Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Na długie dystanse

Niezarządzalne switche to wygoda, łatwa instalacja oraz niskie koszty wdrożenia i utrzymania. Nie zawsze są one najlepszym wyborem, jednak w wielu zastosowaniach takie urządzenie sprawdzi się wyśmienicie, szczególnie gdy wyposażono je w wydajny system zasilania Power over Ethernet.

W trybie Extend Mode przełącznik TL-SL1218MP może obsługiwać urządzenia oddalone od niego nawet o 250 m, dostarczając im także zasilanie. Maksymalna prędkość połączenia wynosi wtedy 10 Mb/s.

Urządzenie, które otrzymaliśmy do testu, to najnowszy model przełącznika sieciowego przeznaczonego dla małych i średnich jednostek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go do obsługi punktów dostępowych czy do podłączania stacji roboczych, drukarek sieciowych, telefonów IP i innych tego typu urządzeń. TL-SL1218MP został jednak zaprojektowany z myślą o rozproszonych systemach monitoringu IP, gdzie kamery rozmieszczone są na dużym obszarze i w znacznej odległości od przełącznika. Dzięki temu urządzeniu przewód sieciowy łączący switch z danym urządzeniem może mieć aż do 250 m długości, i to bez potrzeby użycia jakiegokolwiek sprzętu pośredniczącego. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami, o których wspomnimy w dalszej części artykułu. Maksymalna długość kabla sieciowego jest również zależna od jakości wykorzystywanej w naszej jednostce infrastruktury sieciowej.

Największą zaletą modelu TL-SL1218MP jest 16 portów RJ45, które potrafią dostarczyć łącznie aż 192 W mocy (maks. po 30 W na port). Obsługiwanym standardem zasilania jest tu PoE+, czyli technologie 802.3af/at. Przełącznik nie wymaga żadnej konfiguracji (brak panelu administracyjnego) – sama instalacja ogranicza się do podłączenia urządzeń i zasilania. Ponadto przełącznik jest dostępny w atrakcyjnej cenie, a jego wdrożenie wymaga jedynie podstawowej wiedzy z zakresu sieci komputerowych. Urządzenie objęte zostało 5-letnią gwarancją producenta.

Ekonomicznie i Plug&Play

Przełącznik TL-SL1218MP najlepiej sprawdzi się w zamkniętych systemach monitoringu CCTV. Po podłączeniu kompatybilnych kamer do portów PoE zminimalizujemy koszt infrastruktury, ponieważ transmisja danych i zasilanie odbywa się z wykorzystaniem tylko jednego przewodu. To najlepsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku monitoringu realizowanego na zewnątrz budynków, gdzie trudno o dodatkowe źródło prądu elektrycznego. Podobnie wygląda sytuacja, gdy tworzymy sieć bezprzewodową przy użyciu punktów dostępowych. Oprócz 16 portów LAN (10/100 Mb/s) mamy do dyspozycji dwa złącza Gigabit Ethernet (RJ45) pracujące zamiennie ze slotami SFP (combo). Do jednego nich podłączymy np. komputer zarządzający pracą kamer wraz z monitorem lub wieloma wyświetlaczami do obserwacji obrazu na żywo. Drugie, szybkie łącze zapewni odpowiednią przepustowość, gdy np. chcemy korzystać z rejestratora, który utrwali i zarchiwizuje obraz ze wszystkich kamer. W przypadku budowy sieci bezprzewodowej gigabitowe łącze przyda się do podłączenia routera, udostępniającego internet poszczególnym AP (access pointom).

Oprogramowanie przełącznika jest inteligentne i automatycznie dobiera najlepsze parametry połączenia poprzez autonegocjację z podłączanymi urządzeniami. Nie ma też obawy, że po podłączeniu sprzętu nieobsługującego technologii PoE zostanie on uszkodzony, gdy wykorzystamy kabel sieciowy ze wszystkimi parami przewodów. Switch najpierw sprawdza, czy ma do czynienia z urządzeniem PoE, i dopiero wtedy podaje napięcie. Komputery, drukarki czy telefony IP możemy więc podłączać dowolnie do wybranych portów. Pozwala to na budowę infrastruktury mieszanej, gdzie jedno urządzenie obsługuje jednocześnie monitoring, sieć Wi-Fi, jak również zwykłe stacje robocze, bez potrzeby jakiejkolwiek konfiguracji czy zarządzania.

Prawie niezarządzalny

Choć opisywany model przełącznika nie oferuje panelu administracyjnego w postaci np. serwera WWW, to jednak operator może w jego pracy wprowadzać pewne modyfikacje za pomocą mechanicznych suwaków znajdujących się na przednim panelu. Pierwszym z nich jest tzw. Extend Mode, który możemy ustawić w trzech pozycjach. Opcja Off oznacza standardową pracę urządzenia, gdzie wszystkie 16 portów działa w trybie 10/100 Mb/s, pozwalając przesyłać dane i zasilanie na odległość do 100 m. W środkowej pozycji On (Port 1–8) możliwe staje się zwiększenie zasięgu do 250 m dla danych i zasilania na portach z podanego zakresu, czyli w połowie wszystkich dostępnych gniazd PoE. Właśnie ta funkcja zapewnia uniwersalność tego switcha.

Zwiększenie zasięgu sprawia, że prędkość transmisji spada do 10 Mb/s, co w przypadku kamer monitoringu nie stanowi problemu (do transmisji w rozdzielczości Full HD wystarczy bowiem pasmo o przepustowości ok. 4 Mb/s), jednak dla punktów dostępowych czy stacji roboczych będzie to prędkość zbyt mała. W tej sytuacji wystarczy więc do podłączenia tych ostatnich wykorzystać porty 9–16, gdzie 100 Mb/s jest nadal dostępne. W trzecim położeniu suwaka aktywujemy tryb Extend Mode dla wszystkich 16 portów przełącznika.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej