Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Maciej Jabłonecki

Budowa strony WWW na WordPressie

WordPress to zaawansowany, niezwykle prosty w obsłudze, a do tego darmowy CMS. Bez problemu zaspokoi większość potrzeb administracji publicznej w zakresie obecności w internecie, jeśli chodzi o budowę witryny internetowej lub bloga.

Internet jest dziś tak zwyczajnym narzędziem komunikacji, że z góry zakładamy, iż każdy przejaw naszej aktywności musi mieć swoje odzwierciedlenie w Sieci. Nie sposób zatem, aby jakiekolwiek przedsięwzięcia, projekty, a tym bardziej instytucje nie miały swojej witryny. Można ją zrealizować na wiele sposobów, m.in. za pomocą WordPressa, który jest najbardziej przyjaznym, a jednocześnie mocno zaawansowanym systemem zarządzania treścią. Warto zauważyć, że według W3Techs ponad 1/4 działających w Polsce i na Świecie blogów oraz stron WWW zbudowana jest na podstawie systemu WordPress. Ważne też, że WordPress w praktyce nie wymaga znajomości HTML-a oraz PHP (choć wiedza na temat tych języków może być użyteczna w niektórych sytuacjach). WordPress jest uniwersalnym narzędziem, po które sięgają ministerstwa, stowarzyszenia, firmy komercyjne i osoby prywatne na całym świecie.

Od czego zacząć

Na początek należy rozejrzeć się za dobrym hostingiem stron, czyli miejscem w internecie, w którym będziemy przechowywać i udostępniać naszą witrynę. Można oczywiście mieć własny serwer, dbać o jego zabezpieczenie, przepustowość sieci itp., aczkolwiek rozwiązaniem zdecydowanie łatwiejszym i tańszym jest zakup odpowiedniej usługi z niezwykle szerokiej oferty dostępnej w internecie. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na to, czy hosting oferuje automatyczną instalację WordPressa oraz bazy danych MySQL. Po drugie, sprawdzamy, czy transfer danych jest nieograniczony, a oferowana wielkość konta wystarczy, aby „zmieścić” wszystkie dane, zdjęcia i filmy, które chcemy opublikować. Po trzecie, należy oszacować, ile nas będzie kosztować hosting za rok, bo zwyczajem wszystkich usługodawców jest oferowanie hostingu w pierwszym roku niemal za darmo, a w kolejnym roku wystawienie faktury według zwykłego cennika. Co istotne, w cenie hostingu strony każdy usługodawca oferuje także utrzymywanie poczty elektronicznej.

Instalacja WordPressa trwa chwilę i gdy tylko nazwa DNS naszej strony zostanie rozgłoszona w internecie, możemy zalogować się do panelu administratora, używając nazwy użytkownika „admin” oraz hasła podanego podczas instalacji. Przykład adresu, pod którym znajduje się panel, to: http://testowyurzad.pl/wp-login.php. Pierwszą czynnością po instalacji jest wybór odpowiedniego motywu, czyli wyglądu naszej strony internetowej. WordPress bezpośrednio po instalacji ma znaczną liczbę z góry zainstalowanych motywów, a dodatkowo za pomocą wyszukiwarki oferuje wybór tysięcy dostępnych najróżniejszych motywów. Jakby tego było mało, w internecie znaleźć można ogromną liczbę kolejnych skórek.

Ponieważ podmioty publiczne są zobligowane na mocy Krajowych Ram Interoperacyjności stosować zasady WCAG 2.0 na poziomie AA, polecamy wybór motywów przygotowanych przez fundację Widzialni (pad.widzialni.org/wordpress). Po zarejestrowaniu do wyboru mamy piętnaście motywów – każdy w sześciu odmianach kolorystycznych, co razem daje całkiem pokaźną liczbę dziewięćdziesięciu możliwych wersji naszej przyszłej witryny WWW. Na potrzeby niniejszego artykułu zastosowano motyw PAD2 03 w wersji czerwonej. Plik z motywem to archiwum ZIP, którego nie należy rozpakowywać, lecz wskazać w kokpicie WordPressa i chwilę poczekać, aż zostanie zainstalowany. Następnie pozostaje tylko włączyć motyw i cieszyć się wybranym wyglądem naszej strony.

Czas na konfigurację

Ciąg dalszy naszej pracy to konfiguracja, czyli w przypadku WordPressa – Personalizacja, podczas której można ustalić dla naszego motywu ogólny wygląd strony (różny dla różnych motywów):

  • tożsamość witryny – nazwę, opis oraz jej ikonę;

  • logo serwisu – plik graficzny wraz z opisem alternatywnym;

  • grafikę w nagłówku – kolejny plik graficzny wraz z tekstem alternatywnym, tytułem, krótkim wprowadzeniem i linkiem „czytaj więcej”;

  • kolory – barwy niektórych elementów na stronie;

  • menu – pozwalające na budowę różnych list podstron oraz ich układanie według dowolnej kolejności;

  • widgety – będące wtyczkami do naszego serwisu internetowego, czyli małymi programami wzbogacającymi jego funkcjonalność;

  • statyczną stronę główną – pozwalającą na ustawienie niezmieniającej się treści na stronie głównej bądź też informującą o najnowszych wpisach.

[...]

Autor jest kierownikiem Oddziału Informatycznego Sądu Okręgowego w Toruniu.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej