Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Damian Żabicki

Jak poprowadzić kable, nie niszcząc biura

Odpowiednie systemy elektroinstalacyjne umożliwią prowadzenie kabli i przewodów w pomieszczeniach, które są już wykończone. Kable i przewody są przy tym prowadzone bezpiecznie z ochroną przed działaniem czynników zewnętrznych.

Oferowane na rynku systemy tras kablowych montowane w pomieszczeniach wykończonych są elastyczne pod względem zastosowania, zapewniają możliwość rozbudowy i dopasowania do zmiennych potrzeb użytkowników. W efekcie można doprowadzić zasilanie i sygnały teletechniczne zarówno do pojedynczych stanowisk pracy, jak i do otwartych powierzchni biurowych. Nie ma przy tym potrzeby dokładnego rozplanowania lokalizacji gniazd zasilających i telekomunikacyjnych, a powstałą instalację można w razie potrzeby modernizować i rozbudowywać.

Na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania w pierwszej kolejności określa się, w jaki sposób instalacja będzie przebiegała (przy podłodze, na podłodze, w narożniku, pod parapetem itp.) oraz jaka będzie pojemność kanałów. Od tego drugiego czynnika zależą późniejsze możliwości ewentualnej rozbudowy systemu. Ważne są także rozwiązania i akcesoria ułatwiające montaż instalacji, takie jak: łączniki, klamry trzymające przewody i mocowania pokryw.

Kanały i listwy kablowe

Kanały i listwy elektroinstalacyjne uznaje się za najbardziej uniwersalne oraz ekonomiczne rozwiązanie bez względu na sposób i technologię wykończenia wnętrza. Kanały kablowe wykorzystuje się przy prowadzeniu głównych tras kablowych w rozbudowanych sieciach teleinformatycznych. Główne trasy przebiegają wtedy np. na ścianach korytarzy. Oferowane na rynku kanały mają szerokość od 60 do 200 m, natomiast akcesoriami do nich są zaślepki końcowe, kształtki kątowe (zewnętrzne i wewnętrzne), spinki do trzymania kabli itp. Listwy kablowe znajdują zastosowanie przy wykonywaniu tras podrzędnych do tras głównych np. w pokojach biurowych, do których dochodzi się z trasy głównej. Zastosowanie kanałów kablowych i listew kablowych może się pokrywać.

Kanały kablowe dobiera się w różnych kształtach i wymiarach, co zapewnia możliwość dostosowania do wnętrza pomieszczenia. Pokrywy są montowane poprzez wsuwanie lub przy użyciu specjalnych zawiasów. Kable i przewody we wnętrzu listew można organizować za pomocą uchwytów. Do prowadzenia kabli o mniejszych przekrojach wykorzystuje się listwy płaskie. Perforacje na dnie listew ułatwią montaż do ścian i innych elementów konstrukcyjnych. Akcesoria to przede wszystkim kształtki (np. „T”), klipsy montażowe, obejmy na kable oraz kątowniki wewnętrzne i zewnętrzne. Jako rozgałęzienie używane są specjalne puszki rozgałęźne. Ponadto przydać mogą się również przejściówki do łączenia rur osłonowych z korytkiem.

Kanały podparapetowe

Kanały podparapetowe najczęściej są wykonywane z PCV ze stabilizatorami wapniowo-cynkowymi, przez co powstała instalacja jest trudnopalna i samogasnąca. Przy łączeniu poszczególnych elementów wykorzystuje się łączniki i kołki sprzęgające, a śruby mocujące są wprowadzane bezpośrednio do perforacji symetrycznej w dnie kanału. Jeżeli będzie prowadzonych kilka kabli, to można wykorzystać kanały pogłębione, np. o głębokości 90 mm. Niektóre kanały są podzielone na dwie niezależne komory, co pozwala oddzielić przewody zasilające od sygnałowych.

[...]

Autor jest dziennikarzem specjalizującym się w tematyce technicznej i przemysłowej.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej