Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Korzystanie z internetu i komunikacja

Przeglądarki internetowe to jedne z najczęściej używanych aplikacji. Choć potrafią one wiele, np. umożliwiają dostęp do sieciowej skrzynki e-mail, to często niezbędny jest też zewnętrzny, lokalny klient poczty i inne oprogramowanie.

Mozilla Thunderbird to jeden z najlepszych darmowych klientów poczty elektronicznej z wbudowanym czytnikiem grup dyskusyjnych. Największe zalety programu to duża funkcjonalność i przejrzysty interfejs użytkownika. Program udostępniany jest na zasadach open source.

Przeglądarki to specyficzne oprogramowanie, którego możemy używać bezpłatnie także w celach komercyjnych. Ze świecą trzeba szukać aplikacji, za które musielibyśmy zapłacić. Są jednak takie programy, np. 32bit Web Browser 18.06.01. Za tę przeglądarkę autor życzy sobie niespełna 30 dolarów. Wszystkie popularne aplikacje tego typu (web browsers) możemy jednak pobrać i korzystać z nich za darmo także w urzędzie, w szkole czy w szpitalu. Programy te bardzo szybko ewoluują i z biegiem czasu znajdują nowe zastosowania oprócz jedynie wyświetlania stron internetowych, wkraczając w kolejne dziedziny naszego życia zawodowego i osobistego. Za ich pomocą uruchamiamy aplikacje sieciowe, korzystamy z webowych pakietów biurowych czy platform programistycznych. Często też ich autorzy zaskakują nas wprowadzaniem bardzo ciekawych i nowatorskich funkcji. Przykładem może być np. tryb Turbo w programie Opera (kompresja materiału dla wolnych łączy i oszczędność pakietu danych). Każda wersja systemu Windows wyposażona jest we wbudowaną przeglądarkę Internet Explorer, a najnowsze edycje – także w Microsoft Edge. Wiele osób ich używa z przyzwyczajenia i nie instaluje alternatywnego oprogramowania. Jest też duża grupa ludzi, która nie wyobraża sobie pracy z tymi dwoma narzędziami i z uśmiechem stwierdza, że są to jedynie przeglądarki służące do pobierania innych przeglądarek. Wybór takiej aplikacji to jednak bardzo indywidualna kwestia. Najczęściej zwraca się uwagę na wydajność, a w przypadku słabszych komputerów także na to, czy dany program nie jest zbyt pazerny na zasoby systemowe. To oczywiście bardzo ważne aspekty, ale wybierając program tego typu, nie możemy zapominać o funkcjach dodatkowych, takich jak np. obsługa i dostępność rozszerzeń (wtyczek), czyli dodatków, które zwiększają funkcjonalność i ułatwiają surfowanie w Sieci. W tej kwestii bardzo słabo wypadają właśnie wbudowane w system przeglądarki Microsoftu, więc użytkownicy chętnie wybierają Firefoksa i Chrome’a. Kolejna sprawa to synchronizacja danych z wersją mobilną takiej przeglądarki. Coraz częściej korzystamy przecież z internetu na urządzeniach takich jak smartfon czy tablet. Synchronizacja ulubionych stron, historii, haseł i innych danych pomiędzy tradycyjną i mobilną wersją przeglądarki jest więc dziś niezwykle ważna.

Poczta, komunikatory i pobieranie plików

Współczesna przeglądarka internetowa może zastąpić wiele innych programów, jak np. klient e-mail, komunikator czy akcelerator pobierania plików. Dlatego też najczęstszym sposobem korzystania z poczty elektronicznej jest webmail, jednak nie we wszystkich zastosowaniach takie rozwiązanie się sprawdzi, np. z powodu braku dostępu do skrzynki w trybie offline. Ponadto niektórzy użytkownicy wolą korzystać z tradycyjnej aplikacji desktopowej. Takie programy po prostu pozwalają łatwiej i sprawniej zarządzać korespondencją, szczególnie gdy jest jej bardzo dużo i zawiera wiele załączników. Osobny klient poczty to też niezależna ochrona antyspamowa. Programy pocztowe mają jeszcze jedną zaletę w porównaniu z wersjami przeglądarkowymi – obsługują wiele różnych kont pocztowych niezależnie od domeny, dzięki czemu mamy całą korespondencję zgromadzoną w jednym miejscu. Webmail ma też oczywiście swoje zalety, np. dostęp do powiązanych ze skrzynką usług, takich jak pakiet biurowy (Outlook) czy dysk chmurowy (Google). Mimo istnienia innych form wymiany informacji, jak np. komunikatory, poczta elektroniczna jest wciąż podstawową formą komunikacji w Sieci. Wracając do komunikatorów, są one dziś na bardzo silnej pozycji głównie dzięki urządzeniom mobilnym. Choć takie platformy jak kiedyś polskie Gadu-Gadu (GG) nie wytrzymały konkurencji, to inne tego typu programy są dziś wykorzystywane przez miliony użytkowników na całym świecie. O ich popularności decyduje wieloplatformowość oraz funkcjonalność pozwalająca nie tylko wysyłać komunikaty tekstowe i grafikę, ale także wiadomości głosowe, filmy, a nawet nawiązywać połączenia audio i wideo oraz przekazywać innym użytkownikom swoją lokalizację. Wymiana informacji między użytkownikami jest też bezpieczna dzięki często stosowanemu szyfrowaniu end-to-end. Podczas korzystania z zasobów internetu ważne jest też to, aby móc szybko pobierać potrzebne nam pliki. Niestety, mechanizmy wbudowane w system Windows i przeglądarki internetowe nie robią tego najlepiej. Przykładowo brakuje funkcji wznawiania pobierania czy tworzenia wielu jednoczesnych połączeń z serwerem udostępniającym. Nie uświadczymy też funkcji ograniczenia transferu (zapewnia mniejsze obciążenie sieci lokalnej), możliwości podglądu plików jeszcze w trakcie pobierania ani przydatnego wyszukiwania mirrorów w innych lokalizacjach. Korzystajmy więc z wyspecjalizowanych w tym programów.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej