Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, rzadko można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Autorun Organizer 4.10 [PL]

To pomocne narzędzie służy do zarządzania elementami systemowego autostartu, czyli aplikacjami uruchamianymi razem z Windows. Uwaga! Podczas instalacji proponowane jest dodatkowe oprogramowanie, na którego instalację nie musimy się godzić. Warto natomiast zaznaczyć opcję „Włącz funkcje wymagające przesyłania danych”. Dzięki temu wszystkie samouruchamiające się aplikacje będą poddawane analizie antywirusowej w serwisie VirusTotal. Pozwala to na szybkie usunięcie z autostartu potencjalnie niebezpiecznych komponentów, a administrator ma dostęp do raportów z tej chmurowej usługi antywirusowej. Podczas pierwszego uruchomienia programu zostaniemy zapytani, czy chcemy skorzystać z polskiej, nieoficjalnej lokalizacji interfejsu. Warto ją aktywować, została bowiem dobrze przygotowana, choć nie jest idealna i kompletna. Autorun Organizer oferuje podstawowe funkcje, takie jak wyłączanie oraz usuwanie programów i procesów z systemu autoładowania, a także umożliwia czasowe wyłączenie lub opóźnione uruchamianie, co pozwala przyspieszyć ładowanie systemu operacyjnego bez konieczności rezygnacji z danego komponentu. Co więcej, administrator ma możliwość nadawania priorytetów poszczególnym aplikacjom, decydując o tym, w jakiej kolejności będą ładowane do pamięci i uruchamiane. Oprócz tego w prosty sposób można dodawać nowe pozycje do listy autorun oraz usuwać puste wpisy w Rejestrze. Interfejs aplikacji jest intuicyjny, a w oknie głównym znajdziemy listę uruchomionych programów i usług. Po wybraniu konkretnej pozycji otrzymamy szczegółowe informacje o danym elemencie, np. który składnik systemu wymaga jego uruchomienia.

Systemy: Windows XP+

Portable/64 bit: nie/tak

chemtable.com

Intel Driver & Support Assist. 19.11.46.6

Dzięki temu narzędziu, które jest oficjalną aplikacją aktualizacyjną dla wszystkich urządzeń i podzespołów firmy Intel, szybko i sprawnie przeprowadzimy update sterowników. Choć zabrakło tu polskiej lokalizacji, obsługa programu jest banalnie prosta, a wszystkie czynności wykonywane są automatycznie. Wystarczy jedynie zainicjować proces skanowania, a Intel Driver & Support Assistant sam wykryje wszystkie urządzenia (także te innych producentów) i wyświetli ich listę wraz z wersjami i datami sterowników. Oczywiście sprawdzenie najnowszych aktualizacji dotyczy jedynie sprzętu Intela. Przy tych podzespołach, gdzie możliwe jest zaktualizowanie sterownika do nowszej wersji, pojawi się ikona z napisem: „Update available”. Następnie możemy pobrać i uaktualnić tylko wybrane sterowniki lub wszystkie, jakie zostały znalezione (przycisk Install all updates). W ustawieniach określamy, ile sterowników (od 1 do 5) może być pobieranych jednocześnie, tak aby zbytnio nie obciążać łącza. Dzięki wyjątkowo prostej obsłudze z narzędzia mogą korzystać także zwykli pracownicy (np. używający służbowego laptopa) bez potrzeby proszenia administratora o wykonanie aktualizacji. Starsze wersje Intel Driver & Support Assistant nie działały zbyt sprawnie, każąc nam długo czekać na efekt skanowania. Najnowsze wydania to aplikacje webowe, które wyświetlają wyniki w przeglądarce internetowej. Szybkość działania została usprawniona, a funkcja automatycznego sprawdzania (codziennie, tygodniowo, raz w miesiącu), czy pojawiły się nowe wersje sterowników, poinformuje nas o tym fakcie za pomocą ikony w zasobniku oraz komunikatów systemowych.

Systemy: Windows 7+

Portable/64 bit: nie/nie

intel.pl

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej