Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Nie tylko do biura

Panele LCD o rozdzielczości Full HD nadal są najczęściej spotykanymi w przestrzeni biurowej. Dziś ceny urządzeń o wyższej szczegółowości obrazu są na tyle konkurencyjne, że warto zainteresować się monitorami zapewniającymi większą przestrzeń roboczą, np. WQHD (2560 × 1440) lub nawet 4K.

Od firmy iiyama otrzymaliśmy do przetestowania monitor ProLite XUB2792QSU, którego cena od momentu premiery spadła dość znacznie (z ok. 1450 zł do ok. 1050 zł netto), będąc już wcześniej atrakcyjną jak na wyświetlacz o takich parametrach. Urządzenie dysponuje ekranem o przekątnej 27”, matrycą wykonaną w technologii IPS oraz wsparciem dla rozwiązania AMD FreeSync, które poprawia synchronizację wyświetlanego obrazu (patrz: ramka „AMD FreeSync”). Model ten cechują bardzo wąskie ramki ekranu o szerokości zaledwie 2 mm, dzięki czemu doskonale sprawdzi się on w łączonych, wielomonitorowych zastosowaniach. Oprócz tego obudowa typu UltraSlim pozwala na wykorzystanie urządzenia w technikach digital signage, gdzie ekran może pełnić np. funkcję informacyjną, reklamową lub posłużyć do budowania tzw. ścian wideo.

Zastosowana matryca IPS zapewnia znacznie lepsze odwzorowanie kolorów, szersze kąty widzenia oraz wyższy kontrast niż popularne panele TN. Jej rozdzielczość to 2560 × 1440 pikseli. Powyższe parametry monitora z pewnością docenią graficy, fotografowie czy projektanci CAD, a duża przestrzeń robocza przyda się również podczas zwykłych prac biurowych. Wszystkim użytkownikom, a właściwie ich oczom, ulgę podczas wielogodzinnej pracy przyniosą takie technologie, jak Blue Light Reducer i Flicker Free. Pierwsza z nich ogranicza emisję niezdrowego, niebieskiego światła, a druga eliminuje migotanie obrazu. Dużą zaletą monitora iiyama XUB2792QSU jest także stopka typu PIVOT/HAS, która pozwala na łatwe dostosowanie położenia ekranu w pełnym zakresie regulacji. Możliwość zmiany orientacji obrazu na pionową (pivot) jest bardzo przydatna np. podczas pracy z długimi arkuszami lub tekstem i podczas przeglądania stron internetowych. Urządzenie objęte jest 3-letnią gwarancją producenta oraz 30-dniowym programem ochrony „zero martwych pikseli”.

Budowa monitora

Urządzenie zaraz po wyjęciu z opakowania wymaga samodzielnego zamontowania stopki. Jest to czynność bardzo prosta i nie ma potrzeby zastosowania narzędzi. W zestawie otrzymujemy trzy śruby wyposażone w składane uchwyty, więc łatwo je przykręcimy palcami. Cienkie ramki monitora dają wrażenie znacznie większego ekranu, niż można by się było spodziewać po modelu 27-calowym. Wprawdzie dolna ramka ma 2,5 cm szerokości, ale to nie psuje nowoczesnego designu monitora. Niestety, po włączeniu urządzenia okazuje się, że obraz nie jest wyświetlany na całej powierzchni ekranu, przez co rzeczywista ramka powiększa się z 2 mm do 6 mm, co przy zestawieniu dwóch monitorów daje już 1,2 cm przerwy w ciągłości obrazu. Producenci często stosują ten trik i po prostu nie zakrywają „martwej” krawędzi ekranu plastikową ramką. Mimo wszystko i tak ramki są wyjątkowo wąskie.

Obudowę urządzenia wykonano z czarnego, matowego tworzywa, dzięki czemu nie pozostają na niej widoczne ślady palców. Również ekran ma matową powłokę, która w tym przypadku bardzo dobrze redukuje refleksy świetlne. Z przodu panelu umieszczono bardzo małą, nieirytującą użytkownika diodę informującą o pracy urządzenia (nie można jej wyłączyć), a pod dolną ramką ukryto przyciski sterujące. Niestety, ich bladoszare oznaczenia na czarnym tle nie są zbyt dobrze widoczne, więc ich układu najlepiej nauczyć się na pamięć, szczególnie jeśli pracujemy w słabiej oświetlonym pomieszczeniu. Z lewej strony ekranu umieszczono hub USB 3.0 z dwoma portami, a nietypowo, bo na górze zewnętrznej, tylnej osłony podzespołów, dwa głośniki stereo o mocy 2 W każdy. Sygnał do portów USB doprowadzimy za pomocą dołączonego w zestawie przewodu, a wejście USB typu B ukryto z tyłu obudowy (pod hubem). Warto również dodać, że urządzenie ma gniazdo blokady Kensingtona.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej