Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Transmisja i nagrywanie obrad za pomocą OBS Studio

Dzięki komputerowi i bezpłatnemu oprogramowaniu możemy strumieniować obrady do serwisu YouTube z wykorzystaniem wielu kamer, dodawać napisy czy graficznie prezentować wyniki głosowań. Prowadzenie takiej transmisji jest bardzo proste.

Tryb Studia to użyteczna funkcja, która pozwala na podgląd wszystkich scen i ujęć, zanim przełączymy je i staną się widoczne dla widzów. Dzięki temu unikniemy pomyłki.

Zanim przystąpimy do przygotowania ciekawie wyglądającej relacji z obrad rady za pomocą programu OBS Studio, musimy wcześniej założyć i skonfigurować konto w serwisie YouTube lub innym obsługiwanym przez to oprogramowanie. W przypadku YouTube’a (konto Google) aktywacja usługi jest bardzo prosta. Wystarczy zalogować się do serwisu, kliknąć ikonę kamery znajdującą się w prawym górnym rogu i wybrać opcję Rozpocznij transmisję. Usługa wymaga weryfikacji tożsamości użytkownika, należy więc wprowadzić numer telefonu komórkowego i wybrać kanał, za pomocą którego otrzymamy specjalny kod. Może to być SMS lub tradycyjne połączenie głosowe. Po wprowadzeniu kodu rozpocznie się proces aktywacji, który – uwaga! – trwa do 24 godzin, więc nie zostawiajmy tej czynności na ostatnie chwile przed transmisją.

Gdy usługa będzie już dostępna, zostaniemy o tym poinformowani za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli dysponujemy kamerką USB lub modelem kamery IP, której oprogramowanie nie wymaga komputera, możemy już przystąpić do transmisji, jednak użycie kodera, takiego jak OBS Studio, jest znacznie wygodniejsze, a program ten obsługuje praktycznie wszystkie urządzenia mogące być źródłem obrazu, a także różne efekty specjalne.

OBS Studio w praktyce

Dzięki tej rozbudowanej platformie do nagrywania i streamowania multimediów z łatwością przeprowadzimy transmisję z obrad, wykorzystując kamerę dowolnego typu, oraz utrwalimy materiał na dysku twardym do późniejszego udostępniania. Co ważne, oprogramowanie OBS Studio jest rozpowszechniane na zasadach open source, więc możemy z niego korzystać bezpłatnie. Program uruchomimy na komputerach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows (wydania 7/8/10), a także na Linuksie i macOS-ie (10.11+). Dostępne są wersje 32- i 64-bitowa z pełną polską lokalizacją.

Aplikacja przechwytuje materiał audio-wideo z praktycznie każdego źródła i umożliwia jego bezpośrednią transmisję (streaming) w czasie rzeczywistym do wielu serwisów, takich jak np. You­Tube. Jeśli w naszej transmisji korzystamy z więcej niż jednej kamery lub np. pokazujemy też obraz z projektora, OBS Studio poradzi sobie także z wieloma źródłami sygnału jednocześnie. Co więcej, możliwe jest dodawanie tekstu np. podpisów do transmitowanych treści, co pozwala umieszczać dodatkowe informacje, takie jak imię i nazwisko osoby zabierającej głos w danym momencie.

Jeżeli mamy już założone konto w serwisie YouTube i aktywną usługę transmisji strumieniowej, pobieramy aplikację OBS Studio w najnowszej wersji ze strony obsproject.com zgodnej z używanym systemem operacyjnym i instalujemy. Uwaga! W Sieci dostępna jest też niewspierana już edycja OBS-a występująca pod nazwami Open Broadcaster Soft­ware lub OBS bez dopisku „Studio”. Była ona przeznaczona jedynie dla „okienek” Microsoftu i jest już mocno przestarzała. Instalator pobierze dodatkowo środowisko wykonawcze Intel SDK RealSense, które jest niezbędne do działania programu.

Po uruchomieniu aplikacji warto skorzystać z kreatora automatycznej konfiguracji, który pozwala zoptymalizować ustawienia pod kątem strumieniowania i nagrywania lokalnego. Tu również możemy wybrać rozdzielczość, z jaką chcemy transmitować obraz, np. 720p oraz liczbę klatek na sekundę. W naszym przypadku odpowiednią wartością będzie 30. W kolejnym kroku wybieramy z listy serwis YouTube i wklejamy link do transmisji (lub tzw. klucz transmisji). Znajdziemy go na naszym koncie na stronie serwisu w menu Transmisja na żywo. Aby zwiększyć moc obliczeniową potrzebną do obróbki obrazu, warto zaznaczyć też opcję „Preferuj enkodowanie sprzętowe”. OBS Studio potrafi wykorzystywać moc obliczeniową układów GPU, co jest dużym wsparciem dla procesora (CPU). Jeśli nasze łącze nie jest zbyt wydajne lub nie wiemy, jak poradzi sobie z transmisją obrazu, możemy skorzystać z funkcji „Oszacuj bitrate…” – wtedy ta wartość zostanie ustawiona automatycznie, tak aby transmisja odbywała się płynnie. Na zakończenie zapisujemy ustawienia i przechodzimy do dalszej konfiguracji programu.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej