Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Telekonferencja doskonała

Pod koniec 2017 r. firma Polycom, producent urządzeń biurowych ułatwiających codzienną komunikację, przedstawiła dwa nowe modele telefonów konferencyjnych o charakterystycznej, trójramiennej konstrukcji. Oba są bardzo funkcjonalne i oferują niezrównaną jakość dźwięku.

Charakterystyczny, trójramienny kształt obudowy telefonów Polycom zapewnia równomierne przechwytywanie dźwięku przez wbudowane mikrofony. Urządzeniem sterujemy z wykorzystaniem dużego ekranu dotykowego.

Od premiery pierwszego telefonu konferencyjnego Polycom minęło już 25 lat. Z tej okazji producent wprowadził do sprzedaży jubileuszowe modele z najwyższej półki przeznaczone do sal konferencyjnych, gdzie w konwersacji może uczestniczyć nawet kilkadziesiąt osób (w wypadku modelu Trio 8800). Pierwszym z tych urządzeń jest telefon Trio 8500 przeznaczony dla małych i średnich pomieszczeń. Oferuje on doskonały dźwięk HD Voice oraz autorską technologię redukcji szumów NoiseBlock rozpoznającą ludzką mowę i usuwającą pozostałe dźwięki. Wyposażono go w trzy wysokiej jakości mikrofony (kardioidalne) o zasięgu 4,2 m każdy. Gdyby ta wartość okazała się zbyt mała, istnieje możliwość podłączenia jeszcze dwóch dodatkowych mikrofonów satelitarnych z wykorzystaniem łącza przewodowego.

Sterowanie urządzeniem w całości odbywa się za pomocą dużego, 5-calowego ekranu dotykowego, a menu telefonu dostępne jest także w języku polskim. Dzięki integracji z kalendarzem Microsoft Exchange użytkownik nie zapomni o zaplanowanych rozmowach, a żeby dołączyć do samej konwersacji, wystarczy jedno kliknięcie. Model Trio 8500 jest nieco mniejszy i uboższy w funkcje od Trio 8800, jednak po ostatniej aktualizacji oprogramowania producent wzbogacił jego funkcje o transmisję obrazu przy użyciu kamery internetowej. Już wcześniej zapewniał to Trio 8800, który jest sprzedawany wraz z kamerą internetową wysokiej rozdzielczości oraz modułem do udostępniania treści. Wyższy model ma także czulsze mikrofony (zasięg do 6 m), co pozwala mu obsługiwać połączenia w dużych salach konferencyjnych z możliwością podłączenia dodatkowych dwóch mikrofonów – tak jak w przypadku Trio 8500.

Dzięki nowemu oprogramowaniu model Trio 8800 pozwala na połączenia za pośrednictwem usługi Apple AirPlay (transmisja obrazu z urządzeń mobilnych) oraz certyfikowanych urządzeń bezprzewodowych Miracast. Aktualizacja wprowadziła też obsługę kamer z funkcją sterowania polem widzenia (MPTZ), czyli z ruchomym obiektywem. Oba urządzenia do realizacji połączeń wykorzystują środowiska SIP oraz Lync/Skype dla firm, a zasilane są za pomocą technologii PoE.

Budowa telefonów

Trzeba przyznać, że nowe telefony Polycom prezentują się bardzo atrakcyjnie, a ich wzornictwo jest nowoczesne i nietuzinkowe. Z pewnością będą ozdobą sal konferencyjnych i biur. Charakterystyczna, trójramienna obudowa to wizytówka telefonów Polycom. Na każdym z ramion zainstalowano wysokiej jakości mikrofon oraz przycisk dotykowy służący do natychmiastowego wyciszania dźwięku. O tym, czy mikrofon jest aktywny, informuje nas kolorowa i jasna dioda. Na ramionach umieszczono też głośniki, a na jednym z nich ekran dotykowy. Na prawo od ekranu znajdują się dwa przyciski sensoryczne służące do szybkiej regulacji głośności. Natomiast po lewej stronie wyświetlacza, ale tylko w modelu Trio 8800, znajduje się miejsce, gdzie należy przyłożyć smartfon, aby szybko sparować go z telefonem z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej NFC.

W obudowie producent umieścił dwa porty USB (typu A i micro USB) do podłączania komputera, kamery i innych urządzeń. Do zasilania i łączności z internetem służy gigabitowy port Ethernet z obsługą technologii PoE. Model Trio 8800 oferuje także drugie gniazdo Ethernetowe (LAN out) do podłączania kolejnych telefonów lub innych urządzeń korzystających z Sieci. Telefony można zabezpieczyć przed kradzieżą za pomocą linki Kensingtona. Każde z urządzeń ma też wbudowane po dwa gniazda do podłączania opcjonalnych mikrofonów, które jednak trzeba kupić oddzielnie. Ekran dotykowy jest oczywiście kolorowy i obsługuje gesty. Korzystanie z niego jest bardzo wygodne. Ikony i menu są czytelne, a sama obsługa bardzo intuicyjna.

Uruchomienie i konfiguracja

Telefony Trio 8500 i 8800 mogą być zasilane wyłącznie poprzez kabel sieciowy (PoE) z wykorzystaniem injektora (modele zasilaczy z wejściem LAN). Ewentualnie możemy je podłączyć bezpośrednio do routera lub przełącznika z gniazdami umożliwiającymi zasilanie. Urządzenia nie mają osobnego włącznika, więc przystępują do pracy od razu po podłączeniu do prądu. Inicjalizacja trwa kilkadziesiąt sekund, a podczas niej sprawdzany jest stan aktualności oprogramowania. Użytkownik nie musi ustawiać bieżącej daty i godziny, ponieważ te są automatycznie pobierane z serwera czasu, gdy tylko pojawi się dostęp do internetu. Nam pozostaje co najwyżej zmiana strefy czasowej, gdyby wyświetlana godzina nie była poprawna. Jeżeli nie uda się pobrać tych danych, otrzymamy odpowiednie powiadomienie na ekranie.

Aby rozpocząć korzystanie z telefonów, należy najpierw wykupić usługę VoIP SIP u dostawcy internetu lub założyć konto na platformie Skype dla firm. Nie ma możliwości korzystania z tradycyjnych linii telefonicznych PSTN i innych. Logowanie do usługi SIP wymaga samodzielnego wprowadzenia adresu serwera za pomocą klawiatury ekranowej, a także loginu i hasła. Aby natomiast aktywować łączność poprzez Skype’a, należy po wybraniu odpowiedniej opcji w menu urządzenia zalogować się na podanej przez telefon stronie WWW i wprowadzić specjalnie wygenerowane hasło. Co ważne, możliwe jest jednoczesne korzystanie z kilku kont SIP i Skype’a. Na dole ekranu wyświetlane są skonfigurowane usługi, a przełączamy się między nimi za pomocą jednego kliknięcia.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej