Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Mobilność i styl

Drukarka etykiet samoprzylepnych to urządzenie specjalistyczne, które przyda się w praktycznie każdej instytucji. Za jej pomocą szybko stworzymy trwałe i czytelne naklejki, ułatwiające np. katalogowanie i oznaczanie przedmiotów, co w przyszłości ułatwi nam orientację w zasobach.

Dostępne w sprzedaży nośniki pozwalają tworzyć etykiety z wykorzystaniem zwykłych drukarek, jednak lepiej zastosować w tym celu wyspecjalizowane urządzenia. Są one małe, lekkie, a dzięki bateriom niezależne od źródeł zasilania. Dodatkowo łączność bezprzewodowa całkowicie uwalnia nas od kabli i obecności komputera w miejscu pracy. Do drukowania możemy wykorzystać smartfon czy tablet. Umożliwia to pracę w trudnych warunkach i specyficznych miejscach, np. dużych halach magazynowych, gdzie spacer z drukarką i komputerem byłby wyjątkowo uciążliwy.

Najnowszy model termicznej drukarki etykiet firmy Brother nazywa się P-Touch CUBE Plus i właśnie trafił do naszej redakcji wraz z kompletem nośników eksploatacyjnych. Urządzenie przeznaczone jest zarówno do zastosowań biznesowych, jak i dla użytkowników indywidualnych. Jego największą zaletą jest mobilność. Produkt ma niewielkie rozmiary (128 × 67 × 128 mm) i waży zaledwie 670 gramów. Można więc bez problemu przenosić go z miejsca na miejsce, nie martwiąc się o źródło zasilania, ponieważ drukarka ma wbudowany akumulator, który naładujemy przez port micro USB. Do pracy z urządzeniami mobilnymi nie są potrzebne żadne przewody, gdyż do dyspozycji jest łączność Bluetooth, a w sklepach Google Play i App Store znajdziemy bezpłatną aplikację do obsługi CUBE Plus. Drukarka charakteryzuje się też nowoczesnym, eleganckim wyglądem i w niczym nie przypomina urządzenia przemysłowego, jak to było w przypadku np. starszego modelu P-Touch E100.

Urządzenie CUBE Plus oferuje bezpośredni druk termiczny w rozdzielczości do 180 dpi z prędkością 20 mm na sekundę. Jako materiał eksploatacyjny wykorzystywane są taśmy TZe o szerokościach: 3,5, 6, 9, 12, 18 oraz 24 mm. Pojedyncza etykieta może mieć długość nawet do 50 cm, a dostępne taśmy są laminowane, co zapewnia im dużą odporność na ścieranie, wysoką temperaturę i blaknięcie.

Pudełko na kasety

Urządzenie etykietujące wykonane zostało z wysokiej jakości tworzywa i sprawia wrażenie solidnego produktu. Na jego obudowie umieszczono port micro USB do ładowania akumulatora i transmisji danych z komputera, włącznik zasilania oraz diodę informującą o pracy urządzenia. Z tyłu znajduje się przezroczysty wizjer pozwalający sprawdzić, jaki typ taśmy jest zainstalowany i ile nośnika jeszcze pozostało. Aby wymienić kasetę, należy włożyć palec do wycięcia z boku obudowy i odchylić pokrywę. Kasetki z taśmami przypominają te znane z magnetofonów, ale są od nich mniejsze. Ich wymiana jest prosta. Po otwarciu obudowy wyjmujemy taśmę, ciągnąc ją do góry. Nie ma tu żadnych zaczepów ani blokad. Nową taśmę zakładamy równie łatwo – trzpienie i prowadnice są tak zaprojektowane, że nośnik można umieścić tylko w jeden sposób.

Drukarkę P-Touch CUBE Plus możemy wykorzystać do bardzo wielu różnych zadań, takich jak etykietowanie segregatorów, wiązek kabli w serwerowni, kontenerów, pudeł i pojemników w magazynie, oznaczanie sprzętu i elementów wyposażenia biura lub po prostu do celów dekoracyjnych. To wręcz idealne narzędzie do prac inwentaryzacyjnych. Wraz z urządzeniem otrzymujemy tzw. taśmę startową o szerokości 24 mm do czarnego druku na białym tle. Jej długość to cztery metry. CUBE Plus pozwala oczywiście na drukowanie na wielu różnych typach taśm w kilku rozmiarach, kolorach i właściwościach. Dostępne są np. kasety z taśmą tekstylną (np. do oznaczania ubrań roboczych przez wprasowanie), wykończeniową czy z mocnym klejem do umieszczenia etykiet na mniej gładkich powierzchniach. Taśmy dekoracyjne mogą mieć naniesione różne wzory, np. koronki czy figury geometryczne. Urządzenie pozwala na druk grafiki, a nawet zdjęć. Wymaga to jedynie doboru odpowiedniego szablonu w aplikacji i dodania wybranego obrazu.

Druk z komputera

Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest zainstalowanie sterownika i oprogramowania drukarki. Obsługiwane systemy operacyjne to: Windows 7, 8 i 10 oraz mac­OS 10.14 lub nowszy.

Zanim zaczniemy korzystać z CUBE Plus, warto uruchomić narzędzie P-Touch Update Software, które sprawdzi, czy dysponujemy aktualną wersją aplikacji do obsługi drukarki oraz najnowszym firmware'em. Jeśli nie ma potrzeby aktualizacji, możemy już uruchomić aplikację P-Touch Editor. Program ten jest niezwykle prosty w obsłudze, a jego interfejs ma polską lokalizację. Producent przygotował wiele gotowych szablonów podzielonych na kilkanaście kategorii, takich jak np. Biuro, Zarządzanie zasobami, Identyfikacja, Nośniki czy Notatka. Do dyspozycji jest też Kreator etykiet kabli. Praca z programem polega na wybraniu jednego z gotowych szablonów (można je oczywiście edytować) lub stworzeniu własnej etykiety od zera. Co ważne, użytkownik nie musi się martwić, jaki typ taśmy (szerokość) jest zainstalowany. Aplikacja wykrywa to automatycznie i odpowiednio dostosowuje etykiety. Nie trzeba nic zmieniać w ustawieniach.

P-Touch Editor oferuje wszystkie podstawowe funkcje edycji tekstu, takie jak zmiana typu i wielkości czcionki, stylu (pogrubienie, kursywa, podkreślenie) oraz wiele opcji formatowania i pozycjonowania. Bardzo przydatna jest także funkcja pozwalająca dostosowywać długość tekstu na wydruku przez zmianę szerokości znaków (dostępna jest też funkcja automatycznej regulacji długości napisów). Możliwe jest również tworzenie efektownie wyglądających etykiet za pomocą tekstu konturowanego. Dodamy tu np. cienie czy obramowanie. Gotową etykietę możemy natychmiast wydrukować, zapisać na dysku lub dodać do ulubionych.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej