Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

OW Shredder 6.45 Build 872 [PL]

To niewielkie narzędzie służy do bezpowrotnego usuwania danych z dysków twardych i innych nośników. Aplikacja jest bardzo skuteczna i – jak zapewnia autor – możliwość odzyskania plików po jej użyciu jest znikoma, nawet przez profesjonalistów. W głównym oknie programu mamy do dyspozycji trzy podstawowe narzędzia do trwałego wymazywania wybranych plików i folderów, całych dysków oraz wolnego miejsca. Aby z nich skorzystać, wystarczy dwukrotnie kliknąć na wybranej opcji i wskazać obiekt, np. partycję lub plik. Obsługiwana jest również technika „przeciągnij i upuść”. Do dyspozycji użytkownika oddano cztery algorytmy zamazujące: British HMG Baseline, HSC 1614.65, GOST R 50739-95 oraz RCMP TSSIT OPS-II. Możemy też stworzyć własny schemat nadpisywania za pomocą generatora wzorów. Program informuje, w jaki sposób działa dany algorytm, oraz określa teoretyczne szanse na odzyskanie danych w ułamkach procentu w zależności od wybranej metody. Ponadto w opcjach są dostępne takie funkcje, jak automatyczne czyszczenie Kosza, obsługa przez menu kontekstowe oraz tworzenie logów w formacie HTML. OW Shredder ma dodatkowe opcje w zakładce Narzędzia. Znajdziemy tu Analizator dysku – wyszukiwanie plików danego typu (np. dokumentów, zdjęć), Menedżer Autostartu – usuwanie obiektów, Wymazywacz MFT, Unlocker plików – funkcja usuwania zbiorów zablokowanych oraz wbudowaną obsługę punktów przywracania systemu. Przydatna jest też opcja wyświetlająca szczegółowe informacje o napędach ukryta pod nazwą Statystyki dysku. Sam program zminimalizujemy do małej ikony, na którą możemy upuszczać zbiory do zniszczenia.

Systemy: Windows XP+
schiffer.tech
Portable/64 bit: tak/nie

HDCleaner 1.242 [PL]

Za pomocą tego narzędzia przeprowadzimy kompleksowe oczyszczanie i optymalizację systemu. W głównym oknie programu mamy do dyspozycji cztery opcje podstawowe: Cleaner – oczyszczanie zainstalowanych przeglądarek WWW, System Cleaner – kasowanie zbędnych danych systemu oraz Plugin Cleaner i Registry Cleaner. Te wszystkie czynności możemy też wykonywać jednocześnie przy użyciu jednego przycisku, z możliwością zaznaczenia, jakie obszary chcemy posprzątać. Oprócz tego z lewej strony okna programu znajdziemy menu z dodatkowymi narzędziami. Pierwszym z nich jest Pulpit nawigacyjny.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej