Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Kamil Folga

Narzędzia do analizy i projektowania sieci Wi-Fi

Sieci bezprzewodowe są nieprzewidywalne. Różne typy ścian, materiały i obiekty znajdujące się na ścieżce sygnału wpływają na jakość działania Wi-Fi. Bez odpowiednich narzędzi nie ma możliwości zweryfikowania problemów w sieci radiowej.

Ekahau HeatMapper to darmowa aplikacja dla systemu Windows pozwalająca ocenić stan sieci bezprzewodowej.

Proste narzędzia typu skaner sieci bezprzewodowych (Wi-Fi Stumbler) nadają się znakomicie do sprawdzenia poziomu sygnału i wyszukania dostępnych sieci. Nie rozwiązują jednak bardziej zaawansowanych problemów. Bazujące na mapach narzędzia inspekcji (site-survey) pomagają zwizualizować zasięg, zlokalizować źródła interferencji i określić wydajność projektowanej sieci. Umożliwiają wprowadzenie graficznej mapy pomieszczeń. Przemieszczając się w terenie, zaznaczamy punkty pomiarowe (heatmap), aby otrzymać mapę zasięgów sygnałów i prędkości. Pozwala to przeprowadzić analizę i na tej podstawie tak zmienić konfigurację lub strukturę sieci, aby uzyskać maksymalne parametry pracy sieci bezprzewodowej.

Wyżej wymienione narzędzia służą do analizy sieci w przypadku wystąpienia problemów lub w celu wprowadzenia poprawek już po instalacji. Warto skorzystać z odpowiednich aplikacji jeszcze na etapie projektowania. W przypadku tego typu programów wykonujemy model budynku. Gdy jest gotowy, przeprowadzamy symulację, rozmieszczając ręcznie lub automatycznie punkty dostępowe. W wyniku symulacji otrzymujemy analizę z liczbą punktów dostępowych, mapami zasięgu, interferencjami, prędkościami transmisji oraz innymi parametrami, pozwalającymi na optymalne rozmieszczenie urządzeń.

Komercyjne aplikacje są bardzo rozbudowane, ale koszty ich zakupu są wysokie, szczególnie w przypadku, gdy implementacja sieci bezprzewodowych nie jest naszą specjalnością i nie będziemy wykorzystywali narzędzia systematycznie. Istnieje jednak wiele aplikacji darmowych dla systemu Windows i Android, które z powodzeniem zrealizują podstawowe elementy analizy sieci Wi-Fi.

Aplikacje dla Windows

Dla systemu operacyjnego Windows istnieje duża grupa aplikacji o różnym poziomie zaawansowania technicznego. Poza typowymi aplikacjami do skanowania sieci znajdziemy również zaawansowane systemy do planowania i analizy Wi-Fi.

  • Acrylic Wi-Fi Home to narzędzie typu skaner sieci, które dostępne jest w wersji darmowej i płatnej. Podstawowe elementy interfejsu użytkownika GUI prezentują listę sieci bezprzewodowych oznaczonych SSID wraz z siłą sygnału. Otrzymujemy informacje o wartości dBm dla określonych sieci, wskazany zostaje używany standard 802.11a/b/g/n/ac, rozpoznawana jest szerokość wykorzystywanego kanału i numer kanału. Niestety, aplikacja nie pokazuje ukrytych SSID.
  • Ekahau HeatMapper jest darmową wersją stanowiącego część modułów płatnego, ale niezwykle rozbudowanego narzędzia o nazwie Ekahau Wi-Fi Site Survey & Planner. Zawiera prezentację parametrów sieci bezprzewodowych, a także dużo informacji o bezpieczeństwie wyszukiwanych sieci Wi-Fi. Do aplikacji możemy zaimportować plan budynku. Zaznaczając punkty na tym planie, aplikacja przeprowadzi pomiary parametrów sygnału Wi-Fi dla danej lokalizacji i przygotuje raport o stanie sieci.
  • LizardSystems Wi-Fi Scanner to darmowa aplikacja skanowania sieci bezprzewodowych do niekomercyjnego użytku. Do komercyjnego użytku istnieje płatna wersja. Wi-Fi Scanner oferuje kilka bardzo dobrych mechanizmów analizy i raportowania na te mat sieci Wi-Fi. W zakładce skanowaniapojawia się lista wykrytych SSID, a także informacja o sile sygnału w dBm oraz w procentach. Poza specyfikacją standardu 802.11 narzędzie pokazuje również kanały używane przez każdy z SSID z informacją o szerokości wykorzystywanego kanału.
  • WirelessNetView to bardzo prosty Wi-Fi Stumbler, dostępny w wersji instalacyjnej oraz podręcznej (nie wymaga instalacji). GUI jest bardzo proste i pokazuje siłę sygnału w dBm oraz procentowo. Unikalną funkcją jest informacja, jak często każdy SSID był wykrywany.

Niestety, nie istnieje zbyt wiele aplikacji dla Mac OS X, które realizują funkcję analizy Wi-Fi. Wyjątkiem jest NetSpot, który stanowi analizator Wi-Fi dostępny zarówno dla Mac OS X, jak i Windows. Narzędzie umożliwia pracę na mapach, ale w darmowej wersji ta opcja jest wyłączona. Proste GUI pokazuje szczegóły każdego SSID, poziom sygnału w dBm oraz w procentach. Nie widzimy listy ukrytych sieci.

Aplikacje dla Androida

Użytkownicy systemu Android mają do dyspozycji całkiem pokaźną bazę aplikacji w sklepie Google Play, wspierających analizę i skanowanie Wi-Fi.

  • iMapper WiFi jest rozwijany przez Fullsunning Inc. Istnieje darmowa edycja, która pozwala zapisać maksymalnie dwa projekty. Pełna płatna wersja dostępna jest pod nazwą iMapper WiFi.

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką ze specjalizacją w zakresie sieci bezprzewodowych oraz systemów transmisji głosu. Publikuje w magazynach komputerowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej