Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Oprogramowanie antywirusowe i firewalle

Ochrona zasobów urzędu i poufnych informacji to jedno z głównych zadań działu IT. Jej podstawą powinien być program antywirusowy i zapora sieciowa lub pakiet typu Internet Security, który kompleksowo zabezpieczy sieć i komputery instytucji przed atakiem.

Bezpłatny F-Secure Online Scanner wykryje i usunie wirusy oraz oprogramowanie szpiegujące, również wtedy, gdy na komputerze jest już zainstalowane inne oprogramowanie zabezpieczające.

O tym, jak ważna jest ochrona danych i dostępu do nich na rynku biznesowym, nie trzeba nikogo przekonywać. Nieszczelność lub brak systemu zabezpieczającego może wiązać się z poważnymi konsekwencjami – nie tylko przestojami w pracy, ale również wysokimi kosztami z powodu poniesionych strat. Dlatego warto poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej ochrony, aby nie dopuścić do infekcji czy przejęcia kontroli nad komputerami przez cyberprzestępcę.

Jaki jest najlepszy program antywirusowy dla instytucji publicznych? Podobnie jak w przypadku firm, większość użytkowników odpowie, że komercyjny. Z zagrożeniami płynącymi z Sieci można jednak skutecznie walczyć, korzystając z rozwiązań bezpłatnych. Co więcej, komercyjne, tanie systemy antywirusowe mogą okazać się nawet gorsze niż najlepsze rozwiązania darmowe. Często cechują się one słabą wykrywalnością zagrożeń, a ich funkcjonalność jest znacznie ograniczona w porównaniu z droższymi odpowiednikami. Dobre oprogramowanie zabezpieczające powinno identyfikować i neutralizować praktycznie 99,9% zagrożeń, a przy tym nie generować zbyt wielu fałszywych alarmów, bo to znacząco obniża komfort pracy. Ważne jest też, aby działające w tle oprogramowanie nie wpływało w odczuwalny sposób na wydajność komputerów. Dlatego warto zwrócić uwagę na „gabaryty” i ociężałość takiego systemu podczas działania.

Wybór dobrych i całkowicie darmowych antywirusów, które mogą być wykorzystywane komercyjnie, nie jest zbyt szeroki. Zdecydowana większość bezpłatnych programów tego typu przeznaczona jest dla użytkowników domowych lub ewentualnie wymaga wykupienia odpowiedniej licencji. Trafiają się też bezpłatne aplikacje, które w wersji darmowej zostały tak okrojone, że właściwie działa w nich jedynie ręczny skaner antywirusowy, a o ochronie w czasie rzeczywistym można zapomnieć.

Dobry i bezpłatny

Mniejsza liczba darmowych programów antywirusowych, których licencja zezwala na użytek w celach komercyjnych, nie oznacza, że nie ma godnych polecenia pozycji oferujących wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno w małej, jak i większej instytucji. Co ważne, taki bezpłatny antywirus niekoniecznie musi być ograniczony funkcjonalnie czy aktualizowany rzadziej niż najlepsze rozwiązania komercyjne. Może być nawet wyposażony w funkcje przydatne w zastosowaniach biznesowych, jak np. ochrona urządzeń mobilnych, wbudowany firewall czy zaawansowane zabezpieczenia skrzynki pocztowej, w tym przed spamem. Niektóre darmowe rozwiązania zapewniają też ochronę Anti-Spyware, Anti-Rootkit i Anti-Malware.

Sam antywirus to dzisiaj jednak za mało. Aby w pełni chronić sieć i komputery, konieczne jest stosowanie także zapory sieciowej. Niestety, na rozwiązania sprzętowe w tym zakresie nie wszyscy mogą sobie pozwolić ze względu na koszty. Pozostaje więc firewall programowy, a te występują w postaci samodzielnej (jako osobna aplikacja) lub mogą być zintegrowane z pakietami Internet Security. Wprawdzie systemy z rodziny Windows mają wbudowane tego typu zabezpieczenie, jednak oferuje ono tylko podstawową ochronę i funkcjonalność. Lepiej więc poszukać bardziej zaawansowanej, zewnętrznej aplikacji. Warto wspomnieć, że nawet najlepsze systemy zabezpieczające nie uchronią nas przed katastrofą, jeśli użytkownicy będą w niewłaściwy sposób korzystać z komputerów i zasobów Sieci. Ważna jest edukacja zarówno szeregowych pracowników, jak i administratorów, gdzie ci ostatni powinni dbać o to, aby system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe były regularnie aktualizowane.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej