Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Optymalizacja systemu i zarządzanie plikami

Porządek, bezpieczeństwo i stabilne działanie komputera to podstawa wydajnego środowiska pracy. Warto więc regularnie dbać o dobrą kondycję systemu operacyjnego poprzez jego konserwację. W Sieci znajdziemy wiele narzędzi ułatwiających to zadanie.

Autoruns to niewielkie narzędzie, które jest bardziej funkcjonalną alternatywą dla systemowego modułu MSCONFIG. Pozwala w prosty sposób zarządzać programami, usługami, kodekami i sterownikami uruchamianymi wraz z systemem operacyjnym.

Optymalizacja systemu to bardzo szerokie pojęcie. Zaliczamy do niej nie tylko oczyszczanie dysku ze zbędnych plików, czyszczenie Rejestru czy konfigurację zaawansowanych opcji pozwalających uzyskać lepszą wydajność. Równie ważna jest regularna aktualizacja systemu i sterowników oraz pozbywanie się złośliwego oprogramowania i innych irytujących dodatków, jak np. toolbary czy tzw. PUP, czyli potencjalnie niepożądane aplikacje. Nawet najlepiej „posprzątany” i zdefragmentowany dysk twardy nie zapewni sprawnej i komfortowej pracy, jeśli system ma dziury, a przestarzałe sterowniki powodują problemy ze sprzętem (np. karta sieciowa często zrywająca połączenie z routerem).

Aby komputer działał sprawniej, do tematu optymalizacji trzeba podejść kompleksowo, nie zapominając o żadnym z jej aspektów. Co ważne, konserwacja systemów z rodziny Windows nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej dzięki ogólnodostępnemu oprogramowaniu i pakietom narzędziowym, które dysponują kompletnymi rozwiązaniami pozwalającymi uzyskać z komputera maksimum wydajności. Narzędzia te konfigurują system automatycznie i oferują wiele innych, często nieznanych nam usprawnień (ukryte opcje systemu). Dobrze ustawione opcje konfiguracyjne gwarantują wydajne działanie komputera, ale też szybszy jego start i gotowość do pracy. Optymalizację najlepiej rozpocząć od wyszukania i usunięcia szkodliwych i niechcianych aplikacji, kasowania zbędnych plików i czyszczenia rejestru systemowego. Następnie możemy przejść do porządków na dysku twardym poprzez sortowanie plików, usunięcie duplikatów i dokładne odinstalowanie aplikacji, których nie używamy. Jeśli korzystamy z tradycyjnego dysku HDD, na koniec zostawiamy sobie defragmentację – przebiegnie ona sprawniej, gdy już pozbędziemy się niepotrzebnych zbiorów i zwolnimy miejsce.

Lepiej od systemu

Wielu użytkowników powie, że przecież system Windows sam potrafi o siebie zadbać. Ma wbudowane narzędzia i mechanizmy do defragmentacji, usuwania programów, a nawet przyzwoitego antywirusa (Windows Defender). Obecny jest też Eksplorator plików z wyszukiwarką, a administrator sam odpowiednio skonfiguruje system do pracy bez dodatkowych narzędzi. Faktem jest jednak to, że te programy i mechanizmy nie są tak zaawansowane jak specjalistyczne oprogramowanie zewnętrzne. Przykładowo systemowy defragmentator wprawdzie scali „rozerwane” na części pliki, ale już nie przeniesie tych systemowych i najczęściej używanych na początek dysku, nie przeprowadzi konsolidacji wolnego miejsca oraz nie uporządkuje tablicy MFT czy pliku wymiany.

Podobnie wygląda sytuacja z systemowym menedżerem plików, z którym praca, łagodnie mówiąc, nie jest zbyt komfortowa. Brakuje możliwości wyświetlania zawartości dysków na panelach, systemu zakładek, a także obsługi różnych typów archiwów i wielu innych użytecznych funkcji. Świetnym przykładem uproszczonego oprogramowania jest też systemowe narzędzie do usuwania aplikacji. Jego działanie opiera się jedynie na przygotowanym przez autora danego programu skrypcie deinstalacyjnym. Kasowane w ten sposób aplikacje pozostawiają po sobie wiele niepotrzebnych „śmieci”: wpisy w Rejestrze, wygenerowane pliki (np. tymczasowe), a nawet całe katalogi z danymi. Specjalistyczne oprogramowanie znacznie lepiej poradzi sobie z tymi zadaniami. Dobrym wyborem będą pakiety narzędziowe zawierające zestawy programów do różnych zadań optymalizacyjnych. Pozwolą także jednym kliknięciem zmienić zaawansowane lub ukryte opcje systemu, bez potrzeby wyszukiwania ich w systemie.

Dokładne porządki

Pracując na komputerze, gromadzimy wiele danych i aplikacji oraz generujemy ogromne, liczone w gigabajtach ilości plików tymczasowych. Dlatego warto regularnie porządkować dysk, bo dzięki temu praca stanie się przyjemniejsza i bardziej komfortowa. Nie zawsze jednak potrzebujemy do tego kombajnów naszpikowanych dziesiątkami funkcji, z których większość jest nam niepotrzebna. Niestety, żaden program nie uporządkuje naszych dokumentów, prezentacji i innych zbiorów samodzielnie.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej