Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, rzadko można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

.mrViewer 5.4.2.

Ten zaawansowany i niestandardowy w obsłudze odtwarzacz multimedialny przeznaczony jest do uruchamiania i oglądania olbrzymiej liczby popularnych formatów audio i wideo oraz obrazów (grafiki). Dodatkowo oferuje wsparcie np. dla OpenEXR (format zapisu obrazów HDR wykorzystywany w przemyśle filmowym), MIFF (przechowuje jeden lub wiele obrazów bitmapowych), EDL (zawiera dzienniki aplikacji dla oprogramowania do edycji wideo, takiego jak Adobe Premiere lub Apple Final Cut). Aplikacja poradzi sobie także z odtwarzaniem pasywnego dźwięku 3D oraz materiałami w formacie HDRI (High Dynamic Range Imaging), czyli technice łączenia wielu różnych ekspozycji kadru w jedno zdjęcie o dużej rozpiętości tonalnej. Użyteczną funkcją jest możliwość odtwarzania tzw. Flipbooków, czyli plików PDF z zawartością multimedialną, które możemy przeglądać jak katalog lub książkę. Format ten świetnie nadaje się do przygotowywania materiałów promocyjnych. mrViewer nie powstał jako alternatywa dla popularnych odtwarzaczy, takich jak Windows Media Player czy PotPlayer, lecz ma służyć zaawansowanym użytkownikom, którzy szukają funkcjonalności niedostępnej w innych programach tego typu. Już sam interfejs aplikacji jest niestandardowy. Po uruchomieniu widzimy czarne okno i wiele cyferek, skrótów i oznaczeń. Nie ma też typowego paska z opcjami, a obsługa odbywa się z wykorzystaniem menu kontekstowego. Dla zwykłego użytkownika nie jest to wygodne, a nawet ci zaawansowani będą potrzebowali nieco czasu na opanowanie obsługi mrViewera. To wszystko rekompensują jednak spore możliwości narzędzia i duży zakres jego konfiguracji.

Systemy: Windows XP+, Linux

Portable/64 bit: nie/tak

mrviewer.sourceforge.io

.SyncBackFree 9.3.11.0 [PL]. 

To narzędzie służy do archiwizowania i synchronizacji danych. W tej kategorii oprogramowania rzadko zdarza się, żeby aplikacja, która oferuje wiele rozbudowanych funkcji, była dostępna całkowicie bezpłatnie. SyncBackFree jest jednak takim wyjątkiem. Za jego pomocą w prosty sposób przywrócimy dane, wykonamy kopie lustrzane czy zsynchronizujemy pliki lub całe katalogi. Co ważne, program oferuje wsparcie dla praktycznie wszystkich nośników danych (lokalnych i zdalnych) oraz serwerów FTP. Archiwizacja może odbywać się w sposób automatyczny – wystarczy wcześniej przygotować odpowiedni harmonogram pracy. Dostępne jest też określenie stałego interwału czasowego. Nie zabrakło możliwości wykonywania kopii zapasowych w dowolnym momencie (na życzenie użytkownika). Dużą zaletą programu jest obsługa profili pozwalająca przygotować wiele gotowych i złożonych zadań do wykonania. Możliwe jest uruchamianie wielu profili jednocześnie. Każdy będzie w tym samym czasie realizował inne polecenia, korzystając z indywidualnych ustawień. Nowym zadaniom wystarczy nadać nazwę, następnie wybrać jedną z trzech opcji – Kopia zapasowa, Synchronizacja lub Kopia lustrzana – a w kolejnym kroku określić cel i źródło. Na koniec pozostaje skonfigurowanie profilu, gdzie do wyboru mamy opcje podstawowe (tryb: Łatwe) lub zaawansowane (Expert). W trybie Expert mamy dodatkowo do dyspozycji m.in. ustawienia kompresji i szyfrowania.

[...]


Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej