Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

EssentialPIM Free 7.51 (PL)

Ta niewielka aplikacja jest bezpłatną wersją bardziej rozbudowanego programu (EssentialPIM Pro) i ma za zadanie ułatwić nam zarządzanie czasem i zadaniami do wykonania oraz kontaktami, notatkami, hasłami dostępowymi itp. Co więcej, teraz dane z tego organizera można bezpiecznie przechowywać w prywatnej chmurze i mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Wymaga to jednak założenia konta w usłudze EPIM Cloud, co wiąże się z symboliczną opłatą. Dużą zaletą programu jest czytelny i prosty w obsłudze interfejs, który ostatnio doczekał się pełnego, polskiego tłumaczenia. Wcześniej konieczna była instalacja osobnego spolszczenia. Z obsługą aplikacji poradzimy sobie bez konieczności żmudnego zapoznawania się z narzędziem. Bardzo użyteczną funkcją EssentialPIM jest synchronizacja danych pomiędzy komputerem a urządzeniami mobilnymi pracującymi pod kontrolą systemów Android oraz iOS. Dzięki tej funkcji możemy mieć dostęp do organizera i zarządzać nim poza biurem, np. podczas podróży służbowej. Aplikacja dba o bezpieczeństwo naszych danych (możliwość zabezpieczenia dostępu za pomocą hasła) i szyfruje przechowywane w bazie dane przy użyciu jednego z kilku silnych algorytmów kryptograficznych oraz oferuje generator bezpiecznych haseł. EssentialPIM zapewnia pełną synchronizację z MS Outlook oraz umożliwia import i eksport z do takich plików jak HTML, RTF, CSV, TXT oraz z aplikacji Outlook Express i TreePad. Co ważne, darmowa wersja pozwala na dodawanie nielimitowanej liczby kont pocztowych. W stosunku do EssentialPIM Pro zabrakło zaawansowanych funkcji tworzenia kopii zapasowej i obsługi przez wielu użytkowników.

Systemy: Windows 7+
Portable/64 bit: tak/nie
essentialpim.com

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej