Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

AeroAdmin 4.5 Free (build: 2956) [PL]

To niewielkie i bardzo proste w obsłudze narzędzie umożliwia nawiązanie zdalnego połączenia z innymi stacjami roboczymi i korzystanie z nich jak z komputera lokalnego. Aplikacja nie wymaga instalacji w systemie operacyjnym oraz dysponuje polską lokalizacją. Użytkownik programu nie musi mieć specjalistycznej wiedzy potrzebnej do skonfigurowania połączenia. Po uruchomieniu AeroAdmina wystarczy wprowadzić numer IP maszyny docelowej lub zamiennie jej identyfikator (ID) generowany automatycznie przez klienta aplikacji na komputerze, z którym będziemy się łączyć. Co ciekawe, ten sam program (AeroAdmin) jest jednocześnie klientem i hostem. Połączenie ze zdalnym komputerem nawiązać możemy w trzech trybach: Zdalne sterowanie, Tylko do odczytu lub Menedżer plików. Niestety, wersja bezpłatna pozbawiona jest kilku funkcji, m.in. transferu plików czy możliwości wysyłania wiadomości. W tym drugim przypadku możemy odblokować opcję powiadomień poprzez polubienie programu na Facebooku (licencja Free+). Korzystanie z aplikacji jest bardzo bezpieczne dzięki szyfrowaniu połączeń za pomocą algorytmów AES i RSA. Dodatkowo administrator ma do dyspozycji kilka funkcji pozwalających określać prawa dostępu dla poszczególnych użytkowników. Wystarczy że założy im konta chronione hasłem i nada odpowiednie uprawnienia lub ograniczenia. Do dyspozycji są: Podgląd ekranu, Zdalne sterowanie, Menedżer plików, Synchronizacja schowka oraz Zdalny administrator (może zmieniać prawa dostępu). Warto również dodać, że osoba mająca bezpośredni dostęp do zdalnego komputera może w każdej chwili przerwać trwające połączenie.

Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: tak/nie
aeroadmin.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej