miejsce - Stormshield SN510

3. miejsce - Fortinet FortiGate 3600E

Ever Sinline RT XL 3000

To kolejny produkt, który pojawił się zarówno w testach na łamach „IT w Administracji”, jak i w zestawieniu najlepszych produktów mijającego roku. Zasilacz awaryjny Ever Sinline RT XL 3000 to bardzo dobre, choć kosztowne urządzenie, które sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach. Duża moc (3000 W mocy czynnej), świetne parametry, funkcjonalne i proste w obsłudze oprogramowanie oraz możliwość rozbudowy to najważniejsze zalety tego urządzenia. Razem z dodatkowym modułem bateryjnym bez trudu poradzi sobie z zabezpieczeniem kilku serwerów czy nawet kilkunastu biurowych komputerów wraz z dodatkowym sprzętem, np. switchami, routerami czy telefonami. Producenta pochwalić należy za uzyskanie krótkiego czasu przełączenia się na pracę akumulatorową i zerowy czas powrotu, a także wbudowany moduł AVR chroniący podłączony sprzęt. Dodatkowo czysty przebieg sinusoidalny na wyjściu zapewnia m.in. poprawną pracę komputerów z zasilaczami z aktywną korekcją współczynnika mocy (APFC). Kluczowe cechy urządzenia to: wyjściowa moc czynna równa mocy pozornej (PF=1), uniwersalna obudowa rack/tower, graficzny, podświetlany ekran LCD, funkcja umożliwiająca tzw. zimny start, czyli uruchamianie zasilacza, gdy nie jest podłączony do sieci zasilającej, filtr sieci LAN (1 Gb/s), który zabezpiecza przed skutkami przepięć, interfejs sieciowy w standardzie pozwalającym na zdalne zarządzanie zasilaczem oraz monitorowanie za pośrednictwem przeglądarki WWW. Nie bez znaczenia jest też trzyletnia gwarancja producenta w systemie door-to-door, gdzie czas naprawy nie przekracza dwóch dni roboczych. Na same akumulatory otrzymujemy dwa lata ochrony serwisowej.

Stormshield SN510

Urządzenia klasy UTM mają zapewnić kompleksową ochronę sieci przez integrację wszystkich elementów tej ochrony w jednej platformie. Tego rodzaju sprzętem jest właśnie Stormshield SN510, który pozwala na wdrożenie m.in. takich usług, jak: firewall/IPS/IDS, firewall aplikacyjny, wykrywanie i kontrola wykorzystywanych urządzeń mobilnych, przegląd aplikacji, wykrywanie podatności, filtrowanie adresów URL (filtr chmurowy) itd. Urządzenie wyposażono w 12 portów Ethernet 10/100/1000 Mb/s. Deklarowana przez producenta przepustowość firewalla to 5 Gb/s, a z włączonym IPS (1518-bajtowa ramka danych) – 3 Gb/s. Przepustowość IPSec wynosi 1000 Mb/s. Można uruchomić maksymalnie 500 tuneli IPSec oraz 100 tuneli SSL. Liczba równoległych sesji to 500 000 (20 000 nowych sesji/s), a liczba użytkowników jest nielimitowana. Pamięć wewnętrzna wynosi 320 GB. Dzięki funkcji wysokiej dostępności (HA) usługi będą działać nieprzerwanie. Podstawowym narzędziem do zarządzania jest konsola WWW, która pozwala np. swobodnie tworzyć reguły czy monitorować pracę systemu.

Fortinet FortiGate 3600E

Firma Fortinet jest najczęściej nagradzanym producentem w tej kategorii. Systemy FortiGate pojawiały się we wszystkich dotychczasowych edycjach naszego plebiscytu, więc obecność urządzenia FortiGate 3600E w tegorocznym zestawieniu nie powinna nikogo zaskoczyć. W ramach architektury Fortinet Security Fabric nowe firewalle FortiGate pozwalają wdrożyć politykę bezpieczeństwa zarówno w środowiskach fizycznych, jak i w chmurze. Wykorzystują procesory zabezpieczeń SPU (Security Processor Unit). Model FortiGate 3600E zapewnia ochronę przed zagrożeniami o przepustowości 30 Gb/s oraz wydajność inspekcji ruchu SSL na poziomie 34 Gb/s. Dzięki interfejsom 10G, 40G i 100G zaspokaja potrzeby różnych środowisk informatycznych. Nowe firewalle FortiGate do integracji z zewnętrznymi systemami zabezpieczeń wykorzystują konektory Fabric Connector. Umożliwiają one integrację z rozwiązaniami innych dostawców zapewniających zgodność z architekturą Security Fabric.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej