Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Dwa panele do zarządzania danymi

Na rynku bezpłatnych menedżerów plików bez trudu znajdziemy kilka godnych polecenia aplikacji. Rzadko jednak w tym segmencie pojawia się multiplatformowy program do zarządzania zbiorami, który wprowadza nowe, ciekawe rozwiązania.

Pasek narzędzi Double Commandera można dostosować do własnych potrzeb w bardzo szerokim zakresie. W prosty sposób zmienimy jego wielkość i rozmiar ikon, dodamy własne przyciski oraz przypiszemy do nich komendy.

Wydawać by się mogło, że znalezienie dobrego menedżera plików nie stanowi żadnego problemu. Przecież takich aplikacji są dziesiątki, jeśli nie setki. Jednak najczęściej są to programy z podstawowymi funkcjami lub jedynie rozszerzające możliwości archaicznego Eksploratora Windows. Jak już trafimy na ciekawszy produkt, to okazuje się, że jest to aplikacja komercyjna lub że można jej używać bezpłatnie tylko w domu.

DC a TC

Ostatnio coraz większą popularność zyskuje stosunkowo nowe narzędzie Double Commander, które w segmencie klasycznych, dwupanelowych menedżerów plików może niedługo stać się liderem. Aplikację uruchomimy na takich platformach jak Windows, Linux, macOS i FreeBSD. Dostępny jest także w wersji 64-bitowej oraz niewymagającej instalacji (portable). W dodatku jest to oprogramowanie open source.

Podobnie jak inne tego typu narzędzia, Double Commander ma dwupanelowe okno do zarządzania danymi i pozwala przeglądać pliki w formie zakładek. Aplikacja jest odpowiedzią na komercyjnego Total Commandera. Świadczy o tym np. obsługa wtyczek przeznaczonych dla TC. Choć istnieją menedżery plików umożliwiające wyświetlanie zawartości nośników nawet w czterech oknach, to proste rozwiązanie, czyli wspomniane dwa panele, które zapoczątkował legendarny Norton Commander, do dziś w praktyce sprawdza się najlepiej. Każda tego typu aplikacja pozwala przeprowadzać podstawowe operacje na zbiorach, takie jak kopiowanie, przenoszenie czy usuwanie, a bardziej zaawansowane narzędzia umożliwiają np. porównywanie zawartości czy operacje na archiwach. Dziś funkcjonalny program do zarządzania danymi jest wręcz niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w codziennej pracy.

Ogrom funkcji

Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu Double Commander wygląda skromnie. To jednak pozory. Na dole okna aplikacji znajdziemy przyciski służące do podstawowej obsługi plików wraz z przypisanymi im skrótami klawiaturowymi. Są to: Podgląd, Edytuj, Kopiuj, Przenieś, Katalog, Usuń, Terminal i Zakończ. Prawdziwe możliwości DC pokazuje dopiero po sprawdzeniu menu z opcjami. A tych jest gigantyczna ilość! Nie chodzi tu tylko o same funkcje, ale też dużą dowolność w konfigurowaniu wielu aspektów obsługi plików i zmiany wyglądu interfejsu. Cieszy też polska lokalizacja interfejsu, choć zdarzają się jeszcze wyjątki, które nie zostały przetłumaczone. Pamiętajmy jednak, że jest to wczesna edycja programu i z czasem zostanie on dopracowany.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej